Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

SWANS

SWANS

support: Jamie Stewart (XIU XIU)
14.03.13
Brno, Fléda

Neuvěřitelné se stalo skutečností, po 26 letech se do Brna vrátili kultovní Američané SWANS. A dle návštěvnického osazenstva nebylo pochyb, že někteří z nich zažili i památný konspirační koncert na Šelepce roku 1987, tedy ještě za bolševika. Po reunionu z roku 2010 jsou SWANS v plné síle a do ČR se opět vrátili po velmi vydařené loňské pražské zastávce pokračovat v podpoře kritikou ceněného dvoj-CD "The Seer". A že se sextet s posluchači nijak nemazlí, upozornil i pořadatel akce: Vystoupení kapely je podmíněno několika specifickými podmínkami zmíněnými v rideru kapely. Některá specifika koncertu se dotknou i návštěvníků klubu. SWANS platí za jednu z nejhlasitějších kapel. Sami ve svém rideru důrazněji doporučují, aby personál klubu byl vybaven ušními špunty. Chrániče uší budou k dostání i pro zákazníky Flédy na baru.

Jamie Stewart onen večer dokonale dostál zvolání: klid před bouří. Leader avantgardních XIU XIU tentokrát nechal elektronické mašinky doma a předvedl velmi komorní "kytarovku" přesně v duchu současné expanze expresivních písničkářů ze zámoří. Jeho místy skoro až "elvisovký" přednes nepostrádal potřebné charisma, ani jisté napětí, kytarové melodie občas působily vskutku silně melancholicky. Nicméně konstatování "neurazí, nenadchne", asi přesně vystihuje jeho produkci, před pódiem se již totiž tvořil pěkný šrumec nedočkavců na nekonvenční leadery.

Američané si zřejmě dodnes nesou jisté stigma z faktu, že od počátku směr v rockové hudbě udávala Evropa - konkrétně Velká Británie a pokud nepočítám několik country písničkářů, něco opravdu zajímavého a hodnotového se započalo ve Státech odehrávat až v osmdesátých letech. V té době již bylo všem jasné, že navázání na britskou rockovou vlnu absolutně postrádá smysl, dohnat dávno ujetý vlak nelze, jako logické vyústění z této frustrace se jevilo hrát syrovou, extrémní, nonkonformní produkci, avšak současné se neprofilovat jako primitivní punková opozice vůči mainstreamu. Jít proti proudu a zároveň působit intelektuálně až mesiášsky - s touto vizí kolem roku 1982 zakládal Michael Gira žánrově neuchopitelné SWANS. S odstupem let si v plné míře uvědomujeme jejich obrovský vliv a na Flédě skupina jasně deklarovala, komu že máme poděkovat za vznik všech těch "neurosisů" či "kyles".

Zapomeňte na domácí poslech alb SWANS, na jejich éterické "neofolky", středoproudé gothicrockové období přelomu osmé a deváté dekády s temně charismatickými Girovými deklamacemi dávno odvál čas. Nepřipravený posluchač, který měl kapelu zafixovanou stylem: jo, to je ten pohodový popík kde srdceryvně pěla jakási Jarboe, navíc nevybavený špunty do uší, mohl být nepříjemně zaskočen, či spíše nekompromisně smeten sonickou vlnou, jaká určovala jejich set. Pohled na masivní péáčka v počtu výrazně větším než standardním vzbuzoval respekt a bylo poměrně vtipné pozorovat, jak nemálo návštěvníků záhy po započetí produkce SWANS prchá z klubu. Podobný úprk ze sálu jsem naposledy zažil v kině na Malickově Stromu života, kde taky nemálo povrchních návštěvníků šlo na "božského" Pitta, ale nedostalo se jim kýženého očekávání. Někde jsem četl, že jít na koncert SWANS je jako zemřít, tedy alespoň metaforicky. Nic není bližší pravdě.

SWANS si své vystoupení vyložili po svém, namísto hudebního gurmánství, Gira a spol. svůj nemalý nástrojový arzenál se dvěma bubeníky za zády používají jako pouhý nástroj pro navození pocitu absolutního odevzdání - nirvány. Abyste dosáhli ráje, musíte projít peklem. Či spíše očistcem, ten v případě SWANS znamená sáhodlouhé repetetivní zvukové megality, dronové kytarové erupce bez čitelné melodie, agresivní rytmické výpady, šamanské názvuky steel kytary, noisový lomoz a do toho všeho mantrické provolávání jako u vytržení - Gira jako kazatel, Gira jako vykupitel. Kde se nachází hranice mezi hudbou, akustickým tlakem nebo ideovou proklamací? SWANS - nezkrotní a i v pokročilém věku neskutečně živelní do Brna nepřijeli klást otázky ani na ně odpovídat, SWANS jednoduše sami rozhodují, kdo je či není hoden jejich ultimátního poselství. A věřte nebo ne, tento záměr jim vyšel dokonale. Jak jsem napsal výše: abyste dosáhli ráje, musíte projít peklem. A nemusíte být zrovna prorokem, jak zní název jejich aktuální desky "The Seer", abyste zjistili, že většina z nás si v tom pekle ještě nějaký ten čas pobude.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Nejnovější diskuze

Avishai Cohen & Filharmonie Brno

Lenka Löfflerová anonym
06.12.15 | 19:31:00

RIVER

Mirek anonym
21.11.15 | 12:07:13

Dr. Dre - Compton

Ivoš Otcovský
18.10.15 | 20:43:29

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Jaroslav Burda
16.06.15 | 13:13:52

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Estragon anonym
16.06.15 | 11:30:55

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Cyberolas anonym
15.06.15 | 22:09:18

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Šárka Kindlová anonym
15.06.15 | 21:23:29

Mathias Grassow - Uttarakuru

Acerot anonym
31.01.15 | 11:02:09

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Štěpán Šimek
15.01.15 | 09:27:18

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Radek anonym
14.01.15 | 19:57:40

Více

Audio

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR - Godula

Běs
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube