Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Profily

Klenoty Ultimae Records II

Klenoty Ultimae Records II

V druhém pokračování mapování lyonského labelu Ultimae si blíže představíme konkurenta ASURY, tedy dalšího zástupce relaxačního psytrance (psybientu), a to švédský tandem CARBON BASED LIFEFORMS, jež svůj styl definují jako acid ambient. Nejvíce bych však upozornil na opravdový skvost - trip-hopové H.U.V.A. NETWORK čili společné hudební dítě Magnuse Birgerssona aka SOLAR FIELDS a Vincenta Villiuse aka AES DANA. Villius nedávno rovněž přispěchal se svojí další sólovkou "Perimeters", nicméně přes ambiciózní úvod "Anthrazit" se tak docela nepodařilo pohlédnout za perimetry mikrokosmického života, jak uvádí v promo dokumentaci.

CARBON BASED LIFEFORMS - Interloper

2010 Ultimae Records

Göteborgské duo Daniel Segerstad a Johannes Hedberg, působící pod hlavičkou CARBON BASED LIFEFORMS, lze označit za typický artikl katalogu Ultimae Records, dokonce natolik, že na třetím CD "Interloper" to s "žánrovou čistotou" trochu přepískli a překvapivě hned titulní kompozice "Interloper" jakoby vypadla z repertoáru SOLAR FIELDS. Použité syntezátory totiž neznějí podobně, nýbrž naprosto totožně jako ty ze studia Magnuse Birgessona. Jistý závan inspirace žánrového krajana zaregistrujeme i v následující "Right Where It Ends", jisté ozvláštnění zde plní tajuplný recitativ hostující Karin My Andersson. Přitom předchozí počiny "Hydroponic Garden" a "World of Sleepers" působí poměrně svojsky. Naštěstí s přibývajícím odehraným časem začíná na povrch vyvěrat esence starších počinů, kterou krom již zmiňovaných recitativů evokují především space syntezátory a skrze ně občas pronikne velmi chytlavá melodie (v tomto aspektu bezkonkurenčně vítězí závěrečná "Polyrytmi").

Z hudby CARBON BASED LIFEFORMS je patrné, že ji tvoří jistá kompoziční dualita, těžko říci, které nosné party má na svědomí Daniel, které Johannes, nicméně každou z deseti kompozic charakterizuje dvojí klíčový hudební motiv, jeden řekněme nosný rytmický, druhý ozvláštňující, dodávající albu na pestré zvukomalebnosti. Stejně jako v případě předchozích počinů i "Interloper" se nese na velmi přístupných, ryze relaxačních vlnách, avšak obohacených o jistou dávku rafinovanosti, podobně jako v případě produkce stájových kolegů ASURA.

"Interloper" ponejvíce zafunguje jako iniciační žánrové album, obsahuje totiž všechny prvky pro psytrance typické, avšak jeho kvalita mírně klesá, pokud patříte mezi zkušené žánrové posluchače. Prakticky v každé skladbě slyšíte postupy, jaké již v minulosti použili stájoví kolegové. Jak jsem podotknul v úvodu, CARBON BASED LIFEFORMS se nesnaží o nějakou progresi, nýbrž o striktní dodržení žánrových konvencí, pokud se však nehodláte klestit bohatou houštinou trancové elektroniky, poslouží "Interloper" vrchovatě.

sestava: Daniel Segerstad a Johannes Hedberg - nástroje; hosté: Karin My Andersson - recitativ, cello
produkce: Daniel Segerstad a Johannes Hedberg
čas: 71:38
země původu: Švédsko
styl: downtempo/ambient
odkaz: www.carbonbasedlifeforms.net
tracklist:
1. Interloper
2. Right Where It Ends
3. Central Plain
4. Supersede
5. Init
6. Euphotic
7. Frog
8. M
9. 20 Minutes
10. Polyrytmi

hodnocení: 70 %

H.U.V.A. NETWORK - Ephemeris

2009 Ultimae Records

When Solar Fields meets Aes Dana - je více než výmluvným podtitulem projektu H.U.V.A. NETWORK (zkratka znamená Humans Under Visual Atmospheres) v němž se sešly persony par excellence Magnus Birgersson aka SOLAR FIELDS a majitel Ultimae Records Vincent Villius aka AES DANA. Oproti debutu "Distances", kdy oba hudebníci spolupracovali téměř výhradně přes Internet (odtud i idea názvu desky), si v případě pokračování "Ephemeris" nápady sdělovali již téte á téte. Za největší devizu projektu považuji, že díky kolaboraci žánrových matadorů nevznikla jen očekávatelná fúze typického kompozičního rukopisu z dílny SOLAR FIELDS respektive AES DANA, nýbrž zcela nová hudební výpověď. Druhé pokračovaní společného úsilí tak vyústilo v mimořádné dílo - velmi sofistikované, oduševnělé, s výraznou rafinovanou, avšak nekonfliktní rytmikou a výraznou basovou linkou (zřejmě ji má na svědomí Villius), s občasným kytarovým vybrnkáváním ("Blank" - této trip-hopové záležitosti se stále nemohu nabažit) či epičtějšími syntezátory (zřejmě od Birgerssona).

"Ephemeris" zatím považuji za nejnáročnější poslechovou nahrávku Ultimae Records, obsahující opravdu nespočet zvukových kudrlinek, které se, jak nebývá v žánru vždy zvykem, neopakují, nýbrž motivy se vehementně derou kupředu pod náporem rozličných kompozičních fines. Přestože na první poslech zní "Ephemeris" relaxačně přístupně, ve finále může nepřipraveného posluchače spíše iritovat. CD pro své nesporně progresivní pojetí proto doporučuji především ke koncentrovanému poslechu na hi-fi aparatuře, než jako kulisu k meditaci.

Jako celek nezapře H.U.V.A. NETWORK silnou hi-tech fazónu, rytmika tepe s robotickou neomylností, syntezátorové ozvuky evokují ponejvíce složitou architekturu počítačových plošných spojů či, jak by řekl Philip K. Dick, zhudebněný sen androidů o elektrických ovečkách. Potěší i svěží retro reflexe v podobě třeba náznaku melodie legendárního opusu "Oxygene" v "Cobalt" či až teplý zvuk (skoro) hammondek v "Something Heavens". "Ephemeris" díky své komplexnosti považuji za jeden z žánrových milníků a ať desatero kompozic poslouchám stále dokola, nenalézám jedinou vadu na kráse, ba právě naopak, stále objevuji nová a nová hudební zákoutí. Má-li dokonalost jméno, zve se H.U.V.A. NETWORK.

sestava: Magnus Birgersson a Vincent Villuis - nástroje
produkce: Magnus Birgersson a Vincent Villuis
čas: 70:53
země původu: Švédsko/Francie
styl: trip-hop/psybient
odkaz: myspace.com/huvanetwork
tracklist:
1. Dissolving Time
2. .Blank
3. Orientations Part 1 (Above Towns Edit)
4. Orientations Part 2 (Ephemeride 15.43°)
5. Orientations Part 3 (Uncertainty Principle)
6. Cobalt
7. Fade Away
8. Diagrams
9. Something Heavens
10. Saturday Barbecue With New Neighbours

hodnocení: 100 %

AES DANA - Perimeters

2011 Ultimae Records

Mistr rafinované, nekompromisní, avšak současně nesmírně uklidňující rytmiky Vincent Villius přichází s dalším přírůstkem do své diskografie - s pátým dílem "Perimeters", Cesty osudu se mu zkřížily s německým skladatelem Christophem Bergem, jenž vdechl nový neoklasický rozměr úvodní skladbě "Anthrazit". Škoda, že podobným neotřelým nábojem nedisponují i některé další kompozice, jež působí ve srovnání s předchozí tvorbou až překvapivě umírněně. Dřívější dusnou atmosféru sklíčenosti vystřídala místy skoro až apatická netečnost. Velmi klidnou hladinu tak čeří jen pro AES DANA typická rytmika, ovšem i té nebývale ubylo ve prospěch táhlých ambientních ploch.

Reminiscenci starší tvorby spatřuji nejvíce asi v "In Between", v níž dominuje gradující rytmika a poté v rytmické nirváně "Resin (Overspring Edit)", Důležitou součást alba však tvoří skladby rytmicky spíše sporadické jako "Xylem", tu považuji pro absenci nápaditých motivů spíše jako jakýsi ambientní předěl kolekce, v jejíž druhé části, krom dynamičtější "Heaven Report", nalezneme již pouze kontemplativní ambientní kompozice v čele s dvojicí "Antimatter" ("Ante" a "Post").

Z CD "Perimeters" čiší jistá dávka rutinérství a ačkoliv to říkám nerad, obsahuje i onu pověstnou vatu, třeba kdo očekává grandiózní závěr, dostane se mu jen nudného ambientního dojezdu "Currents". Obvykle kompozičně rafinovaný Villius tentokrát operuje až s přílišným minimalismem, jindy skvělé pasáže či celé skladby shazují ty spíše průměrné. Jakoby se nemohl přesně rozhodnout, kterým řečištěm nechá tóny téci. Jinými slovy, z "Perimeters" mám trochu rozpačité pocity, potenciál v podobě výborné úvodní neoklasické "Anthrazit" byl dokonale nevyužit u zbytku alba.

sestava: Vincent Villuis - vše
produkce: Vincent Villuis
čas: 74:02
země původu: Francie
styl: downtempo/ambient/IDM
odkaz: myspace.com/aesdana
tracklist:
1. Anthrazit (featuring Field Rotation)
2. Snoeflinga
3. Perimeters
4. In Between
5. Xylem
6. Resin (Overspring edit)
7. Heaven Report
8. Antimatter (Ante)
9. Antimatter (Post)
10. The missing words
11. Currents

hodnocení: 65 %

Diskuze

Cekem příspěvků: 5

BlackOne03.04.11 | 00:05:30
RoyDest08.11.12 | 00:13:03
Štěpán Šime...08.11.12 | 09:07:13
BlackOne24.12.12 | 14:41:43
Štěpán Šime...24.12.12 | 15:30:28

Nejnovější diskuze

Avishai Cohen & Filharmonie Brno

Lenka Löfflerová anonym
06.12.15 | 19:31:00

RIVER

Mirek anonym
21.11.15 | 12:07:13

Dr. Dre - Compton

Ivoš Otcovský
18.10.15 | 20:43:29

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Jaroslav Burda
16.06.15 | 13:13:52

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Estragon anonym
16.06.15 | 11:30:55

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Cyberolas anonym
15.06.15 | 22:09:18

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Šárka Kindlová anonym
15.06.15 | 21:23:29

Mathias Grassow - Uttarakuru

Acerot anonym
31.01.15 | 11:02:09

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Štěpán Šimek
15.01.15 | 09:27:18

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Radek anonym
14.01.15 | 19:57:40

Více

Audio

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR - Godula

Běs
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube