Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Recenze

SOLAR FIELDS - Until We Meet the Sky

SOLAR FIELDS - Until We Meet the Sky

2011 Ultimae Records

čas: 78:46
země původu: Švédsko
styl: ambient/downtempo

Každý z nás se jednou musí stát rybářem, vstoupit do temného oceánu mysli a nechat do něj ponořit své sítě.

Terence McKenna

Jistě znáte ten pocit, když si určitý styl zamilujete, objevujete v něm stále nové a nové interprety a pak narazíte na jednoho, jež zastíní skoro všechny ostatní. Hltáte tak jedno jeho album za druhým a na každou novou desku netrpělivě vyčkáváte. Jakmile se nenápadně objeví na trhu, zjistíte, že váš oblíbený interpret radikálně změnil své hudební výrazivo. Zdá se, že Magnus Birgersson aka SOLAR FIELDS následuje podobné kroky, jaké chvíli před ním učinili stejně významní kolegové CARBON BASED LIFEFORMS na svém posledním albu. Oba dva projekty patřily ke špičce ambientního psytrance neboli psybientu, ovšem v loňském roce jejich leadeři stočili své stylové kormidlo naplno do ambientních vod. Nyní je pojí silná étericky snová atmosféra, nicméně každý k ní přistupuje poněkud odlišně.

Již na předloňském "Altered - Second Movements" SOLAR FIELDS inklinoval k ještě introvertnějšímu ponoru, aby stejný rok překvapil svěžím multižánrovým kompilačním kouskem "Origin #01". V duši jsem doufal, že záhy vyjde stejně ambiciózní pokračování, namísto toho na konci loňského roku katalog Ultimae Records obohatila osmá řadovka "Until We Meet the Sky".

SOLAR FIELDS se vždy poslouchali skoro sami od sebe, i navzdory faktu, že se jedná o poměrně rafinovanou muziku, naproti tomu z novinky nejsem moudrý ani po mnoha posleších. Ze signifikantních prvků starých SOLAR FIELDS nezůstalo, až na občasné syntezátorové záblesky, zhola nic. Zcela se vytratila především progresivní epičnost takových žánrových milníků jako "Leaving Home" nebo "Movements", na psytranceové beaty alespoň v náznacích v duchu vitálního "Earthshine" rovnou zapomeňte. Na "Until We Meet the Sky" je tentokrát vše jinak, jen se stále nemohu rozhodnout, zdali se Magnus Birgersson vydal tou nejlepší možnou cestou.

Přestože se takřka osmdesátiminutový materiál nese na vlnách silně kontemplativní elektroniky převážně v ambientním duchu s občasnými rytmickými záchvěvy dle obvyklé downtempové šablony, nepůsobí materiál natolik surreálně jako v případě opravdu transovních matadorů typu Roache či Boddyho. Čímž však nechci tvrdit, že by se jednalo o poněkud přímočarý počin. Právě přesně naopak. Ostatně na desce se nachází pouze jediná kompozice, jen formálně rozdělená na tzv. fáze a více než cokoliv jiného evokuje soundtrack k neexistujícímu filmu. Podobně jako ve filmu se v průběhu času mění emoce, mnohdy zcela nečekaně či nepředvídatelně, stejným způsobem plyne též hudba "Until We Meet the Sky". Největší problém však spatřuji v prostém faktu, že plochy, jež překypují dynamickými samply se nacházejí jako malé ostrůvky v moři poměrně amorfního výraziva. Nahrávka sice neobsahuje konvenčního intro, ovšem první čtyři striktně na sebe navazující (či lépe řečeno navzájem provázané) skladby nesoucí se pouze ve znamení táhlého syntezátorového motivu s občasným vířením subtilního piana v pozadí, ho více než dostatečně suplují. Teprve až s příchodem pětky "When the Worlds Collide" zaznamenávám výraznější atmosférický přerod podpořený sympatickým downtempovým tepem. Poprvé se objevují i trochu více opulentní syntezátory, mírně evokující epičnost předchozích děl. Ambiciózně navazuje též "Dialogue With A River" opředená tajemnou zefektovanou deklamací (trochu mi připomněla rafinovanost J. M. Jarreho). "Forgotten" lze považovat za jakýsi nesmělý albový předěl, aby následoval jeden z vrcholů desky "Night Traffic City", umocněn následující chytlavou záležitostí "Sombrero", postavenou na výrazném klavírním motivu. Epičtější momenty zastává už jen titulní "Until We Meet the Sky", jejíž leitmotiv se poněkud násilně propašoval i do závěrečného "Epilogue".

"Until We Meet the Sky" momentálně považuji za poněkud kontroverzní nahrávku, jejíž materiál je až překvapivě nevyvážený. Silné "cinematické" momenty se ztrácejí v poněkud fádních ambientních tůních a byť i ty obsahují jistou dávku kompoziční rafinovanosti, progrese předchozích majstrštyků bohužel nedosahují.

sestava: Magnus Birgersson - vše
produkce: Magnus Birgersson
odkaz: www.solarfields.com
tracklist
phase 1. From the Next End
phase 2. Broken Radio Echo
phase 3. Singing Machine
phase 4. After Midnight, They Speak
phase 5. When The Worlds Collide
phase 6. Dialogue With A River
phase 7. Forgotten
phase 8. Night Traffic City
phase 9. Sombrero
phase 10. Last Step In Vacuum
phase 11. Until We Meet the Sky
phase 12. Epilogue

Hodnocení

autor:

70 %

čtenáři:

95 %

hodnotilo: 1


Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nejnovější diskuze

Avishai Cohen & Filharmonie Brno

Lenka Löfflerová anonym
06.12.15 | 19:31:00

RIVER

Mirek anonym
21.11.15 | 12:07:13

Dr. Dre - Compton

Ivoš Otcovský
18.10.15 | 20:43:29

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Jaroslav Burda
16.06.15 | 13:13:52

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Estragon anonym
16.06.15 | 11:30:55

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Cyberolas anonym
15.06.15 | 22:09:18

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Šárka Kindlová anonym
15.06.15 | 21:23:29

Mathias Grassow - Uttarakuru

Acerot anonym
31.01.15 | 11:02:09

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Štěpán Šimek
15.01.15 | 09:27:18

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Radek anonym
14.01.15 | 19:57:40

Více

Audio

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR - Godula

Běs
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube