Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

MUCHA, TY SYČÁCI - Téměř dvojitý křest

MUCHA, TY SYČÁCI - Téměř dvojitý křest

25.09.13
Brno, Metro Music Bar

Den před koncertem jsme řešili otázku, jestli se podaří zopakovat úspěch dvojice KVĚTY + ZRNÍ a brněnský klub Metro bude zase jednou při křtu beznadějně vyprodaný. Konec konců, rozruch okolo MUCHY byl v posledních týdnech celkem velký, takže srovnání s rychle nabobtnalým ZRNÍM nebylo tak úplně marné. Leč ve středu večer bylo v klubu přeci jen pár míst volných. Samozřejmě na stání. Pro většinu přítomných to ale byla nakonec dobrá zpráva, protože si mohli dovolit i luxus stání pouze na vlastních nohách a cesta pro pití k baru se nerovnala celodenní výpravě zapařenou džunglí.

Do poklidné atmosféry se svým osobitým projevem nejprve zakousli TY SYČÁCI. Celé vystoupení pojali hned od začátku spíše rockově energicky ("Mířím na terč", "Večer pro mě"), zatímco ty nejdivočejší experimenty ukryly spíše do druhé třetiny setu (novinka "Poppy Shake"). Výsledek byl mnohem méně živelný a hravý, než jak jsem si ho pamatoval z asi dva roky starého koncertu na Favále. Zatímco tehdy předvedli kluci nakažlivý výstřední cirkus, působili Syčáci v Metru spíše jako výstřední rockeři. To znamená, že jsem trochu méně sledoval očima pódium a spíše si užíval jejich dvouvrstvý kytarový rock, který se na povrchu tváří naivně jako dětské říkadlo, ale uvnitř skrývá namakanou kytarovou hru plnou kouře a nespoutané fantazie.

Když přišlo na křest, inspirovala se kapela novou písní "Tomato" a na pódium pozvala zelinářku Jennifer, která nejdříve odzpívala zmiňovanou hitovku a vzápětí novou desku pokřtila výběrovým tomatovým džusem. Ještě, že nenechali "krabici" kolovat. Bylo by jistě smutné sledovat, jak se nápoj po hodině vrací na pódium pořád stejně plný :-)

Krátce po poslední skladbě Syčáků vlétla do místnosti MUCHA. Novinami se po ní ale nikdo neohnal. Možná ze strachu, že by od ní obratem chytil jednu nazpět. Alespoň takový byl můj prvotní pocit z jejího působení před mikrofonem. Ve skutečnosti ale byla celý večer mnohem milejší a taky mile vtipná. To bylo velké plus jejího vystoupení. MUCHA je tedy nakonec nečekaně milá a taky nečekaně malá. Oproti dojmům z desky ale taky nečekaně sebejistě zpívá. A aby toho nebylo málo, obklopila se též nečekaně rychle hvězdným doprovodem. Jinak by se totiž jen těžko vyšvihla tak rychle do takových výšin. Na pódiu jí tedy aktuálně kryje záda hvězdné trio Martin Kyšperský z KVĚTŮ (basa), Štěpán Svoboda z BUDOÁRU STARÉ DÁMY (bicí, občas zpěv) a Petr Zavadil ze SYČÁKŮ (kytara). Martin byl celou dobu klasicky ponořen ve svém vlastním světě plném kroucení a ohýbání těla. To Štěpán vzadu za bicími naopak nešetřil své obličejové svaly, a chvílemi mi tak dokonce připomínal legendární vystupování Briana z The Dresden Dolls. Stranou celého toho divadla stál Petr Zavadil - tak trochu jako "taťka" od kapely. A když tak nad tím přemýšlím, jeho kytara dávala jinak punkovému poletování Muchy kolem lampy opravdu jakýsi vyšší cíl, takže na tom přirovnání něco bude.

O živé vystupování této čtyřky opravdu strach nemám. Celý křest se sice rozplynul ve chvíli, kdy začala Nikola říkat něco o chybějícím cédéčku, načež jsem celý nekonající se rituál přestal sledovat, ale jinak nemělo jejich vystoupení žádné zásadní trhliny. Samotné hraní a "nehraní si na nic" šlo MUŠE prostě nejvíc. Jediným zádrhelem na celé té taškařici je tedy spíš MUCHA jako taková. Na koncertu to konkrétně znamenalo absenci určité poetické aury, kterou můžete spatřit nad kapelami BUDOÁR STARÉ DÁMY, KVĚTY nebo i TY SYČÁCI. MUCHA nic takového prostě nemá, a přestože nosí na pódiu kroj, působí její vystoupení spíš civilně a trochu plytce. Po vymazání všech těch úchyláků, semen, penisů a kreténů uctívajících falešné ježury si jednoduše nejsem jistý, kolik pamětihodností mi v její tvorbě ještě zbývá. Tím pádem si MUCHU řadím spíš vedle projektů typu ČOKO VOKO než k výjimečnému a inspirativnímu BUDOÁRU STARÉ DÁMY.

A přesně to je téma, které u mě celou dobu takzvaně hýbe MUCHOU. Nové album je hodně dobré, ale pořád nevím, jestli je tak super, jak se snaží naznačovat. Na jednu stranu za to může samotná doba, kdy ještě před pár lety stačila BUDOÁRU STARÉ DÁMY k okouzlení klubů obyčejná "neuklízející kozena", zatímco dnes už musejí holky zpívat o vložkách, které se neházejí do záchodu. Na druhou stranu to ale někdy bývá prostě jen tím, že není samotná muzika dost dobrá na to, aby se výrazněji prosadila. Která z těchto alternativ u Muchy převládá, to asi odhalí teprve další album. Zatím je to jedna velká sranda, naživo jedna velká jízda, a protože je všechno nové a každá skladba je naprosto svěží, nikoho ani nenapadne vzít na Muchu plácačku. Vlastně "lepaňu", jak by možná v okolí Kyjova řekli spíš.

Diskuze

Cekem příspěvků: 1

FotoPetr Macháček...29.09.13 | 21:30:50

Nejnovější diskuze

Avishai Cohen & Filharmonie Brno

Lenka Löfflerová anonym
06.12.15 | 19:31:00

RIVER

Mirek anonym
21.11.15 | 12:07:13

Dr. Dre - Compton

Ivoš Otcovský
18.10.15 | 20:43:29

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Jaroslav Burda
16.06.15 | 13:13:52

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Estragon anonym
16.06.15 | 11:30:55

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Cyberolas anonym
15.06.15 | 22:09:18

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Šárka Kindlová anonym
15.06.15 | 21:23:29

Mathias Grassow - Uttarakuru

Acerot anonym
31.01.15 | 11:02:09

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Štěpán Šimek
15.01.15 | 09:27:18

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Radek anonym
14.01.15 | 19:57:40

Více

Audio

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR - Godula

Běs
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube