Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

FRONT LINE ASSEMBLY

FRONT LINE ASSEMBLY

support: AKIMBO
22.07.10
Praha, Lucerna Music Bar

Bez skrupulí se přiznám, že snad ještě u žádného jiného koncertu jsem dopředu absolutně netušil, co očekávat, jako od pražské zastávky kultovních FRONT LINE ASSEMBLY. Tito Kanaďané za svou dlouholetou velmi plodnou kariérou prošli tak pestrým vývojem, že jejich tvorba osciluje od drásavého minimalistického industriálu, přes energetický elektro-metal až kamsi k relaxačním "poslechovkám". Každé z řadových alb přineslo určitý vývoj a prakticky jedinou jistotu můžeme spatřit jen v typickém zastřeném vokálním projevu frontmana Billa Leeba.

Navíc žánr, jenž skupinu proslavil, tedy svébytný mix EBM a industriálu dokořeněný hutnou metalovou kytarou, zažíval své žně někdy v první polovině 90. let. Dnes již mnoho těchto, ve své době svojských, spolků není aktivních, a nebo se jim nedostává patřičné publicity, tudíž jsem krom webových stránek hostícího klubu nezaregistroval prakticky žádnou propagaci tohoto koncertu. O to více sílilo mé napětí a poloprázdný sál již tak poměrně malé Lucerny pár minut po proklamovaném začátku stanoveném na dvacátou hodinu mé obavy jen přiživoval. Kdo by však čekal, že se jak mávnutím kouzelného proutku z celé akce záhy vyklube jedna z nejlepších, jakou jsem měl doposud možnost navštívit.

Koncertní pódium oživlo díky nástupu šumperské industriální partičky AKIMBO kolem jedenadvacáté hodiny a v tom okamžiku se do Lucerny vřítila mohutná vlna posluchačů, až se najednou téměř projevily nedostatečné klubové kapacity. Nicméně alespoň postranní balkon trochu suploval plac před pódiem (pregnantněji vyjádřeno spíše úzký průchod mezi pódiem a barem). AKIMBO více než hudbou zaujali temnou vizuální prezentací a to nejen díky opravdu depresivní projekci (byť třeba záběry z Kostnice mohou hraničit s klišovitostí, stejně z nich nepříjemně mrazilo), ale i poněkud nebezpečnými pódiovými rekvizitami v podobě perkusních nástrojů s břity cirkulárek místo činelů či pravého ostnatého drátu, kterým pořadatelé omotali celé pódium (osobně si myslím, že se nejednalo o zrovna rozumný nápad v tak natřískaném klubu, navíc s minimálním osvětlením).

Jak skupina píše na svém webu (hlavním vyjadřovacím prostředkem zůstává mimohudební a mimoverbální komunikace a manipulace), tak též činila, neboť ten, kdo do Lucerny zavítal hlavně kvůli hudbě, mohl být z Šumperských poněkud zklamán. Navíc ani zvuk nepůsobil nijak zvlášť dynamicky, o nějaké elektronické apokalypse nemohla být řeč, jak by se u typických žánrových zástupců očekávalo (navíc když historie tria sahá až k počátkům 90. let). Přestože krom "komputerů" dotvářela hudební kulisu k projekci též kytara, perkuse, zpěv či další netradiční komponenty, které ani nedokážu pojmenovat (viz galerie), kýžený pocit nadšení se bohužel nedostavil.

Zato zlatý hřeb večera – FRONT LINE ASSEMBLY – nepotřebovali krom tradiční umělé mlhy žádné speciální propriety (že jejich vystoupení též doplňovala spíše sporadická projekce zobrazující ponejvíce jen kapelní logo, jsem si všiml až někdy v půli jejich setu) a bez jakékoliv pompy či introdukce rozjeli maximálně energickou show. Původně jsem chtěl napsat něco v duchu, že veteráni elektronické scény smetli jakékoliv pochybnosti a rozpoutali nefalšované industriální inferno, ovšem při pohledu na vitální muzikanty si nelze nevšimnout, že kapela skutečně omládla. Z původní sestavy zbyl jen zakladatel Bill Leeb a přestože letos oslavil dvaapadesáté narozeniny, v "Martenskách" zběsile pobíhal po pódiu jako nějaký pubescentní  punker. Kapelu však u předminulé desky rozšířili též dva talentovaní mladicí Jeremy Inkel a  Jared Slingerland (oba působí též v LEFT SPINE DOWN, jejichž debutové CD klávesák vhazoval do publika).

Obvykle koncertní vystoupení sleduji spíše ze zadní části sálu, tentokrát jsem díky nesmírné zvědavosti vyčkával přímo pod pódiem. Jakmile chlapíci rozehráli "I. E. D." z nadmíru povedené novinky "Improvised Electronic Device", již jsem se z místa nehnul a doslova jako přibitý po zbytek večera hltal jednu skladbu za druhou. První, co mě pozitivně zaujalo, bylo, že navzdory holdování spíše odlidštěné elektronice, působilo vystoupení FRONT LINE ASSEMBLY naopak velmi živě. A nemyslím jen co se týče temperamentu protagonistů (třeba kytarista Jared se natolik rozdivočel, že při naskočení na odposlechy sebou švihl, aby ve vteřině nato pobýval už někde na druhé straně pódia), nýbrž samotného nástrojového arzenálu. Prakticky lze konstatovat, že onen večer skupina evokovala více než cokoliv jiného tradiční rockovou bandu. Nepočítám-li dvoje syntezátorové jednotky, tvořily zbytek tradiční akustické nástroje včetně bicích, za než usedl nájemný hráč. Muzikanti občas potrápili přistavěné perkuse a celkově rytmické party vznikaly převážně akustickou než digitální cestou.

Bill Leeb se ukázal jako nesmírně charismatický frontman, ani nemusel nijak zvlášť hecovat publikum a drtivá většina sálu mu ležela u nohou. Mile mě překvapilo, nakolik lidé znali novou desku, která tvořila páteř vystoupení a se zpěvákem odzpívávali refrény. Důraz po celou dobu setu kladli  FRONT LINE ASSEMBLY na co možná největší nářez, pro pomalé oddechovky jednoduše nezbylo v setlistu místo. Krom vypalovaček z novinky jako "I. E. D.", "Angriff", "Hostage", "Pressure Wave" či "Sifting through the Lens" došlo i na reminiscenci zásadních fláků z 90. let v podobě "Circuitry" (z "Hard Wired"), "Prophecy" z "Implode" či dokonce stařičkou "Resist" z "Caustic Grip", aby skupina své vystoupení zakončila mým nejoblíbenějším albem "Millennium" a jeho stejnojmennou peckou. Nicméně publikum se dostalo do absolutního varu a za bouřlivého hecování doslova nenechalo kapelu odejít, díky čemuž následovaly dva přídavky "Liquid Separation" opět z přelomového CD "Millenium" a hitovka "Mindphaser" z neméně kultovního počinu "Tactical Neural Implant". A opět stejný scénář, frenetické nadšení jemuž nelze odolat, tudíž se Bill Leeb a spol. opět zjevují na pódiu a přinášejí absolutní tečku za tímto neskutečným večerem v podobě "Bio Mechanic".

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nejnovější diskuze

Avishai Cohen & Filharmonie Brno

Lenka Löfflerová anonym
06.12.15 | 19:31:00

RIVER

Mirek anonym
21.11.15 | 12:07:13

Dr. Dre - Compton

Ivoš Otcovský
18.10.15 | 20:43:29

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Jaroslav Burda
16.06.15 | 13:13:52

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Estragon anonym
16.06.15 | 11:30:55

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Cyberolas anonym
15.06.15 | 22:09:18

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Šárka Kindlová anonym
15.06.15 | 21:23:29

Mathias Grassow - Uttarakuru

Acerot anonym
31.01.15 | 11:02:09

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Štěpán Šimek
15.01.15 | 09:27:18

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Radek anonym
14.01.15 | 19:57:40

Více

Audio

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR - Godula

Běs
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube