Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Recenze

VANESSA - Ave Agony

VANESSA - Ave Agony

2009 X Production

čas: 54:17
země původu: Česká republika
styl: EBM

Zakázaný klip v televizi; na koncertním pódiu replika elektrického křesla, na němž byl před dvaceti lety na Floridě popraven sériový vrah Ted Bundy; vulgární texty prosycené xenofobními narážkami; kontroverzní obal alba s detailními záběry amputovaných končetin a zvrácenou koláží ženského přirození... Lze si představit příhodnější reunion tuzemské EBM legendy?

Na první poslech jsem si řekl, zase nějaká tuzemská odpověď na veterány moderní elektronické hudby FRONT LINE ASSEMBLY. Nakolik jsem se však pomýlil v prvotním úsudku, o to halasněji musím konstatovat, že VANESSA nejenže předčila má nejhlubší očekávání, ale dokonale zapadla do koloritu světové žánrové špičky. Comebackové album po třinácti letech "Ave Agony", nahrané s původními členy ansámblu - extravagantním zpěvákem, meze neznajícím Samirem Hauserem a velmi talentovanými skladateli Miroslavem Papežem a Danielem Rodným, nesmírně baví, působí jako droga (jedno z klíčových témat) a sarkastické texty se vám na dlouhou dobu usadí v šedé kůře mozkové.

Ty patří k obrovské devize nahrávky. Samirovy deklamace jak vystřižené z nějakého obskurního cyberpunkového románu, jednoduše fungují na výtečnou. Jeho na první pohled infantilní rýmování ve výsledku hraničí až s genialitou prokletých básníků. V tomto aspektu mi VANESSA silně evokuje další tmářský ansámbl XIII. STOLETÍ, u nějž též patří textová stránka nahrávky dost možná k té nejdůležitější.

Ty jsi tak
Dekadentní
Sebejistá
Duše čistá
Spolkni spolkni spolkni ďábla!

Taková malá diskočíča
Taková malá mrtvá píča

Navzdory zavádějícímu názvu kapely se VANESSA s posluchačem rozhodně nemazlí, na druhou stranu jí nechybí ani porce nadhledu. Mezi jisté úkroky patří třeba ležérní rockově laděná "Primitiv", cover od THE GROUPIES, jenž svým textem obohatil Poly z INSANIE.

Drsná, dravá a v jistém slova smyslu nekompromisní, taková je současná VANESSA. Když připočteme vynikající produkci, nad níž dohlížel mimo jiné Alexander Hacke (EINSTÜRZENDE NEUBAUTEN), opravdu nemohu téměř nic vytknout.

sestava: Samir Hauser — sólový zpěv/texty, Jakub Horák — operátor/producent, Jaroslav Stuchlý — bicí/perkuse, Daniel Rodný — analogové a digitální nástroje, Miroslav Papež — analogové a digitální nástroje, zpěv
produkce: VANESSA a Alexander Hacke
odkaz: www.vanessa.cz
tracklist
1. Satanova pomsta
2. Spolkni ďábla
3. Chci zmizet
4. Ahoj, chcípni
5. Mukamba
6. Fízl na speedu
7. Nechtěná magie
8. Den kdy jsme ztratili koule
9. Primitiv
10. Zrcadla
11. Melodrama
12. Smrad z lidí
13. Babylon

Od navrátivších se krutých elektroniků VANESSA se nic hezkého nedozvíme. Což ale neznamená, že by jejich pestrou instrumentální práci (vedle elektronických nástrojů i ty klasicky rockové) a hrubé texty nebyla radost poslouchat.

V umění se občas stává, že se ostrý kritický škleb překlene v něco, co si samo zaslouží výsměch (exemplárně třeba film "Ulovit miliardáře"). To nicméně není příklad "Ave Agony" – desky, jejíž texty přes občas používané obraty jako "tahle doba" nepůsobí ani omylem jako nedomyšlené zobecňující kázání, a přesto má při jejich poslechu člověk dojem jakoby pozoroval společnost v zrcadle pokrytém zaschlými zvratky. VANESSA této nezdravé společnosti mačká uhry, ale nikoliv proto, aby ji uzdravila, ale jen jí (či spíše sobě a svým posluchačům) přechodně ulevila.

A je to kůra značně proměnlivá – od krutých paleb jako je klipová "Ahoj, chcípni!" se překleneme třeba k bezmála countryové elegii "Primitiv", aniž by bylo sebeméně sleveno z celkové nekompromisnosti a špinavé lascivnosti. Ta formuje celkový dojem z poslechu směrem k pocitům, jaké můžeme zažít při sexu tak divokém, že sice docela bolí, ale pořád se nám ještě líbí. Rytmicky podmanivé skladby s variabilním podkresem a korespondujícími říkánkami o "fízlech na speedu" či "malé české ženě, která zůstala ležet zohavená" tvoří nesmírně kruté obrazy, z nichž lze mít očistně extatickou radost. Tedy jak kdo: lze totiž pochopit, jak obtížné může dokonalé ztotožnění s pozicí VANESSY být. Ale to platí o jakémkoliv extrému, jímž VANESSA přese všechnu rytmickou přístupnost je.

A i kdyby ne, text "Některý lidi se narodili jen proto, aby mohli otravovat jiný" ze skladby "Babylon" by se měl tesat do lebek těch, kterých se týká.

Přemýšlel jsem, do jaké míry je návrat VANESSY (v době jejíchž začátků jsem neposlouchal žádnou hudbu, natož tvrdou) opravdu událostí a do jaké se jedná jen o dojem ovlivněný pečlivou propagací. "A" je správně. A nejlepším argumentem je samotná deska.

85 %
Viktor Palák

Hodnocení

autor:

85 %

čtenáři:

86 %

hodnotilo: 38


Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Nejnovější diskuze

Avishai Cohen & Filharmonie Brno

Lenka Löfflerová anonym
06.12.15 | 19:31:00

RIVER

Mirek anonym
21.11.15 | 12:07:13

Dr. Dre - Compton

Ivoš Otcovský
18.10.15 | 20:43:29

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Jaroslav Burda
16.06.15 | 13:13:52

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Estragon anonym
16.06.15 | 11:30:55

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Cyberolas anonym
15.06.15 | 22:09:18

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Šárka Kindlová anonym
15.06.15 | 21:23:29

Mathias Grassow - Uttarakuru

Acerot anonym
31.01.15 | 11:02:09

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Štěpán Šimek
15.01.15 | 09:27:18

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Radek anonym
14.01.15 | 19:57:40

Více

Audio

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR - Godula

Běs
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube