Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Hradby samoty III.

Hradby samoty III.

06. - 07.07.12
Zámek Rosice, Rosice

Putovní festival Hradby samoty, pořádaný agilním Waldemarem a jeho sympatickým týmem, se dočkal již třetího ročníku a nejenže opět do puntíku splnil své ideové poslání, tedy vytvoření sugestivní drásavé atmosféry díky spojení temného audiovizuálního umění s geniem loci památek poznamenaných zubem času, ale v mnohém ho ještě překonal. Za největší změnu oproti minulým ročníkům lze bezesporu považovat prodloužení termínu konání o druhý den, nicméně se zachováním intimní povahy akce díky striktně omezené kapacitě návštěvníků. Letos festival projektů dotýkajících se hudebních stylů jako industrial, dark ambient, neofolk, drone a noise, hostil zámek Rosice, nacházející se přibližně 20 km směrem na západ od Brna. Krom již natolik atraktivního historického prostředí zámku, jeho nádvoří s arkádami a sklepením, si ti ještě rozmlsanější mohli užít chladné útroby přilehlého protiatomového krytu, jenž sloužil jako druhá stage pro projekty toho nejextrémnějšího ražení.

Oproti minulým ročníkům letos Hradby samoty skýtaly opravdu nejkomfortnější zázemí. Ostatně kolik znáte česko-slovenských několikadenních festivalů, kde si můžete ráno odskočit na naprosto čisté toalety bez jakéhokoliv čekání, záhy popít a pojíst ve stylovém zámeckém šenku či využít bohatou nabídku restauračních a obchodních zařízení přilehlého Palackého náměstí včetně nedalekého koupaliště? Dále návštěvníci mohli využít další doprovodné programy jako výstavu instalací Nenada Brankoviče, fotografií Jana Škopa nebo ilustrací Stanislava Grežda (škoda jen, že nedojela fireshow AMANITAS).

Asi netřeba zdůrazňovat, že Hradby samoty rozhodně nereprezentují standardní festival, zde se nehraje na zvučná zahraniční jména, jejichž diskografie máme důvěrně naposlouchané, naopak o nemálo absolutně minoritních interpretech mnozí slyšeli zcela poprvé a snad jen pořadatelé či přítomní zástupci labelů jako Aliens Prod. nebo Epidemie Rec. tušili, s čím budeme mít tu čest. Někteří z vystupujících balancovali na tenké hranici mezi seriózností a happeningem, mezi improvizací a předem promyšleným záměrem, u jiných pro změnu zavládlo dilema, zdali sledovat spíše vizuální nebo hudební stránku. Tak či onak, od konvenční písňové struktury se vzdalovali více či méně všichni a zástupci těch nejextrémnějších "hlukových" stylů jako harsh/noise či drone nepřekvapivě okupovali protiatomový kryt.

Páteř festivalového repertoáru tvořili umělci převážně ze střední Evropy - České a Slovenské republiky, Maďarska, Polska, nicméně třeba noisoví 886VG dorazili až z Chille. Pořadatelé učinili i jistý krok vpřed volbou headlinera, letos se jim nestal nikdo jiný, než v undergroundu respektovaný Attila Csihar (zpěvák slovutných blackmetalistů MAYHEM či dronových SUNN O)))) se svým sólovým projektem VOID OV VOICES.

O vzniku původního hradu mnoho nevíme. Jisté je, že ho v 14. století vlastnili Hechtové z Rosic a je pravděpodobné, že majetkem těchto významných šlechticů byl již ve 13. století. Za husitských válek byl hrad poškozen Husity, protože Jošt Hecht stál věrně na straně krále Zikmunda. Po vymření rodu v roce 1450 byl hrad předmětem několika vlastnických přesunů. Opravdový mezník v jeho dějinách znamenal rok 1562, kdy hrad koupil Jan ze Žerotína, který hrad přestavěl na moderní, renesanční zámek. Významný politik předbělohorského období Karel starší ze Žerotína zde pořádal setkání moravské šlechty. Tento vzdělaný šlechtic založil na Rosickém zámku knihovnu. V pozdějším období zámek měnil majitele a zároveň podléhal stavebním úpravám vyhovujícím dobovému vkusu. Působivé jsou renesanční arkády vnitřního nádvoří a renesance se postupně navrátila i do mnoha interiérů.

Z pátečního line-upu jsem znal již z hradu Cimburk dronové SEMAI (vystupovali spolu se STOR v krytu) a industriální šílence AKIMBO, jež před dvěma lety předskakovali kultovním FRONT LINE ASSEMBLY. Především druzí jmenovaní doslova trhali v akustickém prostředí zámeckého sklepení ušní bubínky, když přišlo na performanci v podobě nervního mlácení do železných tyčí. Osobně preferuji spíše melodičtější záležitosti s více vyprofilovanou stavbou kompozic a v tomto ohledu se záhy dostavil jeden z vrcholů festivalu - slovenský one-man projekt ISH. Igor, který se vloni na zámku v Holíči představil v rámci projektu AMBIGIOUS, tentokrát vsadil na přístupnější notu a představil posluchačům opravdu luxusní inteligentní poslechovou elektroniku. Je nepodstatné, zdali ji zaškatulkujeme jako ambient, IDM či psybient, za nejdůležitější považuji fakt, že jeho produkce dosahuje světových měřítek (při poslechu mi na mysli vytanul třeba legendární žánrový veterán Ian Boddy) a dokázala, nejen mě, strhnout skoro až do hypnotického transu, k čemuž dopomáhala i videoprojekce vystřižená jak z produkce kanálu Discovery. Příjemně potěšilo taktéž temně elektronické slovenské duo DISHARMONY s vokálním přednesem á la HOCICO.

Ze sobotního programu famózní výkon předvedl loňský maďarský přírůstek do katalogu Epidemie Rec. neofolkový LARRNAKH. Kytarista a zpěvák Sörös Gergő působil naprosto suverénním dojmem v podobném duchu jako současní vlajkonoši žánru ROME, sestavu umně doplňovala violoncellistka a baskytarista. Velice jímavou seriózní produkci paradoxně doprovázela projekce jednoho z nejhorších sci-fi snímků všech dob Robot Monster od Phila Tuckera. Nicméně tato atypická kombinace dotvářela velmi příhodnou atmosféru a pro mě další z vrcholů festivalu. Velmi jsem se těšil též na boční projekt ĽAHKÉ MÚZY, slovenské duo HIEROS GAMOS, jež mělo přijet již na první ročník Hradeb, ale zadařilo se až letos. Klávesista 677 a nesmírně charismatická zpěvačka Gudrun Snake představili svěží rituální darkwave/gothic. Již notně teatrální vokální přednes v duchu takové Lisy Gerrard navíc podtrhovala hostující performerka, která jakoby z oka vypadla Borgské královně ze seriálu Star Trek. Bez zajímavosti nebyl ani polský cinematický post-industriální projekt JOB KARMA, u něj jsem však ponejvíce ocenil vizuální stránku sestávající se z několika monitorů, zobrazujících tajemné oko. Dlouhou zvukovkou zahájila vystoupení asi nejpočetnější formace festivalu, maďarští STURMAST (debut "Ibis Redibis Nunquam In Bello Peribis" vydal kultovní švédský label Cold Meat Industry). Oproti ostatním si na pódium přinesli hned dvoje bicí včetně dominantního basového bubnu, tudíž šlo snadno odhadnout, že zabrousíme do vod martial industrialu/neofolku, dále v sestavě nechyběly housle, kytara a samozřejmě sekvencer.

Hluboko po půlnoci se obloha zlověstně zatáhla a ze zámeckého podzemí se počaly linout zádumčivé deklamace Attily Csihara aka VOID OV VOICES, oděného v kněžském hábitu. Kdo očekával nějaké blackmetalové reminiscence, musel být zklamán, ostatně vystoupení šíleného Maďara vzbudilo kontroverzní reakce publika. Osobně jsem dostal přesně to, co jsem očekával, neboť jsem si předem zhlédl několik videí na YouTube. V kostce se jednalo o vokální exhibici, postavenou na různě zkreslených a vrstvených vokálních samplech nezřídka sakrální povahy (ostatně videoprojekce čítala půdorysy kostelů), později jsem zaregistroval též ambientní podmaz a vše kulminovalo v nefalšované satanské inferno, kdy se všechny vokální smyčky slily v jednu homogenní masu. Vystoupení Attily rozhodně nepostrádalo značně sugestivní atmosféru evokující nějakou zvrácenou satanskou mši, v rámci koncertního provedení rozhodně zajímavé, na druhou stranu doma, jen tak z plezíru, bych si VOID OV VOICES asi nepustil. V tomto ohledu tedy stavím výše předchozí vychválené interprety.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Nejnovější diskuze

Avishai Cohen & Filharmonie Brno

Lenka Löfflerová anonym
06.12.15 | 19:31:00

RIVER

Mirek anonym
21.11.15 | 12:07:13

Dr. Dre - Compton

Ivoš Otcovský
18.10.15 | 20:43:29

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Jaroslav Burda
16.06.15 | 13:13:52

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Estragon anonym
16.06.15 | 11:30:55

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Cyberolas anonym
15.06.15 | 22:09:18

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Šárka Kindlová anonym
15.06.15 | 21:23:29

Mathias Grassow - Uttarakuru

Acerot anonym
31.01.15 | 11:02:09

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Štěpán Šimek
15.01.15 | 09:27:18

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Radek anonym
14.01.15 | 19:57:40

Více

Audio

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR - Godula

Běs
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube