Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

FIRST AID KIT

FIRST AID KIT

support: JO ROSE
02.09.14
Praha, Palác Akropolis

Sestry Söderbergovy v Praze

Pro premiérovou zastávku v Čechách, jež byla jednou z mnoha v rámci rozsáhlého turné (čítajícího hodně přes sto koncertů), si švédské duo sester Söderbergových zvolilo pražský klub Palác Akropolis. Koncert se konal v rámci projektu Femme Fatale. Nevím, jaké dojmy si odnesli fanoušci z předcházejících štací, ale s výkonem FIRST AID KIT v Praze mohou být ti naši maximálně spokojeni.

Již před devatenáctou hodinou se přilehlá kavárna počala slušně zaplňovat fanoušky, z jejichž řad zaznívala nejen čeština, ale hojně také angličtina. Nepodceňuji dehydrataci a občerstvuji se sympatickým půllitrem Plzně, odevzdávám svrchník v šatně, bleskově vyplňuji klubovou anketu a mířím na povinnou zastávku u stánku s merchandisem. Rychle zjišťuji, že kapela na předchozích koncertech stačila již prakticky vše prodat (a to mají před sebou ještě slušnou řádku téměř 50 koncertů, Spojené státy nevyjímaje) a na pultíku tak stojí pouze skromná krabička s několika CD aktuálního alba "Stay Gold", pár triček a jeden opuštěný vinyl. Podporuji kapelu několika korunami a vplouvám na útulný parket. Uprostřed stojí svatostánek zvukaře, který ten večer odvedl bezesporu perfektní práci; mířím mezi přední linie a odhaduji, že nejlepší místo bude někde uprostřed mezi nachystanými klávesami pro Johannu a mikrofonem pro Klaru.

S lehoulinkým zpožděním, během kterého se do klubu postupně trousí publikum i zástupci médií, přistupuje k mikrofonu nesmělý mladík s kytarou na krku a otevírá koncert. JO ROSE, písničkář z Manchesteru, první překvapení večera, totiž nebyl dopředu avizován a než prvně promluvil na mikrofon, mylně jsem jej považoval za kytarového technika. Během půlhodinového setu, který mu byl vyhrazen, přítomné oblažil písněmi z aktuální albové skládanky "Spurs". I přes nízký věk a pouze s akustickou kytarou dokázal, že má skladatelský potenciál a (až na jeden dva výlety mimo zamýšlenou vokální polohu) i slušný hlasový fond. Malou vadou na kráse se však ukázalo snad až příliš komorní vláčné tempo a podobná výstavba jednotlivých písní, což bylo ke konci jeho výstupu pro část publika už příliš. Zařazení několika svižnějších kousků by jeho vystoupení dodalo potřebnou energii. Navzdory tomu však, i přes zřejmou plachost, dokázal přítomné hned několikrát pobavit (vtipně sebekritickými) poznámkami a pochválit publikum za vnímavost. S přihlédnutím k věku nelze než objektivně zvednout palec nahoru, už jen za nápaditou práci s klasickými akordy v té nejčistší formě folkové tradice (s lehkým přesahem do blues).

Následovala zhruba patnácti minutová pauza na doladění detailů pro hlavní hvězdy večera, které úderem půl deváté poprvé, a nutno podotknout, že rozhodně ne naposledy, roztleskaly natěšené publikum. Johanna (24) a Klara (21) nenechaly nikoho na pochybách, že hvězdný status a řadu cen, které již stačily za svou kariéru posbírat, zasluhují zcela oprávněně. Tuhle dvojici čeká velká budoucnost, dejte na má slova. Ale nepředbíhejme. Tematicky, do zlaté barvy oděné sestry Söderbergovy, elegantně vpluly na pódium a celý set otevřely titulní písní čerstvé studiové novinky "Stay Gold". Uvolněným dojmem působící křehká blondýnka Johanna (schválně, kdo z vás si vzpomněl na Agnethu Fältskog z ABBA), od prvních tónů prožívala koncert naplno. Zpoza kláves rozdávala úsměvy na všechny strany, tančila a ve vypjatých pasážích prožívala hudbu až s intenzitou '60 let. Nebylo pochyb, která ze sester je ona "dancing queen". Oproti tomu hlavní zpěvačka Klara působí mnohem "severštěji", tedy uzavřeněji a vážněji a na nějaké časté výlety s kytarou ze svého postu u mikrofonu není stavěná (i když i na ty došlo). O to víc, alespoň na mě, zapůsobil oční kontakt a úsměvy směrem do přihlížejícího publika a zaplněných ochozů Akropole, kterými dávala najevo, že o nás rozhodně ví. Dámské duo v popředí doprovázela, působivým světelným parkem a kouřem zahalená, dvojice Melvin Duffy (pedal steel kytara, elektrická kytara) a Niclas Lindström (bicí). Především Melvin působil více než sympaticky a také sklidil zasloužené ovace. Nemohu si odpustit nevypíchnout jeho dokonalé sólo v "One More Cup Of Coffee", cover verzi Boba Dylana.

Playlist byl sestaven převážně z aktuální desky, kterou si není možné nezamilovat, a tudíž mohu potvrdit, že jsem měl převážnou část tvorby FIRST AID KIT v krvi. Přesto mě sesterské duo doslova odzbrojilo a následně převálcovalo bezchybnou hlasovou kondicí a sebejistými a barvitými vokály se všemi nuancemi, které lze slyšet na desce. A jak se tak v průběhu večera vršila jedna píseň na druhou, došel jsem k závěru, že holky jednoduše nenechají žádný prostor chybám, natož pochybnostem o pomíjivých holčičkách ze Stockholmu. Ať už citlivá balada "Waitress Song", singlový kousek "Cedar Lane" (jeden z vrcholů alba vůbec) nebo má zamilovaná klipovka "My Silver Lining" - vše dokonale zahráno a zazpíváno. S odstupem času se nebojím napsat, že ve výsledku ještě intenzivněji a podmanivěji než na desce. Pověstnou třešinkou pak byla "Ghost Town", odzpívaná čistě akusticky a to dokonce bez mikrofonu a již výše zmiňovaná píseň "One More Cup Of Coffee", zahraná s absolutním přehledem, u které, by i Bob Dylan smekl pomyslný klobouk. Nadšené publikum bouřilo a ovace neznaly mezí. Po klidnější "Heaven Knows" následovala libozvučná, keltskou atmosférou prosáklá, píseň "The Lion's Roar" (ze stejnojmenného alba). Po krátkém odchodu do zákulisí následovaly tři přídavky: zasněná "A Long Time Ago", "Master Pretender" a především pak zdomácnělá "Emmylou", skladba, kterou závěrem koncertu pěla takřka celá Akropole. Vynikající, bezchybný výkon na všech frontách. Ještě úprkem na poslední spoj, před absolvováním náročné tříhodinové cesty domů, si mohu nevěřícně hlavu ukroutit: "Kde se to v těch holkách, sakra, bere?"

Závěrem bych ještě jednou rád vyzdvihnul práci zvukaře a příhodně vybraných prostorů Paláce Akropolis, které se staly důstojným dějištěm nevšední podívané, na kterou budou všichni přítomní bezpochyby dlouho vzpomínat. Indie-folk s lehkými doteky tu severských prvků, onde americké country, v podání sester Söderbergových, se vryl nejen do sluchového aparátu, ale i do srdcí všech, kteří neváhali onen říjnový večer dorazit.

Setlist:
Stay Gold
Blue
King Of The World
Waitress Song
Shattered & Hollow
In The Hearts Of Men
Cedar Lane
Ghost Town - bez mikrofónu, akusticky
My Silver Lining
Wolf
One More Cup Of Coffee - cover BOB DYLAN
Heaven Knows
The Linos's Roar

---

A Long Time Ago
Master Pretender
Emmylou

Odkazy:
www.thisisfirstaidkit.com
facebook.com/firstaidkitofficial

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nejnovější diskuze

Avishai Cohen & Filharmonie Brno

Lenka Löfflerová anonym
06.12.15 | 19:31:00

RIVER

Mirek anonym
21.11.15 | 12:07:13

Dr. Dre - Compton

Ivoš Otcovský
18.10.15 | 20:43:29

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Jaroslav Burda
16.06.15 | 13:13:52

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Estragon anonym
16.06.15 | 11:30:55

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Cyberolas anonym
15.06.15 | 22:09:18

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Šárka Kindlová anonym
15.06.15 | 21:23:29

Mathias Grassow - Uttarakuru

Acerot anonym
31.01.15 | 11:02:09

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Štěpán Šimek
15.01.15 | 09:27:18

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Radek anonym
14.01.15 | 19:57:40

Více

Audio

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR - Godula

Běs
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube