Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Recenze

STAROFASH - Ghouleh

STAROFASH - Ghouleh

2014 Mnemosyne Productions

čas: 56:11
země původu: Norsko
styl: avant-garde/minimal electronic/neoclassical

Osobitý projekt Heidi S. Tveitan STAROFASH vyžaduje vnímání v širších souvislostech a teď nemám na mysli, že když jde o manželku Vegarda S. Tveitana aka Ihsahna a dílo vniklo v inspirativním prostředí jejich proslulého domácího studia v malebném městečku Notodden s temnými lesy Telemarku za humny, že se automaticky musí jednat o mimořádnou kvalitu. Naštěstí i v případě čtvrté nahrávky "Ghouleh" se o ni stále jedná, ale tentokrát, řečeno lynchovským slovníkem, sovy nejsou tím, čím se zdají být.

Původně jsem ve spojitosti se STAROFASH nechtěl jméno jejího manžela vůbec zmínit, protože v současnosti nijak do realizace nezasahuje, nicméně zde figuruje tolik styčných bodů, od vizuálně-ideové estetiky pro jejich rodinný label Mnemosyne Productions tolik typické, až po specifickou melancholickou atmosféru, díky níž na konci devadesátých let utvářeli norskou undergroundovou avantgardní hudební scénu. Jednoduše, STAROFASH považuji za příjemný doplněk Ihsahnovy sólové dráhy, tedy podobné vidění téhož severského avantgardního světa, avšak jemnou, feminní optikou. Posluchač neznalý věci by mohl "Ghouleh" po letmém poslechu úsporného electra a pohledu na stylově minimalistický artwork šmahem zařadit po bok nekonečného zástupu hipsterských spolků, avšak je potřeba si uvědomit, že letošní dílko nespadlo jako deus ex machina jen tak z nebe, nýbrž přirozeně navazuje na letitou Heidinu tvorbu, jde doslova o old school záležitost (ostatně samotné interpretce je již přes čtyřicet let) a to opravdu nemyslím nijak soudobě trendově, nýbrž jako holý fakt, pokud totiž odebereme z jejího dávného projektu PECCATUM metalovou složku, tak získáme "Ghouleh" ve své ryzí podobě.

Oproti minulosti si tentokrát Heidi vystačila s realizací svého díla zcela svépomocí a po dobu jednoho roku každý měsíc vytvořila jednu z kompozic. Díky tomuto faktu zní "Ghouleh" poněkud stroze, ohledně aranží jakoby ohlodaný až na dřeň a na první poslech až překvapivě přímočaře. Rytmiku suplují velmi primitivní downtempové beaty, úsporné piano známe již z předchozích alb, takže v podstatě maximalistický působí pouze její éterický zpěv, opět neskutečně podmanivý, jedním dechem však dodávám, že stejně jako dříve vokálními linkami poměrně šetří. Nutno však zdůraznit onen "první poslech", protože s každým následujícím na povrch vyvstávají nové a nové poslechové nuance. Heidi prostě umí složit opravdu dobrou píseň dle hesla méně je někdy více, protože kouzlo v jejím případě tkví v detailech. Třeba jen skoro pomíjivá vokální kudrlinka či takřka nepostřehnutelná změna tónu dokáže skladbě vtisknout zcela nový rozměr. A když se podobných drahocenných momentů sejde povícero, může se jednat doslova o poslechové žně.

Problém lze spatřit v jediném, aby produkce STAROFASH odhalila kouzlo ve své nahotě, vyžaduje speciální poslechové klima či jistou dávku trpělivosti, což může být v dnešní hektické době docela oříšek. Pak třeba vytane, že o zas tak přímočarý materiál nejde, že disponuje poměrně fortelnými symfonickými aranžemi (v tomto ohledu bych upozornil třeba na skvost "Storm Clouds"), za které by se nemuseli stydět ani EMPEROR a připadají mi dokonce vyzrálejší, než druhdy v PECCATUM, respektive v THOU SHALT SUFFER. Za další benefit považuji solidní práci se syntezátory, zřejmě se dostalo též na poctivé analogové, jinak si hřejivost pozitivně laděné "Meteors in June", "Translucent" nebo hned úvodní "Silva Magna" nedokážu vysvětlit.

Podobně jako v případě předchozích alb STAROFASH (a vlastně všeho od Mnemosyne Productions) nutí "Ghouleh" k opakovaným poslechům, v mém případě i několikrát za den, přestože samotný materiál po kompoziční a hráčské stránce nezní nikterak revolučně, navíc nezapře jistou naivitu, přesto vyzařuje cosi magického, jakousi nekonvenční auru (avšak vyprodukovanou zcela konvenčně), opravdu zvláštní, jak si mě Heidi vždy omotá kolem prstu. Možná za vše může jistá nostalgie, snad upřímnost a v neposlední řadě přirozená skromnost, jež z hudby, vizuálu a v neposlední řadě z osoby samotné hudebnice sálá.

PS: Výsledné hodnocení jsem se snažil udělit co možná nejobjektivnější v rámci žánrové scény, pokud bych měl hodnotit čistě srdcem a ryze subjektivním dojmem, tak jsem s novinkou nadmíru spokojený. Pokud se i u vás "Ghouleh" nachází v příhodné poslechové konstelaci, připočtěte si procenta dle libosti.

sestava: Heidi S. Tveitan - zpěv, klávesy, syntezátory, programování
produkce: Heidi S. Tveitan
odkaz: www.starofash.com
tracklist
1. Silva Magna
2. Walk With Me
3. The Sleepwalker
4. Storm Clouds
5. The Awakening
6. Meteors in June
7. Shimmer
8. Draum
9. Summer Goes Autumn
10. Ghouleh
11. Translucent
12. Isøde
13. Storm Clouds II

Hodnocení

autor:

75 %

čtenáři:

81 %

hodnotilo: 7


Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Audio

Související články

Nejnovější diskuze

Avishai Cohen & Filharmonie Brno

Lenka Löfflerová anonym
06.12.15 | 19:31:00

RIVER

Mirek anonym
21.11.15 | 12:07:13

Dr. Dre - Compton

Ivoš Otcovský
18.10.15 | 20:43:29

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Jaroslav Burda
16.06.15 | 13:13:52

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Estragon anonym
16.06.15 | 11:30:55

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Cyberolas anonym
15.06.15 | 22:09:18

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Šárka Kindlová anonym
15.06.15 | 21:23:29

Mathias Grassow - Uttarakuru

Acerot anonym
31.01.15 | 11:02:09

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Štěpán Šimek
15.01.15 | 09:27:18

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Radek anonym
14.01.15 | 19:57:40

Více

Audio

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR - Godula

Běs
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube