Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

NIGHT VISION

NIGHT VISION

Tomáš Kohout ve svém GummiStudio Y stále něco kuchtí, mezi sólovkou Necrocock a dekadentním duem KAVIAR KAVALIER si nachází čas i pro intimní zpověď ve formě kontemplativní elektroniky NIGHT VISION. Více v exkluzivním rozhovoru.

Přestože projekt NIGHT VISION patří k absolutní tuzemské špičce na poli kontemplativní elektroniky a neztratil by se ani na zahraniční scéně, připadá mi, že má absolutně nulovou propagaci, což je rozhodně škoda (našel jsem de facto pouze jedinou recenzi). Jak se tedy stavíš k propagaci své tvorby?

Vůbec nijak, všechno je to na firmě. Prodal jsem jim hotovej master a teď je to na nich, kam všude to dostanou a kde všude moje hudba zazní.

Chápeš tedy NIGHT VISION spíše jako privátní záležitost, jako jakýsi hudební archív tvých momentálních emocí zachycených formou poklidné elektronické hudby?

Je to tak. Úplně přesně tímto NV je. Samozřejmě, že je mi pak po dokončení svých cestovních melodií líto nechat si to jen pro sebe, tak se pak snažím, aby to ňákej label uvedl ve větší známost a trochu to proslavil.

Máš ambice svůj projekt v budoucnu prezentovat i naživo?

Jasně že ne.

Třetí album NIGHT VISION "Sleeping Bus" vyšlo oficiálně formou digital download u newyorského labelu System Recordings. Můžeš přiblížit spolupráci s tímto labelem?

Když jsem album dokončil, začala velká nabízecí akce. Rozeslal jsem ukázky a nabídky cca 60-ti chillout labelům a jediní System Recordings přišli s příjemnou a přijatelnou nabídkou. Po několika mailech jsme si plácli a během měsíce bylo album venku. Jsem zvědavej na první popůlroční zprávu z jejich stanu, jak dál pokračuje příběh "Sleeping busu".

Nelze se nezeptat na tvůj názor na fyzické nosiče versus virtuální formát, legální versus nelegální stahování hudby?

Nelegálním downloadem se z muziky stala spotřebka a v těch tunách muziky už obyčejný lidi těžko rozeznávaj kvalitu od sračky. Když jsem si dřív za vydělaný prachy koupil LP, měl jsem k němu nějakej vztah, rituálně jsem ho poslouchal, furt si ho prohlížel i v posteli a cenil jsem si ho. Tohle už jde dnes downloadem všechno do hajzlu. Je skvělý, že stále existujou i mezi mejma fans hudební fajnšmekři, co ve vinylech jedou dál a každej objednanej kousek je pro ně ceněným pokladem a kultovkou. Sám si občas po různých bazarech všelijaký lahůdky taky kupuju, ale jinak si všechno spíš stahuju, taková je doba.

Někteří interpreti zdarma poskytují své dlouhohrající a navíc velmi kvalitní alba (z příbuzného stylu třeba tuzemští PRINCE OF TENNIS, ze zahraničí třeba Trent Reznor). Jak vnímáš tento bohulibý a stále se rozšiřující trend?

Já nevím. Možná to tak taky začnu dělat. Zabrání se tím aspoň všelijakejm paskvilním komprimacím. Lidi si to stáhnou tak jako tak, a touhle cestou to budou mít aspoň v přijatelný kvalitě komprimace. Určitá limitovka CD, nebo LP s obalem pro hifisty a sběratele plus free download by mohl bejt dobrej model. No…, já nevím. Teprv uvidím.

Na aktuální desce zaslechneme i rozkošný hlas mladičké Asiatky. Můžeš tuto dívčinu blíže představit?

Je to moje roztomilá asijská kámoška, kterou jsem úplnou náhodou potkal tady v Praze. Pochází ze slavné císařské dynastie v Hue a její máma byla slavnou operní divou. Kamarádíme se už pár let, hrajem různý hry a tak, a když jsme si jednou s mikrofonem zablbli v mém gummistudiu, objevil jsem v ní obrovskej talent. Umí navíc obstojně čínsky a korejsky, tak její projev dodal mým novým songům tu správnou šťávu a atmosférku. Jsem teď trochu smutný, protože za půl roku nadobro zmizí ze země a já se budu muset na novej NV zařídit jinak :-( Ale tak zas to bude změna a setkávat se můžem třeba tam.

Protože nás čtou i muzikanti, můžeš přiblížit technické zázemí tvé hudební laboratoře, jaký používáš software či zajímavé mašinky?

Cubase, Halion, Stylus, spousta analog. věciček, Mix Eurodesk MX, mikrofony M-Audio Luna, Solaris, Shure, Rode, RH Sound, Beyerdynamic. Aparat Laney GH 100L, 3 kytary, mraky ethno nástrojů z cest, bubny Yamaha, Peavey RBS1 a Mapex Orion a Rogers Hollyday set z roku 67 + virbly Ludwig Acrolite 14x5", Mapex Male DeLuxe 14x5, Peavey RBS1 14x5,5, Craviotto unlimited 14X6,5, 1 živej bubeník, spousty synťáků, gramofon, bedny Tannoy Reveal, vyšetřovací lůžko, váhy, dýchací přístroj, staré sono zařízení, sterilizátor a různá trafíčka.

Hudba NIGHT VISION je primárně určena ke krácení dlouhých chvil při nočních letech, kdy jsi u sebe objevil zálibu v cestování?

Cestování miluju odjakživa. Perfektně si vybavuju svůj první let v 6 letech do Rumunska, kdy letadlo dosedlo a prostorem se rozezněla klidná, tlumená hudba. Dodnes si pamatuju tu melodii i atmosféru celého toho cestovního procesu od výjezdu z domu až po přistání. Na dovolenou jako takovou jsem skoro zapomněl, ale tahle nálada se do mého mozku hluboce zapsala. Tam někde je počátek NIGHT VISION.

Oblíbil jsi si především asijské destinace. Můžeš prozradit, které jsi zatím navštívil, na jaká místa vzpomínáš nejraději a především, kdy jsi v sobě objevil fascinaci dálným východem?

Už od dětství, kdy jsem poprvé shlédnul svůj oblíbený seriál Marco Polo z dva a osmdesátýho roku. Cesta k chánovi Kublajovi, život na čínským dvoře a k tomu skvělá hudba Ennio Morricone…tam to někde začalo. Postupně teď mapuju jihovýchodní Asii, kterou už mám skoro celou projetou. Teď začínám plánovat svou další, zimní cestu. Buď to bude Korea s Taiwanem a nebo Srí Lanka, kde jsem taky ještě nebyl. Ještě se uvidí. Byl jsem leckde, ale nejsrdečnější záležitost je stejně u mě Bangkok a noční Pattaya, kde se každoročně aspoň na skok objevím. Věci jako tam se nezažijou nikde jinde na planetě.

V posledních letech registruji napříč hudebními žánry zvýšený zájem o tzv. retro vlnu, která má, dle mého názoru, zamaskovat kreativní vyhoření daných umělců, nicméně se zdá, že downtempo či obecně kontemplativní elektronika jako ambient, chillout, psytrance apod. zatím tomuto trendu odolává. Ostatně tyto žánry koexistují nejen mimo hlavní proud, ale řekl bych se vymezují i vůči klasické alternativě a stále v nich spatřuji nesmírně široké kreativní pole působnosti. Jak ty osobně vnímáš trendy v hudbě a jakým potenciálem naopak disponují výše jmenované kontemplativní styly ve smyslu dobové (trendové) rezistence?

Retro je teď všeobecně velkej trend a to ve všech směrech. I rockeři a metalisti zatoužili znít jako tenkrát, když se ve zkušebně točilo všechno živě na kotoučák. Takovej sound se žádnou chemií nevyrobí. Já mám retro hodně rád odjakživa. Rád používám starý analogy i osmdesátkový synťáky a díky tomu nezním nijak zvlášť moderně. Jde mi jen o atmosféru. Co se chillout, downtempo a spol. rezistence týče, tak je fakt zajímavý, že když si dneska pustím třeba starý ambient alba Briana Ena ze 70. let, nebo první kompilačky José Padilly, tak v nich necejtím ani kapku vyčpělosti. Je znát, že to bylo vše poctivě děláno k navození klidný, snový nálady a pokud to tak fungovalo na smysly tenkrát, proč by to vlastně nezabíralo i teď. Ty zvuky dobře fungujou, maj ty správný vibrace a ty nálady chce každej stále zažívat.

A na co se od Tomáše Kohouta můžeme těšit v budoucnu?

Teď před koncem roku vychází KAVIAR KAVALIER na vinylu. Klasický klinický 7" EP, na každý straně jedna pecka. Na B straně cover nejslavnějšího šlágru od MASTER´S HAMMER. Celý se to jmenuje "Die Urinal Therapie" a uvnitř bude vložená stará lékařská zpráva. Vydává nám to Necroterror Records z Kypru v limitovce 300ks. Jinak teď pracuju na novém albu KAVIAR KAVALIER a zároveň také dolaďujem novou desku MASTER´S HAMMER. Obě alba vyjdou ňák v první půlce příštího roku, tak si oprašte gramce. No a během svých dlouhých cest na začátku roku opět začnu zachycovat a shromažďovat další cestovatelské nálady a melodie pro další řadovku NIGHT VISION.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Zobrazit více

Zobrazit méně

Nejnovější diskuze

Avishai Cohen & Filharmonie Brno

Lenka Löfflerová anonym
06.12.15 | 19:31:00

RIVER

Mirek anonym
21.11.15 | 12:07:13

Dr. Dre - Compton

Ivoš Otcovský
18.10.15 | 20:43:29

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Jaroslav Burda
16.06.15 | 13:13:52

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Estragon anonym
16.06.15 | 11:30:55

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Cyberolas anonym
15.06.15 | 22:09:18

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Šárka Kindlová anonym
15.06.15 | 21:23:29

Mathias Grassow - Uttarakuru

Acerot anonym
31.01.15 | 11:02:09

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Štěpán Šimek
15.01.15 | 09:27:18

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Radek anonym
14.01.15 | 19:57:40

Více

Audio

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR - Godula

Běs
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube