Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

NAPALMED

NAPALMED

Jméno mostecké noise "legendy" NAPALMED určitě zaslechl každý, kdo se v undergroundu pohybuje. Jsou známí desítkami vydaných CD/vinylů/kazet ať už samostatnými, splitky, nebo účastí na kompilacích po celém světě. Ke své tvorbě používají prakticky cokoliv, snad kromě hudebních nástrojů :-). Uznáte sami, že jsem nemohl jinak, než Radka, vůdčí osobnost NAPALMED, vyzpovídat - jak jinak než e-mailem. (Posílat otázky morseovkou bušením do topení by bylo stylovější, ale morseovku jsem už zapomněl…) A protože pod hlavičkou NAPALMED funguje i stejnojmenná vydavatelská firma (a distro), směřovaly otázky i k tomuto tématu.

PS: A co je to noise? Sám Radek Kopel říká: "Noise je mnohokrát zesílený život...vždycky pravdivý."

Můžeš představit projekt NAPALMED ?

NAPALMED je momentálně čtyřčlenná kapela produkující improvizovaný industriální hluk s mnoha příměsemi, zejména při studiové tvorbě. Skupina existuje a plně funguje od poloviny roku 1994. Aktuální sestavu tvoří Petr Kopecký, Míra Vlček, Martin Beraxa a moje maličkost, Radek Kopel. Rád bych zdůraznil, že od počátku nejsme projekt, ale plnohodnotná hudební skupina, byť v "trochu" jiné podobě, která se nemusí slučovat s představami mnoha posluchačů. Pod stejným názvem funguje i malá neoficiální distribuce a rovněž neoficiální vydavatelství. Obě tyto aktivity jsou okrajově přidruženy k fungování kapely.

Co používáte jako zdroje zvuku?

Zatím jsem nějak speciálně nepřemýšlel, co použít a co ne. Jednoduše se dá říct, že zkusíme cokoliv, co nám padne do ruky. Ale i toto je mírně zavádějící. Je nutné, aby materiál zněl dobře nejen na ucho, ale taky musí jít, dle našich skromných možností, ozvučit. Takže doposud jsme vyzkoušeli například rozličná železa, kovy, plechy, pružiny, dřeva, umělé hmoty, sklo, mixér, vodu, kameny, elektroniku fungující, rozbitou i preparovanou, mikrofony, efekty pedálové i jiné, hlasy, samply, smyčky, nahrávky, poloplaybacky, předtočené pásky, atd. atd. Dříve jsme vše dost prasili skrzevá efektory, v poslední době se však více zaměřuju na čistší formu výsledného zvuku.

Jaká byla tvoje cesta k takové extrémní formě?

Počátkem 80. let jsem začal s rockovou muzikou, pak přišel metal, poté grind, noisecore. Jak vidíš stále jsem se osobně snažil jít za extrémní formou muziky, přesto nikdy neopomněl a nestyděl se hledat i v těch ostatních (rockové formy, jazz, lehce folk, vážná muzika, ...). Zásadní zlom nastal po vyslechnutí ANAL CUNT, MEAT SHITS a následně nato desky od GEROGERIGEGEGE - Tokyo anal dynamite. To už jsem měl za sebou objev EINSTUERZENDE NEUBAUTEN. Tato všehochuť ve mně chvíli kvasila, bouřila až nadešel čas stvořit NAPALMED . Toť v krátkosti vše.

Nechybí ti možnost oslovit posluchače i texty?

Věříš tomu, že ani ne? NAPALMED je forma prezentace, kde zúčastnění hráči mají určitou volnost, kterou se snažíme nechat i posluchači. Nerad bych je zaváděl na určenou cestu například textem, na koncertech např. projekcí, světly, atd. Chci, aby tu abstraktní formu, kterou se snažíme produkovat, přijali v tak syrové podobě, jak ji zhmotňujeme a představujeme. Jinak mají několik dalších možností, vykašlat se na nás (což mnoho činí a my se na ně nezlobíme), najít si jinou oblast muziky.

NAPALMED má hromady nahrávek (desítky různých CD/kazet/vinylů, splitek a kompilaček). Dokážeš z nich vybrat pro tebe ty nejzajímavější nebo nejdůležitější?

Nejdůležitější není žádná, protože nebýt těch prvních, nezjistili bychom, jak dál. I ty špatné, špatně nahrané, vyprodukované, atd. mají svůj význam, protože nejlépe se člověk učí z chyb. Nejzajímavější je ta, která zaujme posluchače. Mohu mít své favority, ovšem i můj vkus a chuť se v průběhu času mění. Vše je velmi relativní. Pravdou je, že si dost cením hlavně živých představení, která jsou, dovolí-li to technické podmínky, nahrávány, protože vše tvoříme společně, mezi spoluhráči probíhá nesdělitelné jiskření a přenos energií. Tímto způsobem vznikly nahrávky "Up to the ears in tinnitus" (Nadoraz v hluku - 1. sólová deska, vydaná zatím jako picture LP), "Never mind the MSBR, here's the NAPALMED" (Nemyslete na MSBR, tady je NAPALMED - 2. Sólová deska, debutové CD). O těchto by se dalo říci, že si jich vážím o chlup více než ostatních.

Můžeš říct něco o koncertech? Jak vypadají - jedná se o připravené nebo improvizované vystoupení?

K dnešku jsme předvedli přes padesátku "live performances" (živých představení). Zhruba od druhé třetiny všechny zvuky předvádíme živé, bez poloplaybacků, čehož si velice cením. Průběh koncertu je spontánně improvizovaný, ač je připravena vyřčená koncepce, rozdělení "funkcí", pozice v místě a čase. Vše je opět dosti relativní, tudíž někdy je vše naprosto jinak. Nerad bych aby to vyznělo jako absolutní "anarchie", každý ví co by se mělo dít, jaký má prostor, jak s tím ovšem naloží je skutečně na každém z nás. Může nastat např. okamžik, kdy si spoluhráči sednou a začnou spát nebo kouřit, ha-ha. To by potom nastal da-da noise.

Hrajete v základní sestavě nebo máte nějaké hosty?

Jak už jsem řekl, NAPALMED tvoří pevná sestava čtyř lidí. Hosté se objevili, ovšem nejsou nějak extra žádáni. Nejde jen o to aby si někdo zařval, či bouchnul. Nejsme o nějaké skryté filozofii, ale je příjemné vědět, co lze od koho očekávat. Měli jsme hodně dávno performance, kdy jsme chtěli spolupracovat s obecenstvem, ale ti vše pojali jako vybití nekontrolované energie, což není ve shodě s tím, co cílíme my. Nám jde o zvuk. O energii samozřejmě taky, ovšem o tu kontrolovanou a navíc pozitivní.

Jaké jsou ohlasy na koncerty i celkově na tvorbu NAPALMED (i třeba z ne-noise kruhů)?

Na koncerty, jestli jsem schopen posoudit, zčásti rozporuplné, záporné a čas od času se objeví někdo, kdo souzní s našimi nelibými zvuky. Celkově na tvorbu? Mnoho lidí ví (snad) co a jak děláme, ještě víc lidí si myslí, že ví, co a jak tvoříme, dost lidí o tom kecá. Těší nás ti, kdo poslechnou, napíšou nebo upřímně řeknou co a jak, byť je to záporný názor. Snad čas ukáže, jestli jsme nešli po špatné cestě.

Existuje u nás noise-scéna, doporučíš nějaké zajímavé projekty?

Nevím nic o noise scéně. Je tu pár kapel, o něco více projektů: DO SHASKA!, AGHIATRIAS, EINLETUNGSZEIT, SAGRAMON, METHEORA, VO.I.D, S/M, ... pardon pokud jsem někoho zapomněl jmenovat. Každý jde ovšem víceméně svou cestou (myšleno stylovým zaměřením), tudíž si moc nekonkurují, což je dobře i škoda zároveň. Co je mi nemilé, projekty vesměs nevystupují živě.

Má na tvou tvorbu nějaký vliv i prostředí ve kterém žiješ? Mám na mysli to, že jsi z Mostu, což je spíše průmyslová (industriální) oblast?

Pokud ano nemyslím, že je to stěžejní okamžik. Podvědomě určitě jsou všechny prvky obsaženy, a to nejen průmyslové, ale i ostatního okolí flory, fauny, civilizace vůbec. Je možné, že kdybych od malička žil např. na Šumavě, vše by šlo jinou cestou.

Jaký je tvůj vztah k různým ekologickým iniciativám?

Pozitivní, kladný. Je dobře, že jsou lidé, co se zajímají o ekologii, v dobrém slova smyslu "bojují" a vytvářejí opozici, šmejdům, kteří by si jinak dělali co chtějí. Chtělo by to větší podporu obyčejných lidí, i ode mě.

Viděl jsem několik různých log NAPALMED (dvě?) - má použití více log nějaký hlubší smysl?

Jednoduchá odpověď: jedno je logo kapely a druhé pro přidružené aktivity (distro a label). Nechtěl jsem vše rozmělňovat mnoha názvy, proto je vše pod jedním slovem NAPALMED, pro lehké odlišení byly zvoleny dva logotypy.

Mám pocit, že NAPALMED trpí nadprodukcí. Nemyslíš, že to případné zájemce spíše mate? Přeci jenom, vyznat se v takové hromadě?

Může být... Ovšem ani jedno z vyřčených není můj problém. My tvoříme, experimentujeme, hledáme, hrajeme si, apod. V hromadě se vyzná ten, kdo bude chtít. Ostatní nechť tápou. Ani toto není záměr, jen výsledek situací. Věř, že kdybych nebyl pomalý, líný, ? bylo by nahrávek NAPALMED na světě mnohem více, neboť archiv je naplněn po střechu. Mnoho kompilací po celém světě bylo obesláno, dost jich doposud nevyšlo. "Miliardy" žádalo naše zvuky, ovšem lenost a málo času nedovolilo jim vyhovět. Prostě jsou i jiné věci.

Používáš MiniDisc (což je i můj oblíbený formát) - jak vidíš jeho budoucnost, v porovnání s CR-RW a mp3?

MiniDisc jsem koupil jako alternativu stolní CD-R vypalovačky a myslím, že pro svou potřebu jsem udělal absolutně dobře. Uznávám, že MiniDisc není rozšířen, ale pro mou potřebu je excelentní a naprosto vyhovující. Dodnes bych neměnil. CD-RW - užitečná hračka, kteroužto nevyužívám ani nezneužívám. MP3 příjemná věcička, která jde stejně jako internet proti smyslu sebe sama.

Můžeš představit mosteckou scénu - zajímavé kapely, nejenom noise? Abych se přiznal, tak znám snad jenom FOUR SEATS FOR INVALIDES...

CONTRASTIC, PLAYER, ZDARR, BEZ PEŘÍ, KREVEL, DĚTO POHŘEBNÍHO KVÍTÍ, DOST ČASU, F.S.F.I., I. MDH CENT BENT, P.W.C., SCYTHE, SPÍNACÍ ŠPENDLÍK + mnoho dalších co neznám. Hudební scéna je přepestrá, leč kromě koncertování bez výraznějších aktivit, dle mého.

Máš nějaké další záliby nebo koníčky, kromě páchání zvuku?

Veškerá hudební literatura, "sběr" CD a vinylů, nasávání veškerých dostupných informací o Japonsku. Rodina už teď tím vším "trpí" díky okrádání o velkou většinu volného času, tudíž žádné další akce nerozjíždět, ha-ha.

Velký inspirační zdroj pro NAPALMED je v japonském noise. Zajímáš se o tuto, pro nás exotickou zemi, více? Byl jsi v Japonsku?

Paradoxem je, že ač je japanoise výchozím ovlivněním, pomalu se z jeho područí NAPALMED vymanil. Uvnitř to ale stále vře po vzoru nejhrubších velikánů (MERZBOW, PAINJERK, INCAPACITANTS, VIOLENT ONSEN GEISHA, K2, CONTAGIOUS ORGASM, MASONNA, THIRDORGAN, SEWAGE, a mnoho dalších. Japonsko vůbec je pro mě velká neznámá a lákavá končina. Doposud jsem neměl tu čest zemi Nipponu navštívit, ale do budoucna toto intenzivně plánuji a manželku na tuto variantu připravuji.

Když sem u toho cestování, kam by ses rád podíval?

Cíleně v podstatě nikam, ale věřím v krásy rozličných míst na světě. Proto, zavane-li mě finanční a časový vítr kamkoliv, budu se snažit být tam rád.

Jaký je tvůj vztah k Internetu?

Používám jej jen jako nástroj pro komunikaci, pro vyřizování pošty. Ta sice mnohé zjednoduší, urychlí, ale tím jde i proti smyslu celé věci. Během krátké chvíle domluvíš s kýmkoliv co jest potřeba a nadále netřeba nic psát. Veškeré těšení se, letáky, atd. neexistují. Odcizení je markantní. Např. něčí internetové stránky/webová prezentace jsou exkluzivní, ale jsou třeba zavádějící, protože je pro někoho vytvořil někdo naprosto jiný. O daném člověku vypovídá jen málo. Jinak, jak už jsem řekl na začátku, je to nástroj s mnoha klady a zápory a já jej nijak nepreferuji, spíše naopak.

Pod hlavičkou NAPALMED funguje i distribuční/vydavatelská firma - tzv. neoficiální distribuce. Můžeš ji trochu představit?

Již výše jsem zmínil, jedná se o okrajové aktivity přidružené ke kapele. Distribuce je v našich končinách nevítaná "nutnost" mnoha kapel, kvůli šíření svých nahrávek. To se často děje směnným obchodem, proto se tituly nabalují. Jsme malá zemička s ještě menším "trhem" a zájmem o už tak okrajové proudy. Vydavatelství započalo své fungování díky realizování noise, industriál, experimentální řadě kompilací "Anomalous Silencer" (Prapodivný Tlumič). Momentálně je ve stádium dokončení šesté pokračování. Jinak na značce bylo uvedeno i pár jiných věcí, víceméně šlo o tituly spřátelené grind kapely FOUR SEATS FOR INVALIDES. Nevím proč, ale ostatní vydané věci, ať už naše sólové, nebo splity vyšly prostě jen tak. Není v tom žádná "vydavatelská politika". I proto možná vzniká tebou zmiňovaný zmatech v hromadě titulů.

Jaké jsou plány do budoucna (jak s kapelou, tak s distrem)?

S distrem a labelem nemám žádné plány. Budou-li nějaké prašulky, můžu cosi vydat, třeba někomu pomoci. S kapelou o něco málo větší, tj. fungovat dokud nás to všechny bude bavit. Krátké, jednoduché, leč naprosto pravdivé.

Díky za rozhovor, na závěr již tradičně nechám prostor k libovolnému tvému vyjádření - vzkaz pro čtenáře, posluchače, prostě cokoli...

V podstatě není co dodat. Děkuji za prostor a zájem. Přeju všem lidičkám pohodu. Nenechte sebou manipulovat druhými, názor druhých zvažte a rozhodujte se sami za sebe. To platí nejen ve vztahu k NAPALMED, ale celkově na věci kolem Vás. Těším se na případné střetnutí někde na koncertě, nebo jednoduše napište. Můžete e-mailem, ovšem ani normální dopisy nebudou nezodpovězeny.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nejnovější diskuze

Avishai Cohen & Filharmonie Brno

Lenka Löfflerová anonym
06.12.15 | 19:31:00

RIVER

Mirek anonym
21.11.15 | 12:07:13

Dr. Dre - Compton

Ivoš Otcovský
18.10.15 | 20:43:29

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Jaroslav Burda
16.06.15 | 13:13:52

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Estragon anonym
16.06.15 | 11:30:55

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Cyberolas anonym
15.06.15 | 22:09:18

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Šárka Kindlová anonym
15.06.15 | 21:23:29

Mathias Grassow - Uttarakuru

Acerot anonym
31.01.15 | 11:02:09

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Štěpán Šimek
15.01.15 | 09:27:18

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Radek anonym
14.01.15 | 19:57:40

Více

Audio

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR - Godula

Běs
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube