Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

PIČA Z HOVEN - Necítíme se součástí žádné konkrétní subkultury

PIČA Z HOVEN - Necítíme se součástí žádné konkrétní subkultury

PIČA Z HOVEN (PzH neboli ◊►≈) vznikli v magický den 28. 8. 2008 a díky čilé koncertní aktivitě s poutavou videoprojekcí se stali zjevením alternativní elektronické scény ještě dlouho před vydáním debutu "Doom na kraji lesa". Ten skupina vydala svépomocí po vleklých průtazích až na jaře 2012 v symbolickém nákladu 666 kusů a hodlá ho pokřtít, jak jinak, než v lese, za 666 dní od vydání. K zdlouhavému vydávacímu procesu se skupina vyjadřuje lakonicky: "...v neposlední řadě nastaly nečekané technické komplikace, jako diakritika tagů ve slově Piča apod."

První otázka v rozhovorech s mladou kapelou většinou směřuje k její historii, nicméně vy jste se překvapivě mediálně etablovali tuším již před dvěma lety, ještě před vydáním letošního debutu (prezentovali jste se v té době hlavně klipem "Omen"), nejprve prostřednictvím nekonvenčního občasníku Živel (kde vám vyšly dvě skladby v rámci jejich kompilace) a záhy o vás rovnou Česká televize odvysílala v rámci již zaniklého kulturního pořadu Kult_off povedený medailonek, neméně populární jste i na Slovensku (ostatně na debut jste zařadili netradiční parafrázi na slovenskou hymnu). Jak se vám podařilo získat si přízeň těchto seriózních médií?

Všimli si nás lidé, co připravolali knihu Zde jsou psi (kam nás sice nafotili, ale nikdo o nás nic nenapsal, bereme to s humorem). Odtud přišel impulz, který dal Michal Nanoru LP Fishovi z Živlu. Pomyslný kolík štafety předal LP Fish lidem z ČT, ocitli jsme se nejdřív v Kultuře.cz a poté v pořadu Kult_off. Co se týká Slovenska, tak tam jsme za celou existenci hráli pouze dvakrát – v Košicích a minulý rok ve Staré Lubovni. V Košicích jsme se ocitli přes Tomáše Makaru, mladého slovenského umělce, který působil v projektu Košice – Evropské hlavní město kultury 2013. Už před tím tam pozval nějaké kapely z okruhu FaVU. Ve Staré Lubovni přes Mariku Smrekovou, studentku z JAMU. Vše se v podstatě stalo shodou náhodných okolností, kterýma je prodchnuto celé naše působení.

Hned úvodem se nemohu nezeptat na ultimátní jméno projektu. Nejprve jste se prezentovali "punkově neurvale" jako PIČA Z HOVEN, poté jste především v médiích raději sáhli po akronymu PzH a na debutu pro změnu figuruje tajemný piktogram ◊►≈. Jak to tedy s název kapely dnes vidíte, nelitujete poněkud zbrklého původního pojmenování, navíc když hudební obsah působí navzdory názvu seriózním dojmem?

Názvu určitě nelitujeme, byly časy, kdy jsme uvažovali o změně, ale nakonec jsme nikdy nenašli adekvátní ekvivalent. Vlastně možná částečně i díky názvu se staly shody okolností, které jsme popsali v předchozí odpovědi. Název vznikl velmi spontánně a s humorem, který si myslíme, že je v něm obsažen. Postupná mutace do zkratky byla ze začátku spojena s prezentací v médiích, kde náš název prostě nemohl zaznít. Zkratka se nám postupem času taky zalíbila v možnosti variace názvu – např. na Helštýně jsme vystupovali jako Pážata z Helfštýna atd. Zatím poslední variantou názvu je zmiňovaný piktogram. Ten pro nás vytvořil Petr Krejzek (Živel). Tahle varianta je nám v současné chvíli nejbližší, možná i proto, že nabízí kromě názvu další interpretace, které z něj vyplynuli – někteří lidé to čtou jako ODSS.

Vydání debutu "Doom na kraji lesa" provázely vleklé porodní bolesti, datum vydání bylo několikrát posunuto, CD nakonec vyšlo až letos na jaře. Co způsobilo takové průtahy?

Průtahy způsobilo z největší části asi to, že jsme si CD vydávali sami a vše, co s tím bylo spojeno, jsme řešili na vlastní pěst. Zároveň tím, jak jsme naivní a těšili jsme se na CD, tak jsme pořád ohlašovali datum vydání, které se pak muselo neustále opravovat. No a v neposlední řadě nastaly nečekané technické komplikace, jako diakritika tagů ve slově Piča apod.

Velmi mě potěšila výborná produkce alba "Doom na kraji lesa", jež stále není v našich končinách samozřejmostí. Můžete trochu přiblížit proces vzniku debutu, produkci, studio, mastering...?

Pro nahrávání alba jsme využili možností FaVU a celé jsme jej nahrávali sami ve školním studiu U.fon. Následný mastering pak dělal Ladislav Mirvald z JackJack, který v současné době dělá (a dělal) produkci dalším podobným projektům (I LOVE 69 POPGEJŮ, SCHWARZPRIOR, TO ŽLUTÉ, CO MÁTE NA KAHOTKÁCH). Díky jeho citlivému přístupu k trackům, znalosti našich koncertů a záměru, jaký zvuk bychom chtěli mít, pak vznikl kompaktní zvuk alba.

Album vyšlo formou stylového digipaku, vnější obálka mi evokuje drásavou hororovou atmosféru v duchu, nevím proč, Záhady Blair Witch – různé magické symboly, pentagram. Vnitřní booklet se naproti tomu nese ve zvláštním rustikálním stylu, nicméně sálá z něj neméně ponurá estetika. Kdo je jeho autorem a jak si máme jeho zpracování interpretovat?

Autorem je Petr, který má na starosti projekce v kapele. Tím, že je autorem vizuální stránky pódiového vystoupení, tak na něj padla i úloha vizuální stránky obalu. Fotky v pozadí jsou použity z nalezeného materiálu na skleněných negativech (návštěva jedné půdy), které byly přefoceny a následně graficky upravovány. Symboly a estetika alba vyplynuly nejen z piktogramu, ale i z animací, které jsou používány při živých vystoupeních. Obal se nese v duchu projekcí, které také mají za cíl evokovat temnou atmosféru a do jisté míry ilustrují texty. Co se týká bookletu, tak ten je koncepčně vymyšlen jako "poklad" skrývající se v domě na kraji lesa – svým způsobem jako obal-exteriér, booklet-interiér.

V poslední době zažívá tuzemská alternativní elektronická scéna svou renesanci a přestože více méně i vy se žánrově pohybujete též v intencích minimalistického electra s poněkud "antipevěckým" přednesem (myšleno v tom nejlepším slova smyslu), ve vašem uměleckém vyjádření spatřuji, na rozdíl od vašich kolegů, jistou přidanou hodnotu v podobě temného, až morbidního akcentu. Na první pohled též vizuál a název debutu PzH "Doom na kraji lesa" evokuje spíše metalovou, než alternativně-elektornickou stylizaci. Můžete vaše temné vize blíže specifikovat?

Asi jsme všichni nějakým způsobem "přirozeně smutní", což jde vidět i na věcech, které děláme každý individuálně. Samozřejmě v našem přístupu je obsažen také humor a nadsázka. Ve výsledku nám naše tvorba nepřijde zase až tak smutná. Z toho vyplývá otázka, jestli není okolí příliš veselé a barevné, pokud my jsme pak smutní a temní. Každopádně nikdo z nás zatím nebere antidepresiva.

Ostatně v dokumentu v Kult_off se k metalové minulosti nepokrytě hlásíte, jaký máte k tomuto žánru v současnosti vztah, sledujete jej, můžete uvést popř. nějaké tipy na zajímavé současné počiny?

Metal máme pořád rádi, protože se nám líbí jak estetika metalu, tak lidé, kteří poslouchají metal, protože jsou milí. Sami v současnosti vnímáme metal jako velkou inspiraci ve svých dalších projektech. Pavla měla grind-coreovou kapelu SCORBITI KÜRDAN, kde zpívala. Součaně má s Evou kapelu SITCOM, jejímž hitem je "I like metal". Petr s Mojmírem pak rozvíjejí své metalové ambice v blackmetalové kapele ĎÁBEL. Matyáš se metalu bojí.

Signifikantním znamením PzH je bezesporu jakoby dětský, avšak uhrančivý zpěv Evy v konfrontaci s překvapivě depresivními texty na pomezí infantilního naivismu a dadaistického nihilismu, jež píšeš spolu s klávesistkou Pavlou, a které ironicky častujete jako dívčí romantismus. Na křehkou dívku bych čekal poněkud pozitivnější lyriku, můžeš tedy přiblížit tvé zádumčivé umělecké afekty, inspirace apod.?

Eva: Jsou temné, protože se nebojíme zkoumat obsahy temného podvědomí. Naivita zpěvu a morbidnost textů jsou spojeny ve vzájemné ambivalenci – každý je ve své podstatě oběť i vrah. Nemáme rádi hudební textařství, texty vznikají samostatně a pak jsou teprve upravovány pro skladby, to nám dává větší volnost v jejich obsahu.

Rekrutujete se z kreativního prostředí brněnské FaVU, jste označování jako "favácká kapela" a vaši nedílnou součástí je tedy též vizuální stránka. Dle jakého klíče sestavujete videoprojekce a obecně vizuál PzH, kdo z vás je jejich autorem a opět mě zajímají vaše vzory, inspirace?

Projekce jsou celkově v rukou Petra, který všechny videa použitá v nich sám natáčí, stejně jako vytváří animace. Projekce jsou myšleny spíše jako prostředí, které vytváří atmosféru koncertu. Jsou v nich skryté symboly a obsahy korespondující s texty a atmosférou hudby. Stejně jako hudba, která se v průběhu času vyvíjí, tak i projekce jsou postupně nahrazovány a obnovovány. Spíše než o technicistní princip v nich jde o obsahovou rovinu a náladu. V našem případě nelze říct konkrétní inspiraci. V obecnější rovině by to mohla být atmosféra filmů Davida Lynche, Andreje Tarkovského nebo Bély Tárra.

Na živo působíte jako ukázkoví představitelé tzv. hipsterské subkultury. Co říkáte na masivní expanzi tohoto urbánního trendu mezi převážně intelektuální mládeží v posledních letech u nás, cítíte se být součástí určité subkultury a obecně nakolik je pro vás image důležitá?

Necítíme se součástí žádné konkrétní subkultury. Intuice.

Dokonce jsem zaregistroval vydání živáku z nějakého maturitního večírku, můžete k tomu říci něco bližšího?

Tak tohle byla mystifikace, kterou jsme mysleli jako vtip a nenapadlo nás, že by to někdo bral vážně. Baví nás tyhle bizarní akce. Záznam je z koncertu na plese Střední průmyslové školy v Hodoníně. Byly tam dva sály - v hlavním hrála zábavová kapela JAMA pro 200 lidí a v téměř prázdné kavárně v socialistickém dekadentním duchu my pro jednoho člověka s berlemi. Takové koncerty nám asi sedí nejvíc, koncerty, které v sobě mají nějaký humor. Nevylučujeme ale, že bychom časem chtěli udělat nějaký plnohodnotný záznam z akce, která by byla v podobném duchu.

Jaké jsou vaše plány krátkodobého a dlouhodobého horizontu?

Teď budeme na konci června mít koncert ve Frenštátu pod Radhoštěm a pak přes prázdniny si dáváme chvíli odpočinek od koncertů. Dan Landa nás chtěl na prázdniny vzít do projektu "Vlastenci z hoven" na několik beerfestů, ale nemáme čas. Chceme pracovat na nových skladbách, které by se měly stát základem pro novou desku, kterou bychom rádi "začali vydávat" příští rok. V rámci dlouhodobého horizontu odpočítáváme 666 dní od vydání desky "Doomu na kraji lesa", kdy uděláme její křest.

Odkazy:
Facebook
MySpace

Diskuze

Cekem příspěvků: 1

dobře voni všichni...posudek z hůry...17.07.12 | 14:18:56

Související články

Nejnovější diskuze

Avishai Cohen & Filharmonie Brno

Lenka Löfflerová anonym
06.12.15 | 19:31:00

RIVER

Mirek anonym
21.11.15 | 12:07:13

Dr. Dre - Compton

Ivoš Otcovský
18.10.15 | 20:43:29

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Jaroslav Burda
16.06.15 | 13:13:52

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Estragon anonym
16.06.15 | 11:30:55

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Cyberolas anonym
15.06.15 | 22:09:18

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Šárka Kindlová anonym
15.06.15 | 21:23:29

Mathias Grassow - Uttarakuru

Acerot anonym
31.01.15 | 11:02:09

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Štěpán Šimek
15.01.15 | 09:27:18

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Radek anonym
14.01.15 | 19:57:40

Více

Audio

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR - Godula

Běs
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube