Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

ICE AGES

ICE AGES

Darkwaveový projekt rakouského hudebníka Richarda Lederera není zrovna tím, co by posluchači, kteří ho mají spjatého zejména s metalovými SUMMONING, čekali. Rozhovor s ním však přináší řadu zajímavých postřehů (nejen o emocionalitě elektronické hudby), z nichž by se fanoušci SUMMONING mohli poučit.

Třetí deska ICE AGES vyšla osm let po té předchozí. Jaké impulsy stály za složením "Buried Silence"? Změnilo se ve tvém životě něco zásadního anebo se vše seběhlo přirozeným tokem okolností?

Richard: Vždy jsem věděl, že přijde nástupce "This Killing Emptiness". Neplánoval jsem ale tak dlouhou pauzu, i když hudebně jsem zcela nezmizel a pracoval mezitím na mých projektech SUMMONING a DIE VERBANNTEN KINDER EVAS. Rovněž jsem se učil programovat, což je má obživa, ale taky se hodně věnoval softwarovým syntezátorům a novým způsobům, jak generovat zvuky, takže ty roky nebyly pro ICE AGES ztracené.
Skutečné problémy potkaly můj projekt DIE VERBANNTEN KINDER EVAS a mé hudební aktivity zpozdily o dva roky, ale kromě nich pro mě byla minulá léta kreativní. Nenastal žádný nenadálý "výbuch", který by mě přiměl znovu pracovat na ICE AGES. Jakmile se vyřešily problémy s DIE VERBANNTEN KINDER EVAS, vrátil jsem se k ním a začal skládat nové písně a za pár týdnů měl základní verze všech těch skladeb. Uvědomil jsem si, kolik nápadů se za dlouhý ten čas nasbíralo a jen čekalo na realizaci.

Když se podíváš do minulosti, stál za založením ICE AGES vliv konkrétního interpreta dark wave či industriálu?

Richard: Ano, rozhodně – LEÆTHER STRIP. Je třeba si uvědomit, že jsem vyrůstal s metalovou scénou a nepřišel do styku s žádnou elektronickou hudbou dříve než mi bylo dvacet. Cokoliv jako syntezátorová hudba pro mě byla popem a nevěděl jsem, že už tehdy existovala imponující temná scéna založená jen na elektronice. Když jsem tak poprvé slyšel písně LEÆTHER STRIP jako "Mohawk" nebo "Zyklon B", byl jsem tak ohromen, že jsem si uvědomil, jak se můj hudební svět změní.
Nezačal jsem okamžitě skládat podobnou hudbu a ani bych neřekl, že ji LEÆTHER STRIP přímo ovlivnili. Byli ale dost dobrým důvodem, abych si vybudoval zdravý vztah k elektronické hudbě.

Stroje necítí. Člověk za nimi ano.

Myslíš si, že elektronická hudba – konkrétně industriál a dark wave – skýtají prostor pro emoce? Jak se v těchto žánrech formují?

Richard: Myslím, že emoce lze nalézt v každé hudbě – jinak by nebyla hudbou. Je to velice široký termín jdoucí od lásky k nenávisti, od strachu k radosti… A pokud nic z toho v písni nenajdeš, měl bys ji raději vypnout a zapomenout. Pokud se někdy říká, že elektronická hudba nemůže obsahovat emoce, protože vzniká na přístrojích a ne "skutečných" nástrojích, znamená to přehlédnutí faktu, že za oněmi přístroji sedí lidská bytost a lidskými emocemi.
Pro mě je elektronika zacílená na emoce už proto, že nutí soustředit se na melodie, rytmy a zvuky a odpadá u ní koncentrace na virtuózní cvičení, na nichž není nic zlého, ale pro mě znamenají spíše fyzickou, než emocionální záležitost. Aby nedošlo k mýlce – na tradičních nástrojích samozřejmě není nic zlého, ale já osobně cítím, že pomocí elektronických nástrojů dosáhnu emociálnějšího vyznění než s těmi akustickými.

Řekl bys tedy, že se na elektronické scéně pohybuje někdo, kdo s emocemi operuje zvlášť zručně a zajímavě?

Richard: V současnosti následuje elektronická scéna velice často evropskou taneční scénu raných devadesátých let a většina kapel, které slyším, mají velice "zaokrouhlený" a vycizelovaný zvuk, v němž chybí strojovost blízká EBM. Ovšemže ale existují výjimeční umělci jako ACYLUM (pro které jsem mimochodem vytvořil dva remixy) nebo ROSEWATER, kteří dokázali vyvážit poměr mezi hlukem a harmoniemi.

Co se týče emočního dopadu, jak tvorba ICE AGES ovlivňuje tebe samého a jaké pocity chceš vzbuzovat v posluchačích?

Richard: Řekl bych, že ICE AGES vychází zejména z pocitů strachu a deprese, občas kombinovaných s momenty naděje, která však ke konci stejně vyhasne. Je to mírně ironické, protože ve skutečnosti depresím opravdu nepropadám a humor považuji za pro člověka klíčový, ale hudba pro mě znamená možnost prožít své temné stránky a zbavit se negativních pocitů a nálad. Odtud zřejmě mé nutkání dělat tak temnou hudbu…
Každopádně jsem fixován na rytmy a nápěvy a ani ten nejvíce imponující zvuk pro mě nic neznamená, není-li použit muzikálně. Místo a výška tónů je tím, co v mých očích dělá dobré skladby, ne zvuky. Ty jsou jen nástrojem, jak hudební myšlenky uchopit, aby vypadaly co nejlépe.

Hlas použitý na "Buried Silence" zní velice mechanicky. Chtěl jsi tak spíše posílit robotické prvky své hudby nebo ji naopak prostě obohatit samotným lidským elementem?

Richard: Modifikovaný hlas je ideální syntézou strojů a lidí. Nechtěl bych, aby má hudba byla čistě elektronická, ale stejně tak bych nechtěl použít obyčejný hlas bez technického vkladu, který sedí mechanice hudby, jakou s ICE AGES tvořím. Zdá se mi, že použitý hluboký robotický hlas v kombinaci s výše položeným a zoufalým hlasem ideálně vyjadřují ony nálady strachu a taky osamění.

Jaké pocity zažíváš, když skládáš na počítači a na "skutečných" nástrojích? Dávají ti ICE AGES více prostoru pro spontánní nápady než SUMMONING?

Richard: Elektronické nástroje hrají důležitou roli i v SUMMONING – orchestrální zvuky a bicí vznikají v sampleru a dokonce i kytary skládám na svém syntezátoru. Pouze až přistoupíme k nahrávání, hraji na fyzické nástroje, jimiž nahradím ty "umělé". Ale skládání probíhá pomocí kláves, u nichž se cítím pohodlněji než u strunných nástrojů.
Nelze říct, zda ICE AGES či SUMMONING nechávají více prostoru pro nápady. V ICE AGES nicméně pracuji sám, zatímco SUMMONING jsou otázkou spolupráce.

Příslušnost k žánru není svazující

Znamená pro tebe něco zásadního, když se svou hudbou řadíš k určitému žánru (ať už metalu nebo dark wave)?

Richard: Kategorie a škatulky pro mě nepředstavují nic zlého jako pro mnohé jiné. Necítím se omezen příslušností k jakékoliv scéně, ale ani mi nevadí, když mě k ní někdo přiřadí. Je to jen otázka organizace v mysli jedince a nástroj pro lepší pochopení některých umělců. Takřka každý náleží k určité scéně, z níž vzešel nebo která ho ovlivnila a není na tom nic špatného. Všichni jsme produkty svého prostředí a na vlivu od jiných není nic zlého. Něco jiného je, když se staneš otrokem vlivů odjinud. Ale pokud tě zaujmou prvky cizí tvorby a dokážeš je zapojit do vlastního výrazu, je to skvělé.
Když už bychom chtěli hovořit o vlivech temné, tvrdé elektroniky, je lepší pátrat v okruhu EBM než komerčního diska (smích). A samozřejmě nemám problém s tím, když se má hudba líbí někomu z okruhu drum 'n bassu, dub stepu nebo trip hopu. Spíše naopak – těší mě, jak můj hudební jazyk pochopí někdo, kdo možná nikdy neslyšel o žádné z kapel, kterou jsem sám poslouchal. Žánry jsou užitečné ukazatele pro lidi se zájmem o hudbu.

Zdá se ti, že je dark wave stylem, který je zakotven v určité době více než metal, který proplouvá už čtvrtou dekádou?

Richard: Já osobně mám k dark wave a elektronice blíže už třináct let, i když nemohu popřít, že metal byl důvodem, proč jsem se stal hudebníkem a u kterého jsem hudebně vyrostl. Metalovou scénu stále vidím jako poměrně nezávislou na komerčním mainstreamu, za což ho respektuji, i když už nemám čas ho sledovat.

Jak se proměňovalo přijetí hudby ICE AGES od vzniku projektu? Mělo na něj vliv to, že jsi rovněž hudebníkem respektované metalové kapely?

Richard: Často mě zaskočí, s jak otevřenou myslí přistupují fanoušci SUMMONING k ICE AGES. Jsou bez problémů schopni přepnout ze světa fantasy hrdinů do ponurého, depresivního světa ICE AGES. Jiní však samozřejmě nerozumí tomu, jak může někdo zaangažovaný v SUMMONING dělat něco takového. Zejména fanoušci klasického metalu pro to nemají pochopení.
Zatímco mezi oběmi kapelami existují rozdíly, jsou tu i podobnosti jako využití drsných zvuků (v SUMMONING u kytar a zpěvu, v ICE AGES u bicích a zpěvu), spíše pomalejší tempa a nízko položené beaty, delší stopáž písní a soustředění na mnohovrstevnaté písňové struktury.

Bavíme-li se o žánrových rozdílech, dá se říct, že je jedna z tvých kapel extrémnější než ta druhá? Není nakonec metal uživatelsky více vstřícný než dark wave?

Richard: Když hovořím o metalu, musím rozlišovat metal z dob, kdy jsem vyrůstal, a metal současný. V minulosti byla každá hudba s drsnými kytarami, growlingem a dlouhovlasými poletujícími hlavami považována většinou lidí za hudbu jakýchsi psychopatických retardů. I kapely, které se dnes hrají v rádiu jako je METALLICA, byly považovány za pouhý hluk a něco šokujícího.
Od té doby je ale tato hudba více přijímána a i kapely tvrdší než METALLICA rotují na MTV. Současná scéna tak má docela problém, aby šokovala publikum, neboť tvrdý kytarový zvuk už dávno nestačí. Někteří se tak snaží šokovat pochybnými nacistickými sračkami v textech.
Pro mě je ale metal mnohem vstřícnější než opravdu temná elektronika. Z malých metalových zinů a labelů se nyní staly velké firmy, zatímco skvělé temně elektronické kapely zůstaly neznámé.
Pojem "extrémní" mě přestal zajímat, protože hudbu dobrou nebo špatnou sám o sobě neudělá. Může být prospěšný i škodlivý, ale hudba rozhodně nevzniká za účelem někoho šokovat a dokázat si, jaký jsem tvrďák. Hudba má popohnat či zastavit tlukot srdce posluchače, rozplakat ho, rozesmát či rozkřičet, ale neměla by být pouhou demonstrací jakéhosi statutu autora.

Zatímco metal většinou zní "upřímně" a víš, že za ním stojí lidé, elektronická hudba bývá více odtažitá. Je tato prázdnota něco, co tě inspiruje?

Richard: Je to tak a právě to jsem chtěl vyjádřit svou předešlou odpovědí. Hudba, která není sama o sobě zmasakrována mainstreamem, v sobě nese více tajemství než hudba, kterou už mainstream přijal. Zároveň ale nejsem typ člověka, který by se ze strachu, že bude srovnáván s něčím známým, snažil kompenzovat své komplexy příslušností k izolované, elitní scéně. Necítím hrdost, že tvořím v rámci méně populární scény, ale ani se za to nestydím. Vlastě bych si přál, aby dark wave poslouchalo více lidí. Rozhodně bych se pak necítil, že ztrácím svou osobitost, jak to činí mnozí, kteří se cítí ohroženi, když se přiblíží mainstreamu.

Texty jako podtržení zmaru

Zatímco za hudbou ICE AGES stojíš ty sám, texty vytváří Grigorij Petrenko alias Grom. O koho jde?

Richard: Grigorije znám už asi patnáct let, žije na Sibiři a kontakt jsme navázali skrze SUMMONING. Od té doby komunikujeme po mailu i chatu a již třikrát mě navštívil ve Vídni. Na ICE AGES jsme pracovali na dálku. Já mu poslal hudbu s bezobsažnými pěveckými party a on na ně napsal texty. Byla to dokonalá spolupráce, s jejímž výsledky jsem moc spokojen.

Povaha textů by podle mě mohla zapadnout i do metalové hudby. Jak se podle tebe hodí do elektronického základu?

Richard: Nezdají se mi tak metalové – podle mě jsou příliš depresivní a málo agresivní, než aby zapadly do jakékoliv metalové písně. Nepovažuji se ale za textařského talenta, a tak se mi na to těžko odpovídá.

Grigorii: Pod metalovými texty si představím "řetězy, kůži a spojené síly" (smích). Ale vážně – texty jsou plnohodnotnou součástí uměleckého výtvoru a neměl by je svazovat jakýkoliv předpoklad, jak by měly věci být či určitá síť témat. Richard mě požádal o texty pro ICE AGES a já zvolil to nejlepší, co se hodilo atmosféře a koncepci kapely.

Zaujalo mě i to, že navzdory industriálnímu základu se texty často otírají o lidské emoce i fyzičnost jako takovou. Není v tom určitá disproporce?

Grigorii: Texty ICE AGES je dobré vnímat v jejich alegorickém a symbolickém rozměru, který doprovází jejich emoční stránku. Nezaměřují se na krev ani jiné konkrétní věci, ty ale pomáhají uvolnit smysl textů jako celku. Domnívám se, že mé texty hudbu ICE AGES podporují a prohlubují v její depresivní a bezživotné náladě plné beznaděje, bolesti, zmaru a nicoty.

Ještě jedna otázka k textům – jen málokdy se v nich vyskytují černobílá adjektiva a operuješ spíše s šedou barvou…

Richard: To je zajímavé – právě okolo šedé barvy jsme měli s Grigorijem nějaké spory. Říkal jsem mu, že se mi při poslechu ICE AGES vybavuje spíše černá barva, ne šedá. On mi ale vysvětlil, že v šedé je více melancholie i deprese, zatímco černá je nositelem čistého zla…

Grigorii: Zatímco se bílá i černá hodí k alegorickému vyjádření pocitů, šedá reprezentuje prázdnotu, odcizení, depresi… Je jako propast nicoty – bez myšlenek, beze smyslu. A jako taková je více děsivá i smrtící než tradiční černobílý kontrast. Bílá většinou vyjadřuje něco pozitivního, černá zase zlo, ale šedá leží ještě za tím, kde se věci mizí a ztrácejí na významech. Představuje melancholickou prázdnotu, kde se ztratil i život…

Jak si v současné době stojí elektronická a metalová scéna v Rakousku či konkrétně Vídni?

Richard: Zdá se mi, že umělec není ve své vlastní zemi nikdy tak zajímavý jako cizinec. Přinejmenším z dopisů fanoušků se zdá, že se v Rusku, Německu, ale i Turecku zajímají o SUMMONING více než doma. Kromě této informace ale nemohu podat relevantní svědectví, protože ani jednu ze scén detailně nesleduji. Prostě není čas.

Diskuze

Cekem příspěvků: 1

BeoWulf23.10.09 | 15:38:47

Nejnovější diskuze

Avishai Cohen & Filharmonie Brno

Lenka Löfflerová anonym
06.12.15 | 19:31:00

RIVER

Mirek anonym
21.11.15 | 12:07:13

Dr. Dre - Compton

Ivoš Otcovský
18.10.15 | 20:43:29

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Jaroslav Burda
16.06.15 | 13:13:52

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Estragon anonym
16.06.15 | 11:30:55

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Cyberolas anonym
15.06.15 | 22:09:18

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Šárka Kindlová anonym
15.06.15 | 21:23:29

Mathias Grassow - Uttarakuru

Acerot anonym
31.01.15 | 11:02:09

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Štěpán Šimek
15.01.15 | 09:27:18

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Radek anonym
14.01.15 | 19:57:40

Více

Audio

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR - Godula

Běs
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube