Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Never Sol, ILLE

Never Sol, ILLE

support: Ósk & BRYNJA
17.04.14
Brno, Kabinet múz

Hudební akce v brněnském centru alternativní kultury, Kabinetu múz na mě působí poněkud ambivalentním dojem. Ačkoliv se Brno prezentuje jako univerzitní město s činorodým kulturním duchem a po vstupu do posledního místečka natřískaného Kabinetu si mohl leckdo bezprostředně říci, že to s tím kulturním studentským životem skutečně není vůbec špatné, tak ve chvíli, kdy se otevřel koncertní sál (navíc tradičně opět nerespektující oficiální začátek produkce), se iluze rozplynuly jak mávnutím proutku. Přestože se tento objekt vyprofiloval jako kavárna pro intelektuální mládež, ve skutečnosti jde jen o eufemismus pro normální hospodskou "nalívárnu" (přemítat o Proustovi nad šálkem kávy jsem ostatně neviděl nikoho), kde půlka hostů ani netušila, že se zde koná nějaká kulturní akce a druhá půlka po celou dobu koncertu bezděčně pendlovala mezi sálem a rušným prostorem s dvěma bary, samozřejmě za sebou nezavírajíc dveře. Což o to, mě, jakožto odkojeného metalistu, tento neformální přístup návštěvníků nijak nepobuřuje, otázkou však zůstává, zda-li podobnou shovívavost sdílí i účinkující interpreti. Nemohu se zbavit dojmu, že určitý negativní trend, který zužuje kupříkladu klubové rock/metalové koncerty už léta, tedy nízká návštěvnost a obecně laxní vztah lidí k veřejné hudební produkci a hudební kultuře jako takové, se sice poněkud nenápadně, ale ve finále se stejně fatálním dopadem týká též současné alternativní subkultury. Navzdory k faktu, že večerní produkce účinkujících patřila k tuzemské žánrové špičce, tak v sále přihlíželo jen nějakých sotva padesát diváků. Přesto se všichni tři interpreti nenechali rozhodit a předvedli profesionální výkon.

Islandské duo mladých písničkářek ÓSK & BRYNJA lahodilo svou bezprostředností oku i sluchu. Za doprovodu převážně akustických kytar a křehkého zpěvu, především skladby zpívané v mateřštině mě svou křehkostí, až milou intimitou nejvíce uhranuly a ani mě nijak neuráželo, že šlo v o velmi primitivní hudbu, v podstatě takové táborákové kytarové brnkání. Jedna z dívčin pak set trochu okořenila foukací klávesovou harmonikou, druhá pak nabízela k prodeji CD.

ILLE dnes lze považovat za regulérní kapelu a oproti svému velmi povedenému loňskému albu "Ve tvý skříni" působil jejich set až rockově dynamicky (místy jsem dokonce zaslechl postupy známé ze starých alb indierockové legendy PORCUPINE TREE, přestože kytarista po koncertě sdělil, že je neposlouchá). Popovější ráz pak produkci dodávala Olga Königová, která předvedla velmi kvalitní pěvecký výkon a současně s ladností hrála na klávesy. Muzikanti předvedli opravdu precizní hráčský um, kytaristé si během koncertu vzájemně prohazovali kytaru a baskytaru, zřejmě aby zdůraznili svou multiinstrumentalitu, jeden z nich pak zahrál dokonce na mandolínu. Hitovky z alba jako titulní "Holka ve tvý skříni" nebo "Na sever" působily stejně vřele jako na CD a samozřejmě nechyběl ani cover VYPSANÉ FIXY "Ledňáčci".

Sára Vondrášková alias Never Sol  pro potřeby živého hraní zformovala komplet dívčí kapelu (sama krom zpěvu obsluhovala taktéž jako Olga klávesy) a musím uznat, že působila velmi sehraně a jakoby bezprostředně. Oproti poměrně artistně sterilnímu debutovému albu "Under Quiet", nahranému v produkci Jana P. Muchowa, vyzní jeho živá prezentace jako životabudič, za což mohou nejvíce asi akustické bicí a hravější klávesy. Dívčiny Sáru doprovázely s opravdovým entuziasmem a na albu poměrně silně melancholické, až monotónní kompozice tak rázem získaly správný švih a to především díky zjednodušení aranží, kdy různé samplové vyhrávky z alba nahradily třeba živé housle.Díky tomu set Never Sol získal přidanou hodnotu, neboť se v žádném případě nejednalo o obyčejné zpívání na background z alba, hraného z playbacku, nýbrž o poctivé živé hraní, navíc dodávající kompozicím známým z CD nový rozměr.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nejnovější diskuze

Avishai Cohen & Filharmonie Brno

Lenka Löfflerová anonym
06.12.15 | 19:31:00

RIVER

Mirek anonym
21.11.15 | 12:07:13

Dr. Dre - Compton

Ivoš Otcovský
18.10.15 | 20:43:29

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Jaroslav Burda
16.06.15 | 13:13:52

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Estragon anonym
16.06.15 | 11:30:55

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Cyberolas anonym
15.06.15 | 22:09:18

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Šárka Kindlová anonym
15.06.15 | 21:23:29

Mathias Grassow - Uttarakuru

Acerot anonym
31.01.15 | 11:02:09

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Štěpán Šimek
15.01.15 | 09:27:18

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Radek anonym
14.01.15 | 19:57:40

Více

Audio

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR - Godula

Běs
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube