Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Recenze

DEINE LAKAIEN - Crystal Palace

DEINE LAKAIEN - Crystal Palace

2014 Chrom Records

čas: 44:43
země původu: Německo
styl: darkwave

Když se DEINE LAKAIEN v roce 2010 vraceli na scénu s albem Indicator, ptali se sami sebe, jestli na to ještě mají. Nechtěli se stát dinosaury, kteří by svými kostrami jen zabírali místo v muzejních vitrínách. Z jejich výroků bylo jasné, že i po nějakých dvaceti letech na scéně chtějí být výraznými nositeli inovací. Nakonec svůj návrat zmákli s elegancí bohem nadaných umělců a navrch přidali ještě kvalitní akustické album, kterým definitivně potvrdili svůj návrat. Otazníky spojené s novinkou Crystal Palace už proto nezněly "jestli" by mělo vzniknout, ale "jak" s čerstvou mízou pánové v roce 2014 naloží.

První dojem ze zveřejněných ukázek u mě ale vyvolal zhruba takový výraz, jaký můžeme vidět u správného kluka, když pod vánočním stromkem objeví podezřele měkký dárek. Přesto ale nakonec zafungoval osudový magnetismus a ještě v den vydání jsem se pro album hrnul jako moře přitahované měsícem. Jednu srdcovku už jsem v minulých letech ztratil, takže mi nezbývalo než doufat, že to pánové Horn / Veljanov nezvrzali doopravdy a že z jejich skleněného paláce vyjdu bez jediného šrámu. Jeho stěny se ale naštěstí hned při kolaudačce ukázaly být sice průsvitnými, ale rozhodně ne průhlednými. Zvenčí se album tváří slabě a předvídatelně, ale ve skutečnosti je jedním velkým dobrodružným hřištěm, které dokáže člověka napružit mezi neskrývaně romantickými baladami a stroze tepajícím dramatem stylu dark wave.

Jestli se Crystal Palace něčím výrazně odlišuje od svých předchůdců, je to rozhodně absencí veškerých obvyklých hostů. Úplně chybí baskytara, skladbami se neproducírují smyčce a po orchestru nezbylo ani památky. DEINE LAKAIEN vzali veškerou tíhu nového monolitu na sebe a dost možná tak odvrátili hrozící pád do sladké kádě zastydlého romantismu. Namísto toho vytvořili nahrávku, která se svým zvukem i náladou vrací až kamsi k albu Dark Star z roku 1991 (typicky třeba v dramatu "Those Hills"). Do hry se vrací přímočarost (všeříkající "Ride"), chmurná atmosféra chladu i naléhavější poselství balad (vzpomínkový koncentrát "The Lights of Our Street"). Nepopírám, že je to někdy na úkor inovací a originality, ale na druhou stranu to s sebou nese příjemný moment překvapení. Novinka tak zase jednou hraje podle základních pravidel, kdy na jedné židli sedí Ernst, míchající stále nové syntetické sloučeniny, zatímco na druhém štokrleti se nervózně pohupuje roztržitý Alexander a překládá všechny ty chemické vzorce do řeči lidí. Do katalyzátorů a zkumavek se postupně dostávají japonské vonné tyčinky, závany středověkého helia z dalšího Ernstova projektu, ale spolu s nimi překvapivě i trochu unylé a unavené zaříkávání pana Veljanova v písni "Forever and a Day".

Na jedné straně tak máme před sebou album nahánějící duchy ikonické minulosti, ale zároveň i zvukově pestrou nahrávku, hledající prvky a krokové variace, o jakých lidstvo zatím ani neslyšelo. Některé postupy zní možná povědomě a řekněme "dle očekávání", ale ve skutečnosti jsou to jen malé střípky celku, které si můžeme stejně snadno vyložit jako trademark kapely. Záleží na úhlu pohledu a vůli každého. Pro mě osobně je však důležitější, že jsem na novince objevil mnohem více dramatických a fascinujících pasáží, než tomu bylo na "indikátoru". V jeho případě jsem doslova visel na dvou takových místech, ale tady je jich možná i třikrát tolik. Vynikající ukázkou může být hned úvodní kousek "Nevermore". Doslova hltat se v něm dají křupavá kouzla syntetiky, neobvyklé rytmy i beznadějně romantické melodie vyťukávané do imaginárního deníku Hornovým klavírem. Tato šťavnatost a rozmanitost přitom desce vydrží téměř až do úplného konce, kdy album jednoznačně vrcholí v poetickém hororu "Those Hills". Vyrovnanost a plnost je vedle obrovské dynamiky jedním z největších kladů novinky Crystal Palace.

DEINE LAKAIEN jako by v roce 2014 omládli a našli novou dávku odvážné drzosti. Nahráli svěží desku, na níž téměř nenajdete vycpávku a která je zároveň plná různorodých syntetických vynálezů. A kdo ví, třeba nám Crystal Palace připomíná staré dobré časy prostě proto, že z něj sálá podobně čerstvá energie, jaká sálala z obou pánů v devadesátých letech. Třeba můžeme i ozvěny vnímat pozitivně. Nebo už jsme tak vyplašení realitou, že nám návraty ke starým úspěchům automaticky smrdí vyčerpáním inspirací?

sestava: Ernst Horn - programování, syntezátory, Alexander Veljanov - zpěv
produkce: DEINE LAKAIEN
odkaz: www.deine-lakaien.com
tracklist
1. Nevermore
2. Farewell
3. Forever and a Day
4. The Ride
5. Where the Winds Don’t Blow
6. Crystal Palace
7. Why the Stars
8. The Lights of Our Street
9. Those Hills
10. Eternal Sun

Hodnocení

autor:

85 %

čtenáři:

74 %

hodnotilo: 8


Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Nejnovější diskuze

Avishai Cohen & Filharmonie Brno

Lenka Löfflerová anonym
06.12.15 | 19:31:00

RIVER

Mirek anonym
21.11.15 | 12:07:13

Dr. Dre - Compton

Ivoš Otcovský
18.10.15 | 20:43:29

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Jaroslav Burda
16.06.15 | 13:13:52

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Estragon anonym
16.06.15 | 11:30:55

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Cyberolas anonym
15.06.15 | 22:09:18

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Šárka Kindlová anonym
15.06.15 | 21:23:29

Mathias Grassow - Uttarakuru

Acerot anonym
31.01.15 | 11:02:09

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Štěpán Šimek
15.01.15 | 09:27:18

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Radek anonym
14.01.15 | 19:57:40

Více

Audio

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR - Godula

Běs
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube