Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Awishai Cohen with Strings

Awishai Cohen with Strings

10.09.14
Praha, Divadlo Hybernia

Vystoupení izraelského kontrabasisty jménem Avishai Cohen je vždy událostí. Letos vystoupil v Praze již po desáté. Byl v něčem tento koncert speciální? Určitě ano. Bohužel jsem měl možnost zhlédnout jej naživo až nyní. Byť jeho koncertní záznamy (oficiální i neoficiální) pečlivě sleduji a poslouchám, nemohu srovnávat s ostatními jeho zastávkami u nás. Letos přijel podpořen členy svého nového tria (klavíristou Nitai Hershkovitsem a bubeníkem Danielem Dorem), smyčcovým kvartetem (no spíše Cohenovým smyčcovým kvartetem, kde jedny housle vyměnil Avishai za violu) a hráčem na hoboj Yoramem Lachishem. Pestrost účastníků koncertu byla stejná jako na prvním koncertu Bobbyho McFerrina v Čechách, kde bylo možné potkat jak staršího pána v obleku, tak dredaře s batůžkem nebo třeba Jana Přeučila se svojí ženou. Na Avishaie dorazila též česká zpěvačka Jana Koubková. Češi opět nezklamali a tak ještě 15 minut po odeznění již několikátého gongu se neustále trousili a hledali svá místa. Divadlo Hybernia již bylo svědkem Cohenova vystoupení, tedy dobře prověřeným a důstojným prostředím. Díky youtube jsem zhlédl kompletní vystoupení z tohoto turné a byl jsem tedy rámcově připraven na to, co nás čeká. Těžištěm koncertu bylo nové album "Almah", kde právě hudba vlastní nebo vypůjčená hudba s osobitými aranžemi izraelského skladatele je vylepšena právě výše zmiňovaným smyčcovým kvartetem a hobojem.

Posluchače muzikanti naladili stejně jako na albu "Almah" úvodní "Overture 'Noam' Op.1". Byla to taková nádhera, až po jejím konci musel nenápadně Avishai naznačit, že můžeme začít tleskat. Bylo tedy jasné, že bude moci odměňovat muzikanty nejen po každé skladbě, ale i po každém sóle, i když někdy tohle nepsané pravidlo jazzových vystoupení působilo včera pro mě poněkud rušivým elementem. Ještě před začátkem koncertu stihl zmínit spíše pro úsměv na rtech, že z jedné čtvrtiny je též původem Čech. Skladba "Song For My Brother" už ukázala celý "orchestr" v téměř plné parádě, protože se zatím všichni rozehřívali i Avishai u prvního kontrabasového sóla váhal jak a kde co zahrát, ale v tom právě tkvělo to kouzlo. Předem jen zasílám, že všechny skladby tvořily pouze kostry, kolem kterých se linula jednotlivá sóla a jejich délka se tak minimálně o polovinu natáhla. Co na nahrávkách z koncertů občas působilo až zbytečně dlouze, zde díky i obrazovému vjemu nenudilo ani na chvilku.

Seznam skladeb, tak jak šly v pořadí:
"Puncha Puncha" - první zpívaná věc. O lásce, která bolí. Se zpěvem mu zde vypomohla Yael Shapira, která též hrála na viloncello. Zpíváno ve starém jazyce, ve kterém se potkává zejména španělština a hebrejština a další jazyky.
"On A Black Horse / Linearity" Neskutečná věc jak rytmicky tak melodicky. Původem ruská skladba od kapely Rudé armády z první světové války.
Skladba o žárlivosti "Nigunatic" zpívaná v rodném jazyce Avishaie, kde opět bylo možné ocenit Avishaie nejen jako hráče, ale též jako vynikajícího zpěváka.
"Arab Medley" skladby z Libanonu, který sousedí s Izraelem, ale obyvatelé Izraele do něj nesmí. Naštěstí díky youtube mohou aspoň takto virtuálně poznat hudbu toho státu. Jeden z vrcholů vystoupení.
Nádherná ukolébavka "Southern Lullaby".
Do Španělska jsme byli zavedení skladbou z alba "Aurora" jménem "Morenika" kde party, které zpívá na nahrávce Karen Malka obstarala již zmíněná violoncellistka a smyčce umocnily již tak nádhernou melodii.
Oficiálně poslední skladba "Shlosre" v 13/8 rytmu a po ní aplaus ve stoje.
A byl konec. Opravdu? Ne. Po zhlédnutí koncertu (Nancy Jazz Festival) jsem tušil a doufal, že se Avishai na podium vrátí sám a zahraje sólo a poté i s doprovodem svého tria.

Dočkali jsme se něčeho mnohem lepšího. Zaskočil skladbou "Remembering" v obsazení pro své trio a já posmutněl, že tohle je opravdu poslední skladba stejně jako na výše zmíněném festivalu. Omyl.

Druhé zastoupení alba "Aurora" jednou z nejkrásnějších skladeb, které si Avishai přivlastnil a to "Alfonsina Y El Mar". Odehrána neobvykle v triu a v první půli pouze s doprovodem klavíru (bez kontrabasu). Po skladbě opět následoval mohutný aplaus a na podium se vrátili ostatní hudebníci, aby zahráli skladbu, která je novinkou (tak nová, že není na jejich aktuálním albu) a chtěli tedy vyzkoušet, zda funguje i před lidmi. Fungovala a velký prostor pro své sólo zde dostal Daniel Dor za bicí soupravou. A opět úklony a děkování, kde byla vidět velká pokora a skutečnost, že si opravdu cení takového vřelého přijetí. A konec? Ne. Nakonec skladba pouze v triu, jejíž jméno opravdu nevím a potom definitivní závěr a druhý aplaus ve stoje.

Co více říct k tomuto koncertu, na kterém nezapomněl představit a ocenit jednotlivé členy svého projektu a u všech byla patrná pokora a opravdová vděčnost za podporu publika a vzájemné uznání hráčských schopností jednotlivých muzikantů na podiu. Nejlepší a nejkrásnější koncert, jaký jsem kdy měl možnost zhlédnout a vyslechnout. Nezbývá než se těšit na další zastávku Avishaie u nás, která by měla být v listopadu v Ostravě, kde vystoupí v již zmíněném triu.

Dovětek: "A Child Is Born" skladba, která se mi vytratila ze setlistu, neboť jsem zapomněl kdy ji zahráli, ale zahráli ji a byla křehká a nádherná.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nejnovější diskuze

Avishai Cohen & Filharmonie Brno

Lenka Löfflerová anonym
06.12.15 | 19:31:00

RIVER

Mirek anonym
21.11.15 | 12:07:13

Dr. Dre - Compton

Ivoš Otcovský
18.10.15 | 20:43:29

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Jaroslav Burda
16.06.15 | 13:13:52

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Estragon anonym
16.06.15 | 11:30:55

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Cyberolas anonym
15.06.15 | 22:09:18

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Šárka Kindlová anonym
15.06.15 | 21:23:29

Mathias Grassow - Uttarakuru

Acerot anonym
31.01.15 | 11:02:09

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Štěpán Šimek
15.01.15 | 09:27:18

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Radek anonym
14.01.15 | 19:57:40

Více

Audio

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR - Godula

Běs
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube