Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Floex, DVA, KAZETY

Floex, DVA, KAZETY

02.11.11
Brno, Fléda

Zdá se, že na malou návštěvnost si umělci z oblasti hudební alternativy rozhodně stěžovat nemohou, i přestože produkce všech tří interpretů je na hony vzdálená pojmům jako líbivý či podbízivý. Na druhou stranu jsem zpozoroval zvláštní jev, kupříkladu na rock/metalových akcích nevídaný, že ačkoliv sál při produkci pomalu praskal ve švech, rozhodně se nedalo říci, že by si všichni posluchači užívali koncentrovaný poslech, naopak nemálo z nich neustále pendlovalo do přilehlých barových prostor a v samotném koncertním sále se čile debatovalo (mnoho z návštěvníků dokonce zády k pódiu). V hudební alternativě je potřeba naladit se na poněkud jinou vlnovou délku, přijmout trochu toho surreálna a niterné snahy o individualismus, tedy poměrně cizí to atributy pro středněproudé žánry.

Nezakrytě se přiznám, že mou jedinou motivací k návštěvě středeční akce se stalo nesmírně povedené dílo Tomáše Dvořáka a jeho projektu Floex "Zorya", které považuji za jeden z nejlepších počinů, jaký se urodil na tuzemské scéně v posledních letech. Svým až mistrovským uchopením je na hony vzdálené tradiční přímočarosti soudobých alternativních hudebníků, k nimž neskrývám jisté skepse.

Koncertní soupisku doplnil na poslední chvíli obskurní projekt KAZETY, tudíž jsem se bál, že kvůli více předkapelám se na headlinera Floex dostane až někdy před půlnocí, což pro nás pracující může působit poněkud frustrovaně (navíc s přihlédnutím ke skutečnosti, že kolem avízované dvacáté hodiny se teprve zvučilo). Nicméně nakonec jsem si právě z elektronicko/kytarového dua KAZETY (když nepočítám Jirku Havlíčka na postu vizuálního režiséra) odnesl nejsilnější koncertní zážitek, podpořený relevantní videoprojekcí. Pojem minimalismus v jejich podání získává pravou tvář, dle mého názoru tvořit poutavou minimalistickou muziku je mnohem náročnější a ne každý disponuje takovým talentem jako legendární zakladatelé elektronické postmoderny KRAFTWERK, které lze bez skrupulí považovat za inspirační mesiáše soudobé retro vlny elektro-popu. KAZETY z této inspirační studnice čerpají plnými doušky, samozřejmě přidávají i kus svých osobností. Spíše performerka než zpěvačka Johana Švarcová (mimochodem sestra Báry Kratochvílové z DVA) se vyžívá v flegmaticky odcizeném recitativu a než tradiční texty preferuje nekonkrétní jakoby dadaistické úsečné frázování v mateřštině (ne nepodobné ležérnímu projevu Evy Jaroňové z žánrově kompatibilních Brňáků PIČA Z HOVEN). Správný drive dodával kytarista (jinak mozek projektu a občasný zpěvák a baskytarista) David Doubek aka Ventolin, přestože jeho hra si nic nezadala s punkovou úsporností, onen večer KAZETY působily, i navzdory Johančinu specifickému nevitálnímu projevu, bezkonkurenčně jako neživelnější kapela. No a samozřejmě se hrálo z eponymního, dva roky starého debutu z akvizice X Production.

Následující manželský tandem Bára a Jan Kratochvílovi alias DVA získali letos za loňské album "HU" žánrovou cenu Anděl, v superlativech o nich hovoří i mainstreamová média a na úspěch si nemohou stěžovat ani v zahraničí (v německém reklamním spotu Deutsche Telekom dokonce zní jejich "Nunovó tango"). DVA jsou v poslední době prostě v kurzu, přestože produkují poněkud divnou muziku, připodobněnou k freak-folku, kterou sami označují jako "pop z neexistujících rádií". Jejich kompoziční rukopis nezapře notnou dávku improvizace (sami tvrdí: "My se třeba nestydíme neumět hrát, nestydíme se hrát na něco, na co hrát neumíme, a jenom hledat zvuky, který se nám líběj.") a jako správní muzikantští kutilové nahrávají kdesi na chalupě v Podještědí v duchu DIY, ale díky berlínskému producentovi Jayropeovi (s ním spolupracovali i KAZETY) neznějí lo-fi. Bára pěje imaginárním jazykem, který ale je, dle jejích slov, překrouceným kompilátem skutečných světových jazyků (své ideové sdělení lakonicky komentují: "Nějaké texty jsou přírodní, jiné jsou sci-fi - a všechno je to vymyšlenina.").

Vydržet celý jejich set se pro mě stalo utrpením, půlka sálu sice freneticky broukala do rytmu, druhá, jak jsem podotkl výše, brala jejich produkci jako kulisu. Přestože ON i ONA (jak si rádi říkají) nezapřou multiinstrumentální nadání, ve skutečnosti hrají na poněkud pofiderní nástroje (prostě na vše, co se našlo v kůlně) jako různé beat boxy, loopingy či dětské keyboardy, podpořené jakoby "táborákovým" brnkáním na kytaru. Uznávám, že jejich absolutně nenásilná produkce disponovala roztodivnou poetikou, umocněnou analogově-digitální pohyblivou videoprojekcí (ručně malované diapozitivy se promítaly digitální kamerou do projektoru), ale s čistým svědomím bych ji prezentoval spíše dětem v mateřské školce. Ostatně největší úspěch měla nejkonvenčněji znějící, tanečními beaty podpořená "vypalovačka" "Tatanc" z posledního CD "HU".

Tomáš Dvořák alias Floex měl oproti dvěma předkapelám poněkud znevýhodněnou pozici, na scéně sice působí suverénně nejdéle (s debutem "Pocustone" z roku 2001 okouzlil též porotce cen Anděl a zvítězil v žánrové kategorii Taneční hudba), ale deset let o něm prakticky nebylo slyšet (nepočítám-li soundtrack k indie hře Machinarium z roku 2009). Letos opět ohromil kritiky druhým počinem "Zorya", ale čerstvá nahrávka se ještě nestačila na scéně etablovat, tudíž nemálo lidí po odehrání setu DVA Flédu, pro neznalost zlatého hřebu večera, opustila. Ale i přesto hrál Floex před slušně zaplněným sálem a právě rozlehlé koncertní prostory se staly alfou omegou jeho produkce. Nu-jazzová rafinovanost souznící s kompoziční a hráčskou ekvilibristikou alba "Zorya" dokonale funguje při obývákovém poslechu, ještě tak si jeho prezentaci dokáži přestavit v intimním prostředí nějaké malé kavárny či vinárny, ovšem na Flédě jsem se za boha nedokázal na subtilní tóny dostatečně naladit. Ve velkém sálu za všudypřítomného šrumu se, byť excelentní, výkon všech zúčastněných poněkud ztrácel. Pro mě nejsilnější zpívané kompozice z alba nedokázal sugestivně suplovat playback a ani akustické nástroje či bicí nenavodily specifickou atmosféru domácí reprodukce. Jinými slovy, někteří interpreti skvěle fungují z CD (prodávalo se za velmi sympatických 250 Kč) či z vinylu (na němž "Zorya" taktéž vyšla), ale jejich živou prezentaci považuji spíše za formálně-propagační.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Floex (live)
10.11.13

Floex
20.12.11


Floex - Zorya
20.12.11

Nejnovější diskuze

Avishai Cohen & Filharmonie Brno

Lenka Löfflerová anonym
06.12.15 | 19:31:00

RIVER

Mirek anonym
21.11.15 | 12:07:13

Dr. Dre - Compton

Ivoš Otcovský
18.10.15 | 20:43:29

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Jaroslav Burda
16.06.15 | 13:13:52

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Estragon anonym
16.06.15 | 11:30:55

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Cyberolas anonym
15.06.15 | 22:09:18

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Šárka Kindlová anonym
15.06.15 | 21:23:29

Mathias Grassow - Uttarakuru

Acerot anonym
31.01.15 | 11:02:09

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Štěpán Šimek
15.01.15 | 09:27:18

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Radek anonym
14.01.15 | 19:57:40

Více

Audio

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR - Godula

Běs
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube