Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Floex (live)

Floex (live)

support: Poppy Ackroyd, John Lemke

04.11.13
Brno, Kabinet múz

Přiznám se, že koncert v prostorách Kabinetu múz, které se etablovaly jako "hipsterské" centrum brněnské vysokoškolské mládeže, jsem navštívil poprvé, proto jsem se zprvu obával, že se bude jednat o prudce intošskou akci, konanou v divadelním sále s místy pouze k sezení, kde divák musí vydržet bez hnutí snad čtyři hodiny v kuse tichý jak myška, pomalu aby se bál jít i na WC, neřkuli na pivo. Jaké však následovalo milé překvapení, neboť nejhorší obavy se rozplynuly ihned po vstupu. Nejenže se v sále normálně stálo, ale navzdory pondělnímu termínu a žánrově subtilnímu repertoáru samotná večerní atmosféra připomínala svou uvolněností a bezprostředností spíše bujaré rockové akce, pivo teklo proudem a k mému překvapení se obsluhovalo rovnou na třech barech, lidé rozjíveně pendlovali sem a tam, taktéž samotní interpreti nikam nechvátali (začínalo se benevolentně až někdy kolem 21. hod. a končilo až hluboko po půlnoci).

Čekal jsem artistní nudu a nakonec jsem byl odměněn jedním z nejlepších koncertních zážitků za poslední dobu, navíc interiér Kabinetu múz předčil má očekávání, hned po Flédě se jedná asi o nejlepší brněnský klub. Škoda jen, že se po hudební stránce umanutě soustředí na hostování více méně stejnorodého žánrového proudu - od alternativního minimalistického elektra po neoklasiku, kupříkladu post-rockové, industriální či neofolkové koncerty by zde vynikly dokonale, bohužel se však konají v obskurním Yachtu kdesi na periférii a ve větší Flédě zase postrádají onu intimitu. Ale v pořádku, každý klub se profiluje jinak.

John Lemke ‎– People Do
2013 Denovali Records

Lemke na debutu "People Do" operuje s poměrně chladnými downteampovými beaty, tedy po kompoziční stránce s postupy typickými pro softwarové komponování na počítači, pro silný podíl syntetické složky lze hovořit i o IDM. Avšak digitální akurátnost na jedné straně rafinovaně prosvětluje akustickými nástroji (saxofon, viola), terénními nahrávkami a různými zkreslenými hlasovými samply. Výsledkem se jeví příjemný mix moderní elektroniky s nu jazzovou hřejivostí, s jistým psychedelickým feelingem, s jakoby "space" produkcí. Po hudební stránce čitelné a tudíž vhodné k relaxačnímu rozjímání, současně je však materiál co do nápadů košatý ve smyslu experimentování s rozličnými zvukovými paletami.

hodnocení: 85 %

Poppy Ackroyd - Escapement
2012 Denovali Records

Mladá Britka, známá z účinkování v HIDDEN ORCHESTRA, na rozdíl od Lemkeho svou produkci staví na akustických nástrojích, především souhře houslí a piána, díky čemuž se pohybujeme v oblasti vycházející z vážné hudby, avšak o tu, jakou můžeme slyšet třeba v Rudolfinu, se pochopitelně nejedná. Ackroyd se pohybuje na alternativně experimentální scéně, její hudba nevychází ani tak z nějaké notové partitury, nýbrž se jedná o velmi uvolněnou, neřkuli spontánní neoklasickou hudbu, svojí povahou příbuznou s minimalistickými filmovými soundtracky. Z nahrávky sálá uvolněná svěží nálada ranního východu slunce, sugestivnímu vyznění dopomáhají rozličné přírodní field recordings, zcela na pozadí tepe velmi subtilní elektronika. Škoda snad jen kratší, pouze půlhodinové stopáže, dílo však nutí k opakovaným poslechovým zážitkům.

hodnocení: 80 %

Všichni tři vystupující interpreti spadají pod agilní německý label Denovali Records, specializující se na "urbánní" alternativní muziku oscilující mezi experimentální elektronikou a nu jazzem, s tím, že našinec Floex figuroval ve společnosti zahraničních kolegů jako headliner (závěrečná zastávka tour vyvrcholí v Londýně). Úderem deváté začal kouzlit na svých mašinkách John Lemke, rodák z Berlína, žijící v Glasgow a letos debutující výtečnou deskou "People Do". Avšak nejedná se o žádného zelenáče, nýbrž o talentovaného profíka, živícího se sound designerstvím, zkoumá širokou škálu zvukových možností, z jeho produkce sálá až filmová rozevlátost, ostatně své schopnosti zúročil při komponování hudby k dokumentům pro BBC a Channel 4. Minimalistické samply podpořené místy vřelou downtempovou rytmikou se snoubily s akustickými smyčkami, suplujícími komorní smyčcový orchestr. Výsledný dojem se i navzdory odzbrojující zvukové povaze jevil občas poměrně temperamentní.

Londýnská multiinstrumentalistka Poppy Ackroyd, známá též z angažmá v HIDDEN ORCHESTRA, střídavě hrála na housle a elektrické piáno. U Denovali debutovala vloni kolekcí subtilních kousků v žánru moderní vážné hudby "Escapement", evokující stékání ranní rosy ze svěžího listoví. Tentokrát se jednalo o maximálně odzbrojující set, relaxační, z vystupujících interpretů nejvíce intimní – jakoby zhudebněné ticho.

Tomáš Dvořák alias Floex právem náleží k leaderům soudobé kontemplativní elektroniky, kterou však rafinovaně fúzuje s akustickými vklady a v neposlední řadě nechyběl ani zpěv, toho se zhostila, v poslední době hodně exponovaná, Sára Vondrášková, známá pod uměleckým pseudonymem Never Sol. Nástrojový arzenál byl v porovnání s předskokany neskromný, za skleněnou stěnou nechyběly ani bicí. Tomáš se vitálně pohupoval do rytmu za mixpultem, reproduktory vyluzovaly svěží downtempové beaty, samozřejmě zahrál i na klarinet a bubny, jeho kolega pro změnu na saxofon a flétnu. Výkon Sáry byl opravdu famózní, samozřejmě nechyběla ani podmanivá "Gone" ze stejnojmenného letošního EP, páteř setu pochopitelně obstarávalo předloňské, kritikou velmi ceněné, dílo "Zorya". Jednalo se na delší dobu o poslední Floexovu štaci, neboť v příštím roce by se chtěl věnovat komponování nového alba a přípravě soundtracku ke hře Samorost 3.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Floex
20.12.11

Floex - Zorya
20.12.11


Floex, DVA, KAZETY
07.11.11

Nejnovější diskuze

Avishai Cohen & Filharmonie Brno

Lenka Löfflerová anonym
06.12.15 | 19:31:00

RIVER

Mirek anonym
21.11.15 | 12:07:13

Dr. Dre - Compton

Ivoš Otcovský
18.10.15 | 20:43:29

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Jaroslav Burda
16.06.15 | 13:13:52

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Estragon anonym
16.06.15 | 11:30:55

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Cyberolas anonym
15.06.15 | 22:09:18

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Šárka Kindlová anonym
15.06.15 | 21:23:29

Mathias Grassow - Uttarakuru

Acerot anonym
31.01.15 | 11:02:09

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Štěpán Šimek
15.01.15 | 09:27:18

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Radek anonym
14.01.15 | 19:57:40

Více

Audio

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR - Godula

Běs
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube

Další články