Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Galerie

SUEDE

Více

Rozhovory

Gappeq - Během pár let došlo k totální degradaci hodnot

Gappeq - Během pár let došlo k totální degradaci hodnot

Český psytrance kouzelník Jiří Tomášek alias Gappeq je u nás i ve světové psychedelické subkultuře proslulý svým osobitým podáním temných nočních trance procházek. Jeho dvě alba, debutové "Speaker Seeker" a aktuální "Made of Clay", jakožto i mnoho tracků na nejrůznějších kompilacích, si vysloužila uznání fanoušků psytrance hudby po celém světě. V současnosti intenzivně vystupuje na domovské půdě, jmenovitě například 1. prosince na MYSTICAL WAVES EVENT (s KABAYUN, MUTANT STAR atd.) v klubu COVER PLACE v Praze, o týden později také na akci GOA MYKOLASH Vol. 5 v českobudějovickém klubu K2.

Ahoj jak se daří? Jsi v současnosti v tvůrčím rozpoložení, nebo máš klidový stav? Blíží se nějaké prozraditelné novinky?

Ahoj, díky za optání, před pár měsíci se nám narodila dcera, takže je to super, užíváme si miminko a těšíme se na budoucnost. Čili i k tvé další otázce – klidový stav to rozhodně není, ale ani bohužel nemám čas být bůhvíjak tvůrčí. Snažím se stále skládat, ale rozhodně to není tak jednoduchý, jako dřív. Co se týče novinek, ty si zatím raději nechám pro sebe.

Tvoje poslední album "Made of Clay" vydané na proslulém labelu Parvati Records mělo solidní ohlas. Jak se na něj díváš zpětně za tu dobu, co je na světě? A jak bys ho dokázal porovnat s debutem "Speaker Seeker"?

"Made of Clay" bylo určitě zatím vrcholem mojí "kariéry" (lze-li o něčem takovém mluvit ve světě psytrance), myslím že má i dneska co říct. Giussepe z Parvati Records mi dal naprostou svobodu ve výběru tracků, grafickém zpracování i masteringu. Zároveň se postaral o všechno ostatní a za tohle všechno si ho velice vážím, nejen jako člověka, ale i jako label managera. Stále se snaží Parvati posouvat dál a vymýšlí další cesty, jak hudbu svých svěřenců dostat mezi lidi.

"Speaker Seeker" vznikalo po dobu mého pobytu v Sydney ve velice improvizovaných podmínkách a odráží se tam moje nadšení tvrdou muzikou od metalu přes industrial až po extrémní glitch. Liší se od "Made of Clay" stejně výrazně, jako se liší od mých dřívějších tracků, které jsem vydával na Ketuh Records – skladby silně odráží dobu a podmínky svého vzniku stejně jako životní období, kterým jsem procházel.

Jak ses dostal k psytrancu? Co jiné styly a druhy umění, nejen hudba? Které a jak tě ovlivnily?

Vždycky jsem měl něco společného s muzikou – od hraní trampáren u ohýnku přes klasickou kytaru po klávesákování v již zaniknuvší kapele SM LOMOZ. Bylo jen otázkou času, kdy se přes všechny elektronické styly, kterými jsem se mezitím zabýval, ať to byl drum'n'bass nebo trance nebo industrial nebo dub, dostanu k psytrance. První setkání byla návštěva akce, kde hrál projekt ELEKTROTERAPIJA a kluci ze SONIC DISTORION (cca 1999, tahle jména asi něco řeknou jenom českým psy-veteránům). Tehdy mě to tak nevzalo, ale o pár let později mě kamarád Spacer vytáhnul na TRANSDRIVERA v Lucerna Music Baru a to už jsem se chytnul okamžitě.

Vždycky jsem měl rád extrémní a moderní druhy umění všeho druhu, třeba ve své době ovlivnil moje vnímání umění videoart, pak hodně nové divadlo, obzvláště v podání španělského souboru La Fura dels Baus. Líbí se mi všechno, co "smrdí", co sahá za roh, co mě nějak překvapí, znejistí, vyhrotí, obrátí. Z filmů miluju sci-fi, jsem tím naprosto posedlej, ale už si taky vybírám.

Trochu odbornější otázka – jak dlouho tak průměrně tvoříš jeden track, aby byl podle tvého gusta? A existují nějaké VST syntezátory, které tě v současnosti opravdu nadchly a rozumíš si s nimi?

Znám lidi, kteří mají track hotový za několik hodin, za den. Mě to vždycky trvalo déle, potřebuju vyprávět příběhy – inspirovat se, vymýšlet je a realizovat. Vlastně jsem v průběhu let získal pocit, že ty tracky nejsou moje, ale že jim jenom pomáhám na svět a snažím se ten porod pokud možno nezkazit. Že jsem jenom posel, který dává něčemu, co už existuje, ale není to vidět, konkrétní podobu. Takže dokončit track mi nakonec trvá třeba týden, někdy i měsíc. Několikrát se mi povedlo udělat skladbu za víkend, ale to beru jako výjimky potvrzující pravidlo.

V poslední době zažívám návrat k hardwarovým mašinkám, mám čím dál víc chuť tvořit na krabicích, které můžu zapnout a vypnout za pár vteřin, které můžu vzít do ruky, cítit čudlíky v prstech, nemusím pořád šmidlat tou myší po obrazovce. Mezi VST mám samozřejmě svoje favority, jsou to pluginy od Native Instruments, U-HE, hardwarově akcelerované UAD. Můj nejhlavnější workhorse byl vždycky Z3TA+ (familiérně Zeta), která se konečně dočkala upgradu.

Zaujalo tě v poslední době něco opravdu skvostného v hájemství tvrdšího psytrancu?

V poslední době psytrance vůbec neposlouchám, takže ani nevím, co vychází. Na akcích, kde hraju, samozřejmě slyším spoustu nových věcí, ale mám tak nějak pocit, že se tahle muzika za posledních pár let bohužel nikam moc neposunula.

Jak se připravuješ na vystoupení? Máš nějaký předem připravený rámec na kterém pak stavíš, nebo jde spíš o spontánní kouzlo okamžiku?

Zahrát psytrance totálně naživo bohužel moc nelze, alespoň ten můj. Je tam tolik vrstev (většinou přes sto stop), přechodů, průběžných změn a podobných událostí, že bych na to potřeboval celý orchestr. Každopádně rámec, jak říkáš, je předem připraven, do toho pak přidávám další improvizované zvuky, syntezátorové party, rytmické a perkusivní záležitosti, případně kousky jiných tracků a celou tu věc ještě navíc efektuju filtrama, flangerama, delayema, reverbama, chorusama, rozsekávátkama, bit-crusherama, atd. Většinou si připravím na akci několik různých verzí live-actu a rozhodnu se až podle momentální nálady, kterou zahraju.

Čelíme "CDčkové krizi". Většina lidí nakupuje a stahuje hudbu z internetu. Neděsí tě tento vývoj? Přijde mi totiž, že se ztrácí síla prožitku z díla jako fyzického artefaktu. Za čas tak třeba může přestat mít smysl i cover art, protože nebude co dávat do obalu. Co se podle tebe bude dít?

Já bych to spíš nazval "transformací hudebního průmyslu". Týká se to nejen CDček, ale i nahrávacích studií (spousta jich nemá práci a ruší se, krizí prošly i takoví giganti, jako Abbey Road). Rozvoj nahrávací techniky a počítačů spolu úzce souvisí. Každý si dneska může v domácích podmínkách nahrát CD v kvalitě, která byla před 20 lety vyhrazená velkým studiím a vrazit empétrojku na web, do mp3 přehrávače nebo kamkoliv. Každý, kdo si stáhne cracknutý Cubase a mraky pluginů, si říká zvukař nebo producent. Kdokoliv si může ukrást muziku z internetu a nepřijde mu to divný.

Během pár let došlo k totální degradaci hodnot, které se utvářely v průběhu celého 20. století. Když přisly CDčka, hádali jsme, jak budou vypadat hudební nosiče za dalších 10, 20, 30 let. Nedošlo nám, že třeba žádné nosiče v klasickém smyslu nebudou... Osobně mám taky rád CDčka, osahám si obal, přečtu booklet, zařadím do sbírky. Beru to jako umělecký dílo v mnoha rovinách. Musíme si ale připusit, že to může být za pár let zase úplně jinak. Moderní notebooky, tablety a smartphony mění všechno, příště přijdou třeba booklety promítaný do vzduchu, co já vím. Další generace bude tenhle vývoj vnímat zase úplně jinak a byli bychom namyšlení ignoranti, kdybychom si mysleli, že ten náš pohled na věc je jediný správný. Ať si kdo chce poslouchá třeba 320kbps mp3, já zůstanu u CDček.

Tento rozhovor je realizován i ku příležitosti psy party GOA MYKOLASH, konané pod hlavičkou KAMASUTRA PSYTRANCE, která 7. prosince v českobudějovickém klubu K2 oslaví svůj pátý ročník. Původně šlo o relativně lokální akci, ale s loňskou návštěvou RAHATMAHATIX se začíná povědomí o ní více šířit. Takže závěrečná otázka zní: Jak se těšíš?

Těším se moc, Budějice mám rád, jezdím tam za bráchou. Ještě jsem tam nehrál, takže doufám, že všichni z města a okolí dorazí a podpoří tuhle výroční akci svojí návštěvou!

Odkaz:
Facebook

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nejnovější diskuze

Avishai Cohen & Filharmonie Brno

Lenka Löfflerová anonym
06.12.15 | 19:31:00

RIVER

Mirek anonym
21.11.15 | 12:07:13

Dr. Dre - Compton

Ivoš Otcovský
18.10.15 | 20:43:29

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Jaroslav Burda
16.06.15 | 13:13:52

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Estragon anonym
16.06.15 | 11:30:55

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Cyberolas anonym
15.06.15 | 22:09:18

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Šárka Kindlová anonym
15.06.15 | 21:23:29

Mathias Grassow - Uttarakuru

Acerot anonym
31.01.15 | 11:02:09

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Štěpán Šimek
15.01.15 | 09:27:18

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Radek anonym
14.01.15 | 19:57:40

Více

Audio

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR - Godula

Běs
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube