Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Goran Bregović and THE WEDDING AND FUNERAL BAND

Goran Bregović and THE WEDDING AND FUNERAL BAND

08.02.15
Brno, Janáčkovo divadlo

Pan Bregović se opět vrátil do Česka a poprvé si pro zastávku svého svatebně-pohřebního orchestru vybral také Brno. Konkrétně Janáčkovo divadlo, tedy místo, které byste pro podobný koncert asi příliš netipovali. Zvědavost i obavy z riskantní volby prostor tak byly v den koncertu vyhnané na maximum. Jak se ale záhy ukázalo, zápletka celého večera měla trumfnout nejedno antické drama…

Úvodní rozpaky

Goran Bregović se chystal na vystoupení v divadle zařízeném komplet k sezení. Kdo zná jeho tvorbu, musel už předem cítit ve vzduchu průšvih. Na úvod mi klidu nepřidala ani zpráva, že se sám vůbec neúčastnil zvukové zkoušky. Pamatujete na Divadlo Járy Cimrmana a jejich hru Záskok? Tak přesně tu jsem si okamžitě vybavil. Z divokých představ mě ale vzápětí vytrhly první tóny žesťů kdesi ve vzdáleném rohu sálu. Po pár vteřinách se ozvala trumpeta hned vedle nás, a působivě tak doplnila úvodní dialog nástrojů, znějící napříč sálem. Zbýval už jen mistr Bregović. Ten před nás nakráčel ve svém tradičním bílém obleku a vcelku odvážných zlatých botkách. Přes veškerou skepsi jsem musel uznat, že ten chlapík má prostě šarm a auru skutečné ikony.

Samotná aura ale ještě koncerty nedělá. Ještě ani nedozněla první skladba a já měl pocit, jako bych právě dožvýkal bílo-zlatý chomáč skelné vaty. Během vteřiny bylo jasné, že zvládnout dnešní večer v objetí divadelních sedaček bude opravdové peklo. K tomu se navíc přidal sám Bregović, který při každé příležitosti péroval zvukaře za špatně sladěné odposlechy. Že by chyběla ona vynechaná zkouška? Dost možná, ale s nastavením zvuku evidentně válčilo i několik dalších muzikantů. Korunu všemu ale nasadil nečekaný playback bicích u hitovek z poslední desky ("Presidente", "Balkaneros"). Tady to kluci trochu odflákli. Veškeré cinkání, klepání a chrastění obstaral playback, zatímco oba ženské hlasy stály na levém křídle jako "svatí za dědinů" s rukama zkříženýma na prsou.

Boj s větrnými mlýny

Úvodní skladby tedy balkánskou hvězdu v nejlepší světle zrovna nepředvedly. Ale přesně v takových situacích se ukáže, kdo je ikonou pouze na ploše Windows a kdo je ikonou mezi umělci. S každou další skladbou do nás orchestr tvrdohlavě bušil svým temperamentem a nejpozději ke konci první třetiny koncertu se karta začala obracet. Skoro jako by si Bregović říkal, že takové pevnosti ještě nebylo, aby ji svým balkánským hudbo-strojem nerozprášil. Po úvodní smršti nasadil pomalejší zabijácké hity (třeba "Maki, Maki") a to už bylo na některé nažhavené fanynky moc. Začalo se tančit. Představte si našlapané Janáčkovo divadlo, kde už každý sedí jako na trní a do toho první odvážné holky, které se vydávají tančit do uličky. Všichni s výjimkou několika pánů v roli doprovodu právě zažívají infarkty, bojují se strachem tančit přede všemi v divadle a jejich nohy poskakují pod sedadly s dvakrát větší intenzitou. Koncertní masakr úplně nového druhu.

A Bregović ještě přiložil. Po rozhoupané střední pasáží opět zařadil nejvyšší rychlost a vyvolal tak další vlnu odhodlání. Hromada lidí vzdala svůj vnitřní boj a nechala hudbu, aby převzala kontrolu. Ostatní ale tiše trpěli dál, přestože v duchu dávno řádili jako při Fanfare Ciocarlia na Flédě, kde nebylo jediného suchého kousku oblečení. Výhodu měli jen ti na balkónech. Ti nebyli vidět a udělali si tak svoji malou taneční party snad už během druhé skladby.

Velké finále a role se obrací

V úvodu jsem měl dojem, že prosíme my pana Bregoviće, aby nám vůbec zahrál. To bylo celkem protivné. V polovině už byl pán v bílém jako vyměněný a opravdu jsem mu začal jeho hudbu věřit. Dokonce se zdálo, že prosí o větší zápal on nás. Jenže my byli v divadle, každý s číslem sedadla přilepeným na pozadí. V poslední třetině už ale bylo jasné, že scénář psal celou dobu právě on a publikum má přesně tam, kde ho chtěl mít. Další pevnost padla a publikum začalo prosit Orchestr, ať hlavně jen tak nepřestává. Ve chvíli, kdy se oba trumpetisté vydali na hranu pódia, aby vystřihli svůj tradiční tanec, padly v hledišti poslední zábrany a divadlo bylo z ničeho nic celé na nohou. Vyprodané Janáčkovo divadlo tančilo všude, kde to šlo, pískalo se a křičelo. Najednou jsme byli všichni na jedné lodi a pan Bregović byl obrovsky přátelský. Přídavků byla hromada a všichni si konečně užívali oslavu hudby přesně tak, jak si to zasloužila od začátku. Husí kůže dělala na zádech mexické vlny.

Jasně, nešlo to úplně hladce a divadlo opravdu nebylo pro takový koncert nejlepší volbou, ale teď – se zážitkem z druhé poloviny koncertu a hlavně jeho poslední třetiny – si říkám, že něco podobného bychom asi jinde neokusili. Osobně jsem asi nikdy na koncertu nevnímal tak obrovský přetlak emocí a tak úžasnou proměnu publika mezi první a poslední skladbou. Opravdu ne. Pan Bregović si bude sice pamatovat asi i menší trapásek českého publika, kdy nás marně prosil ať do překrásné balady "In the Deathcar" zbytečně netleskáme, ale vzhledem k jeho výměně názorů se zvukařem v úvodu nám myslím nemá co vyčítat. Ve výsledku to byla krásná férovka od srdce.

Goran Bregović v Brně všem dokázal, že hudba není žádná věda. Že stačí docela málo a z lidí padá stud jako stará popraskaná omítka. Protože v každém z nás je nakonec nějaký ten kousek temperamentu, který musíme v divadle civilu držet pěkně zkrátka. V tom Janáčkově jsme ale nakonec nemuseli. Další pevnost padla.

foto: Hana Macháčková

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nejnovější diskuze

Avishai Cohen & Filharmonie Brno

Lenka Löfflerová anonym
06.12.15 | 19:31:00

RIVER

Mirek anonym
21.11.15 | 12:07:13

Dr. Dre - Compton

Ivoš Otcovský
18.10.15 | 20:43:29

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Jaroslav Burda
16.06.15 | 13:13:52

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Estragon anonym
16.06.15 | 11:30:55

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Cyberolas anonym
15.06.15 | 22:09:18

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Šárka Kindlová anonym
15.06.15 | 21:23:29

Mathias Grassow - Uttarakuru

Acerot anonym
31.01.15 | 11:02:09

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Štěpán Šimek
15.01.15 | 09:27:18

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Radek anonym
14.01.15 | 19:57:40

Více

Audio

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR - Godula

Běs
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube