Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

ILLEGAL ORCHESTRA - Křest CD Wrána

ILLEGAL ORCHESTRA - Křest CD Wrána

24.04.14
Brno, SlowOne (hotel Slovan)

Ambiciózní projekt ILLEGAL ORCHESTRA existuje už nějaký ten pátek (konkrétně od roku 2006), nicméně debutové CD (na koncertě k dispozici zdarma) vyšlo až letos a k této příležitosti proběhl, ideálně na domácí půdě, jeho křest, neboť spolumajitelem nově zrekonstruovaného brněnského klubu SlowOne (bývalé diskotéky v hotelu Slovan) není nikdo menší, než jeho principál Jan Winkler. Bližší informace o samotném koncepčním díle "Wrána" se můžete dočíst v recenzi, snad bych jen zmínil, že mapuje hudební produkci početného ansámblu (na pódiu jsem napočítal až dvanáct členů, a to navíc chyběla flétnistka a druhá houslistka) za uplynulých více než osm let a bezesporu se jedná o nekonvenční počin, tvůrci označovaný jako hudebně-divadelní rapsodie. Současně však, i přes neskromně opulentní pojetí, disponuje snahou zaujmout širší publikum, osobně dokonce ve tvorbě ILLEGAL ORCHESTRA spatřuji silný komerční potenciál, bohužel však současná hudební scéna funguje jak funguje a proniknout do mainstreamu inteligentnějším repertoárem se povede jen hrstce vyvolených (typu třeba Lenky Dusilové). Proto může být pro nezasvěcené ILLEGAL ORCHESTRA zatím velkou neznámou, neboť se etabloval hlavně v koloritu brněnské JAMU a Masarykovy Univerzity či především hudební školy Bandista (z jejíž řad učitelů a žáků vznikla samotná sestava) a mohli jsme ho vidět spíše na lokálních akcích typu festival Fantazie anebo na různých charitativních a alternativních koncertech či nezávislé divadelní scéně. Ačkoliv se může existence orchestru, nicméně pro jeho živelnější rockové vyznění bych hovořil spíše o kapele, jevit poněkud skromná, skoro až privátní, výkon všech zúčastněných nepostrádal profesionální nasazení, snoubící se s přirozeným entuziasmem.

Jinakost souboru ILLEGAL ORCHESTRA charakterizuje především fúze třech elementů – tradiční nástroje (housle, viola, violoncello, příčná flétna, lesní roh a fagot), rocková složka (elektrická a basová kytara, klávesy, bicí) a popový zpěv. Toho se výtečně zhostila mladičká Jitka Benová, která disponuje opravdu příjemnou barvou hlasu, charismatickým vystupováním a především skutečným pěveckým talentem (ostatně vyhrála několik pěveckých soutěží a zúčastnila se též druhé řady Česko Slovenské SuperStar), s kterým se zas tak často nesetkávám, obzvláště v podobném žánru. Občas ji podpořil poetickým "bardovským" zpěvem klavírista/klávesák a leader, či přesněji řečeno dirigent, Jan Winkler, který si skutečně v jedné ze skladeb stoupl na dirigentskou stoličku a svůj orchestr vedl. Pokud by to v jiném případě působilo poněkud teatrálně, tak v případě Ilegálů zcela přirozeně a nenuceně.

Když jsem naťukl žánrové směřování ansámblu, tak ho rozhodně nestačí "oštemplovat" jako symfonický rock (některé pasáže svou hutností inklinovaly dokonce až k metalu), protože koření v podobě vážné hudby v rocku nebo metalu nepatří k vzácným úkazům ani v rámci undergroundu (na výtečné úrovni ho produkoval už v '97 polozapomenutý klenot AGNUS DEI, později mnozí další, třeba v metalu se dnes jedná o zprofanovaný evergreen). ILLEGAL ORCHESTRA totiž mnohem více inklinuje k tradiční hudbě, nechci říci přímo k vážné hudbě, tu ostatně ponejvíce reprezentuje snad jen Winklerova tradicionalistická klavírní hra (na živo hraná na klávesy), protože v tomto ohledu muzikanti působili velmi neformálně (žádné fraky a kostýmy), spíše svým temperamentním nasazením pokukovali kamsi k fusion, avšak zaobalené, s notnou dávkou popové hravosti a chytlavosti. Hudebně se tudíž nejednalo o žádné krkolomně složité kompozice (myšleno co do výsledného emocionálního zážitku, náročnost notové partitury ponechme stranou), nicméně jako celek produkce nezapřela progresivní přístup (hlavně rocková složka vycházela spíše z rafinovanější odnože rocku). Prostě svou hráčskou vyškolenost muzikanti nezapřeli.

Pokud jsem si hudebně, hráčsky a pěvecky koncert užil, vadou na kráse byl, tušíte správně, zvuk a určitě i klimatizace by mohla být výkonnější. Samotný klub nepatří k největším, jeho oválná architektura k netradičnějším a vměstnat na improvizované pódium tolik hudebníků není žádný med, především když se bubeník do své bicí soupravy pořádně opřel, přehlušil všechny ostatní nástroje, jindy jsem zase registroval jen hodně vytáhlé Winklerovy klávesy a zpěv, kupříkladu smyčce jsem neregistroval skoro vůbec. Pokud bych však ILLEGAL ORCHESTRA někdy slyšel v nějakém větším sále s pořádnou aparaturou, muselo by se jednat o mimořádný zážitek. Na druhou stranu horší zvuk vyvážilo přívětivé přátelské publikum a sympatický personál klubu, vytvářející pohodovou atmosféru, tudíž celkově se jednalo o příjemně strávený večer.

foto: Jan "Obrjen" Vašulín

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Nejnovější diskuze

Avishai Cohen & Filharmonie Brno

Lenka Löfflerová anonym
06.12.15 | 19:31:00

RIVER

Mirek anonym
21.11.15 | 12:07:13

Dr. Dre - Compton

Ivoš Otcovský
18.10.15 | 20:43:29

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Jaroslav Burda
16.06.15 | 13:13:52

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Estragon anonym
16.06.15 | 11:30:55

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Cyberolas anonym
15.06.15 | 22:09:18

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Šárka Kindlová anonym
15.06.15 | 21:23:29

Mathias Grassow - Uttarakuru

Acerot anonym
31.01.15 | 11:02:09

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Štěpán Šimek
15.01.15 | 09:27:18

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Radek anonym
14.01.15 | 19:57:40

Více

Audio

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR - Godula

Běs
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube