Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

SKINNY PUPPY

SKINNY PUPPY

12.08.10
Praha, Lucerna Music Bar

Evoluce pozpátku

Na Prahu se sneslo kanadské temno. Již potřetí k nám zavítala industriálně cyberpunková formace SKINNY PUPPY z Vancouveru, uhelný kámen všeho, co používá syntetickou elektroniku se specializací na kakofonii, kvílející tóny, infernální poetiku a anarchisticko-politickou výpověď. Příznivci rozeklaných těl, metamorfovaných údů, slizu či jiných lovecraftovsko-alienovských amorfních monster si ve čtvrtek 12. srpna mohli zajít do Lucerna Music Baru vychutnat neobvyklý zážitek plný jedinečných scén, performancí, hudebních výkonů a všeobecně silných okamžiků.

Tělo na tělo, téměř tak blízko k publiku se tentokrát frontman Nivek Ogre pohyboval. Jedna kontaktnější divačka mu věnovala svůj osobní fetiš, cínovou kávovou lžičku. Oběť byla přijata, nikoliv už škádlivé tahání za šos ve chvílích performance, navíc zády k publiku – ochranka včas zkrotila poťouchlé počínání.

Sugestivní atmosférická podívaná s vybroušenou vizuální koncepcí. SKINNY PUPPY vždy pracují se všemi dostupnými prostředky, vědí, jak zapůsobit na publikum. Nejenže mají promyšlený vizuální doprovod nebo kostýmy, ale dokážou z něj vystavět dramatický oblouk, takže jednotlivé písně a jednotlivé performance v nich či mezi nimi skládají dramaturgicky přesný útvar.

Že jim to jde neopakovatelně, s nepřekonatelným sugestivním nasazením, dokázali na travnaté letištní ploše Love Planet v Táboře před pětitisícovým davem za západu slunce v roce 2005. Poté se přestěhovali na sólový projekt do klubu Roxy a nyní již zcela samostatní, bez zbytečných proslovů a předkapel, ovládli zatím nejkomornější prostor při své anabázi v Čechách. Proto to tělo na tělo (jakýsi klíčový iniciační bod rituálu EBM, kde právě lidská schránka tvoří nepostradatelný vyjadřovací prvek). Klub byl vyprodán a jeho komorní areál, kdy jsou diváci obklíčeni a vměstnáni do úzkého prostoru mezi půlkruhovým pódiem a úzkým průzorem bytelných sloupů, umožnil zatím nejintenzivnější penetraci a obcování s těmito hudebními teroristy.

Tělo ve stádiu zrodu jako nutné zlo a jeho deformace jako výsledek civilizační revoluce se staly námětem všech tři českých vystoupení SKINNY PUPPY a v Lucerně přirozeně nešlo začít jinak, než performancí mýtického monstra-zpěváka, který vystupuje v bizarní masce-kostýmu a po celou dobu hlavního programu neukáže svou skutečnou tvář. V Táboře to přitom byla maska psa staženého z kůže, vojáka-terminátora penetrovaného křesťanským křížem v oblasti prsou. V Roxy zase bylo více využito industriálně biorobotických prvků s krvácejícími hadičkami trčícími z těla jako vyvržená střeva z Cronenbergova iniciačního cyberpunkového filmu-hororu Videodrom.

Tentokrát červenožluté inferno, rozeklaný jícen chrlící lávovou mízu obrazů, hudby a drásavé pantomimické křeče, rozkvetlo asi čtvrt hodiny po deváté a nezastavilo se před půl jedenáctou. Do této chvíle nebylo jasné, kdo se vůbec skrývá pod podivným kostýmem sestaveným hned z několika masek navlečených vrstevnatě na sobě. Jenom zasvěcení dle charakteristických pohybů zraněného zvířete tušili přítomnost zpěváka Ogreho, který navíc nechává svůj hlas deformovat typickým vokodérem.

Oranžové proudy na plátno se lijící hmoty popřely hned v úvodu zemskou přitažlivost a jako jakási biomechanická míza vyrostly vzhůru přes plátno na zadní projekci. Vlevo vedle kóje zakryté prozatím neprůhlednou plachtou se krčil "tvor-netvor", který záhy vyskočil a vměstnal se do připravené konstrukce-aparátu (zdravotní pomůcka pro ty, co nemohou chodit), v které se belhal po pódiu, aby se posléze v duchu cyberpunkové evoluce a biomechanické revoluce pomalu napřimoval, prošel procedurálním stádiem chromého a následně vyzdravějícího člověka-monstra. Tedy symbolická evoluce pozpátku, zdá se, že podle některých filozofů se ve 21. století stále rychleji řítíme do pekla a SKINNY PUPPY to dokládají osobitým a působivým způsobem.

Všechny skladby během koncertu tvoří předem daný, postupně gradující celek a příběh. Ten byl tentokrát jednoduše o tom, jak se z pochroumaného monstra stane zdravý jedinec. Je to hodně ironická proměna, která sarkasticky glosuje určitá stádia evoluce pramenící z civilizačního "pokroku", jako jsou válka a náboženství. Ogre to ztvárňuje fyzicky i metaforicky. Ikonické znaky vytváří například pomocí kovové francouzské hole pro chromé probité nýtem do tvaru kříže. Zahnuté konce v jeho poloviční části tvoří monstrozitu samotného znaku, který je napůl křížem i svastikou. A tento kříž ale není používán jen jako symbol: je ryze praktickou součástí performance, kdy slouží názorně k podpírání nebožáka, který se ale čím dál více osvobozuje ze své zvířeckosti. Proto diváci nejprve vidí postavu monstra v několikanásobné masce, kdy na počátku působí jako hlavonožec a na zamaskované hlavě má připnutou špičatou čepici (podobně jak inkvizicí odsouzení heretici ve Formanových Goyových přízracích). Hlava dává jen tušit, že je pokryta spálenou kůží a místo tváře zeje černý otvor (kdo viděl jeden z nejlepších hororů současnosti Sauna, ví, že je to stejný typ monstra, které se zjevuje ztraceným vojákům v závěru filmu: člověk bez obličeje, jejich vlastní svědomí). Kostým dále doplňuje něco mezi řeznickou kombinézou v bílé barvě, s kovovými přezkami, postava zpěváka je velmi štíhlá, takže je podtržen určitý goticko-expresionistický vzhled vizáže á la náměsíčník César z Kabinetu Dr. Caligariho (1919), ovšem již z 21. století.

Koncertu nejenže dominoval "antropologický" vývoj člověka-monstra v červa kovaného americko-křesťanskou kulturou, ale také několikadimenzionální vizualizace. Ani komorní či téměř privátní klubový prostor klubu nezabránil, aby si kapela nepřipravila zatím nejpropracovanější videoprojekci na čtyři nezávislá plátna, včetně dvojnásobně efektní 3D projekce v pravém horním roku nad Evinem Keyem, zběsile ovládajícím klávesy, notebook i příruční bubínky v jednom zátahu.

Koncert končící těsně před jedenáctou lze shrnout do dvou částí. První, tvořící jednolitou hodinu a půl trvající performanci, kdy nelze spatřit zpěvákovu pravou tvář. A druhou, asi dvacetiminutový přídavek, kdy Nivek Ogre sejmul vrchní část kostýmu, aby se ukázal s vizáží fárajícího horníka s umouněným obličejem a zběsile koulejícíma očima a typickými křečovitými gesty rukou (předtím měl navlečené rukavice-ploutve). Vyzařovalo z něj nadšení, spontánně děkoval a kapela musela být velmi spokojená, když přidávala hned dvakrát, aby zopakovala své největší tanečně robotické hity z poloviny 80. let, které nijak nezestárly a ve spojitosti s jevištní pantomimou naopak získaly mnohem vrstevnatější rozměr.

Mezi nezapomenutelné efekty šokujícího divadla hrůzy patřily tradičně okamžiky, kdy Ogre, či spíše jeho monstrózní postava, do níž se pokaždé převtěluje, v nestřeženém okamžiku vychrstne kýbl krve, která se rozstříkne tak, že potřísní blíže stojící publikum. Tady sice už šetřil a pro jistotu si před sebe postavil hradbu z plexiskla (ale ani to úplně nestačilo zadržet cákance). Maska popálence s oslizlou kůží, na níž je přichycena jiná maska "tváře" lebky na způsob rozšklebené halloweenské dýně (v bílé barvě duchů) s napínavým "striptýzem", kdy zpěvák ukazuje jen určité části publika, co se za touto druhou kůží vlastně skrývá. Videoprojekce v tom nejlepším avantgardním duchu neoexpresionistických obrazů Jacksona Pollocka, neonové tóny slévajících se a znovu vykvétajících geometrických obrazců novodobého krasohledu tvořené řadou fialových dekalků, valící se v dunivé rytmice bicích jako by podřízené přímo barevnosti této syntetické hudby.

Tuto fascinující podívanou dokázali vyšperkovat SKINNY PUPPY propojením čtyř projekčních pláten ve vrcholném okamžiku závěrečné hlavní písně nasamplovali animované záběry na americkou vlajku (na způsob dálnice s červenými a modrými pruhy) a na 3D projekci se vztyčil přízrak fosforeskující Cheopsovy pyramidy s božím okem místo vrcholku a na další projekci se vznášely hvězdy americké vlajky jako záplava vloček a do toho křepčila postava odsouzeného monstra s kouřící špicí z kornoutové čepice. Upalování ve 21. století jako oživlý obraz ze středověké malířské tvorby. Jen chvíli před tím na plátně defilovaly zrcadlově obrácené záběry z americké invaze v Bagdádu.

Pro jistou část publika na těchto koncertech, které hraničí s fyzickým divadlem, protože i publikum si musí aspoň částečně na vlastní kůži projít určitým rituálem, fyzicky hmatatelným cíleným stavem, je typická kombinace primitivismu a intelektu. Neustále hrozí, že vám na záda skočí křepčící plešoun hromotluk nebo z boku vystřelí zmítající se vlasatec. Jiní naopak stojí spíše chladně a užívají si celou dokonale propracovanou show s náležitým a zcela jistě potřebným odstupem. Bavit se dokážou o sledování nacistických dokumentů o Eichmannovi, návštěvě Krakova nebo Osvětimi, aniž by ale věděli, co to je inkviziční procesí nebo proč se boží oko objevuje v souvislosti s politickou propagandou. SKINNY PUPPY vždy nacházeli souvislosti mezi tvorbou a společenskou situací a zdá se, že za jejich působení od počátku 80. let se toho moc nezměnilo, stále existuje varující schizofrenie dobra a zla, stále je proč ukazovat střeva na pozadí Ježíše Krista.

Foto: Göran Tällberg, Kallepa (Flickr)

Diskuze

Cekem příspěvků: 2

BluDik19.08.10 | 22:38:42
Sudlice17.08.10 | 08:27:38

Martin Jiroušek | 16.08.10

Zobrazit profil redaktora - Martin Jiroušek

Další články autora:

SKINNY PUPPY | 16.08.10
SKINNY PUPPY | 18.08.07

Všechny články

Nejnovější diskuze

Avishai Cohen & Filharmonie Brno

Lenka Löfflerová anonym
06.12.15 | 19:31:00

RIVER

Mirek anonym
21.11.15 | 12:07:13

Dr. Dre - Compton

Ivoš Otcovský
18.10.15 | 20:43:29

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Jaroslav Burda
16.06.15 | 13:13:52

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Estragon anonym
16.06.15 | 11:30:55

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Cyberolas anonym
15.06.15 | 22:09:18

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Šárka Kindlová anonym
15.06.15 | 21:23:29

Mathias Grassow - Uttarakuru

Acerot anonym
31.01.15 | 11:02:09

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Štěpán Šimek
15.01.15 | 09:27:18

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Radek anonym
14.01.15 | 19:57:40

Více

Audio

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR - Godula

Běs
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube