Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Jiří Pavlica a HRADIŠŤAN - křest desky "Vteřiny křehké"

Jiří Pavlica a HRADIŠŤAN - křest desky "Vteřiny křehké"

18.06.14
Brno, SONO

Nedávno zveřejněnou recenzi nové desky "Vteřiny křehké" už máte zřejmě nastudovanou, ale jednu důležitou věc jsme při jejím psaní zohlednit nemohli. Koncertní síla nových skladeb zůstávala až do středečního "žehnání" v brněnském SONO centru velkou neznámou, a tak jsme večer nechali hodinky doma a vypravili se na vzácný koncert, abychom poznali, jak nám budou ony "Vteřiny křehké" ubíhat v reálném čase.

Jak trefně poznamenal i jeden z kmotrů nové desky, Milan Páleš, povedl se Jiřímu Pavlicovi timing hodný fotbalových mistrů, když si s vydáním nové desky a jejím následným křtem počkal až na chvíli, kdy mohl nový autorský materiál představit světu v sotva otevřeném SONO centru. Jen těžko si umím představit prostor, který by této příležitosti slušel lépe. Možná jen samotný Velehrad a jeho unikátní mystická atmosféra pod otevřeným moravským nebem by mohly novému prostoru konkurovat, ale to už je přeci jen trochu jiná liga. Tím spíš ale zamrzelo, když jsme museli vzít právě na křtu nové desky HRADIŠŤANU za vděk neskutečně teplým portugalem, který by pana Pavlicu k napsání legendární písně určitě neinspiroval. Spolu se zbytečně divokým nasvícením celého pódia to ale byly nakonec jen malé věci, které člověk vzal a vysypal z boty jako kamínky na prvním rozcestí.

Úvodní část koncertu patřila po krátkém entrée výhradně písním z nové desky "Vteřiny křehké". Nezazněly samozřejmě všechny, ale i tento výběr naznačil věci, které si podle mě návštěvníci odnášeli domů jako záludné suvenýry. Jakkoli se mi třeba nové skladby líbí, ve srovnání s druhou polovinou koncertu plnou tradičních hitů musely na mnohé "prvoposluchače" působit mírně ospale a aranžérsky hubeně. Hodně prostoru v nich totiž patří klavíru, který ve srovnání s tryskajícím temperamentem starších skladeb obstojí jen těžko. Tím spíše, když se na scéně místo elegantního starého nástroje objevily obyčejné klávesy. Na jedné straně pódia tak stál dřevěný cimbál obklopený nejlepším souborem svého druhu u nás, zatímco vedle něj se kolébaly klávesy a kolem nich nepříjemná vzpomínka na ne právě nejlepší plesové kapely.

Na obranu nových písní ale musím říct, že pokud už je člověk předem znal, měly opravdu velkou vnitřní sílu a jejich slova doléhala k uším i srdci hodně hlasitě. Zas a znovu mě v nich uchvacoval třeba zpěv. Kromě famózního Pavlici a Alice Holubové – zřejmě nejmedovějšího ženského hlasu u nás – potěšily velmi i obě hostující zpěvačky Kristýna Daňhelová a Vendula Pančochová. Napochodovaly před nás zpoza opony a bez možnosti rozehřátí odzpívaly svůj part s obrovskou grácií a jistotou, která dovede člověka zvláštním způsobem uklidnit. Nové skladby v jejich podání rostly a kdyby to šlo, dotkly by se snad i hvězd. Podobných výšin dosahovaly i moje osobní favoritky "Účtování na vesmírných kontech" a "Nechvátej osude". Už v recenzi zmiňovaná síla a přetlak zkroceného temperamentu se u nich projevily i tento večer a rázem tu byly nejlepší skladby první poloviny. Hned za nimi by se potom umístila velká nádhera písně "Rozpomínání", kterou mám stále raději také na samotném albu. A jak jsem neměl rád rozdováděný text skladby "Lítáte v tom", tak ve výrazně osobitějším živém provedení byla skvělou trefou nakonec i tato lehká tancovačka.

Druhá polovina večera patřila osvědčeným písním staršího data, jejichž obrovskou vnitřní sílu už všichni dobře známe. Přesto z nich HRADIŠŤAN vytvořil přesně takovou tečku, jakou tento večer po trochu zadumané první polovině potřeboval. Spolu s jemným humorem a sympatickou bezprostředností jsme za doprovodu "Modlitby za vodu" a "Krátkého popisu léta" dokráčeli až do finále. A když už jsem to čekal nejméně, vytáhl Pavlica trumf v podobě velkolepé písně "Sanctus". Prim v ní hrály těkající Pavlicovy housle a hlavně souhra všech hlasů souboru. Síla, dynamika i poselství této písně definitivně prostoupily celým sálem a zase jednou bylo jasné, kam až sahají možnosti HRADIŠŤANU. Škoda jen, že nová deska právě tento rozsah tak úplně nevyužívá. Na dalším vynikajícím koncertu v jeho podání už ale tato myšlenka nemohla změnit vůbec nic. Málo který večer si totiž člověk tak lehce odpočine a vyčistí hlavu, jako právě ve společnosti tohoto souboru. Už za to mu patří velké poděkování.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nejnovější diskuze

Avishai Cohen & Filharmonie Brno

Lenka Löfflerová anonym
06.12.15 | 19:31:00

RIVER

Mirek anonym
21.11.15 | 12:07:13

Dr. Dre - Compton

Ivoš Otcovský
18.10.15 | 20:43:29

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Jaroslav Burda
16.06.15 | 13:13:52

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Estragon anonym
16.06.15 | 11:30:55

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Cyberolas anonym
15.06.15 | 22:09:18

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Šárka Kindlová anonym
15.06.15 | 21:23:29

Mathias Grassow - Uttarakuru

Acerot anonym
31.01.15 | 11:02:09

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Štěpán Šimek
15.01.15 | 09:27:18

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Radek anonym
14.01.15 | 19:57:40

Více

Audio

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR - Godula

Běs
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube