Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

Steve Roach - Pro mě je zvuk posvátný lék

Steve Roach - Pro mě je zvuk posvátný lék

Přední představitel duchovní elektroniky Američan Steve Roach jako by svým propojením života a umění žil mimo čas a prostor. Jeho způsob existence je doslova zvukové povahy. Bohatá diskografie čítající asi 90 titulů, by mohla naznačovat nadprodukci. Ne tak u Roache. Tento mág přítomného okamžiku vydává stejně přirozeně, jako my ostatní dýcháme. Byli jsme nadšeni, když svolil poskytnout toto exkluzivní interview, a zde vám tedy překládáme myšlenky člověka, který učí ostatní podvědomě prožívat skutečnost skrze hudbu, a nejen v tomto smyslu patří mezi nejpůsobivější umělce našeho věku.

Srdečně zdravíme z Česka. Jak se máš? První otázka je o tvém pohledu na hudbu a její celkové porozumění. Když se tě někdo zeptá: "Co je ambient?", co mu odpovíš?

Zvuk a následně hudba je můj způsob spojení s rozsáhlejším prostorem vně běžné struktury života. Pro mě je denní vnoření do zvuku stejně přirozené jako dýchání. To je samozřejmě vyvážené i s okamžiky ticha. Když cítím, že zvuky, které vytvářím, vycházejí z těchto okamžiků ticha, je to jako dech vycházející z pauzy mezi dýcháním. Je to mocné místo, není lehké to popsat, ale myslím, že to každý známe.

Jsi velmi plodný umělec, můžeš popsat způsob jakým tvoříš a jaký je tvůj duchovní přístup? Můžeš nám něco říct o svém běžném pracovním dni, o procesu tvorby?

Můj způsob bytí je o přímém, kreativním proudění a noření do přítomnosti. Neumím oddělit duchovní a běžný život. Za léta existence v toku tvorby se pro mě takové rozlišení ztrácí a stává se jedním kontinuem. Běžný pestrý život obsahuje tolik věcí, které se přirozeně vlévají do zvuků a hudby.

Vždy se snažím začít ve studiu, hned po probuzení, ještě než začne den. Většinu dní jsem soustředěn na tvorbu, čtyři až pět dní v týdnu trávím ve studiu dlouhé noci až do časného rána. Některé dny trávím administrací (organizování hudebního katalogu, licencemi pro soundtracky, vyřizováním pošty, produkci cédéček a grafik k obalům, odpovídáním otázek interview atd). Podoba každého dne mi může poskytnout atmosférické podmínky počasí, proudu denního života a labyrintu času a vnímání, citlivého k dramatickým zvratům ve vědomí, ze dne na den. Často to nestihnu zmapovat, ale jsou zde jemné nuance, kterých si všímám více a převedu je do hudby ve studiu. Tyto zvukové světy jsou pro mě transmisí, živoucí resonancí, jsou to hmotné prostory, kterých se můžu dotknout, když otevřu dveře možností během tvůrčího procesu. Na CD které můžete slyšet, se často objevují pasáže živého hraní, které jsou takové, jak je v daný moment objevím. Můj proces tvorby znamená hluboký poslech a zkoumání přítomnosti zvuku, často je to vyjádřeno v dokončených kusech, které byste mohli označit za improvizace, nahrané v daný moment výše popsaným způsobem. Často tato spontánní tvorba poskytuje základ pro skladby, které doplňuji a tvaruji v průběhu delší doby. Jindy je to otázka okamžiku, a skladba skvěle působí jako hotová v čase, kdy byla vytvořena.

Přirozeně se s technologií, kterou používám spojuje i nutnost předpřípravy, a někdy i tento průběh mi přinese skvělé nápady. Var nápadů a zvuků v mé představivosti může vynořit kdykoliv, nejen ve studiu, často daleko od něj. Představy se různě zcelují, až je pak vhodné jim dát hudební tvar. To je případ "Mystic Chords & Sacred Spaces". O tomto projektu jsem přemýšlel roky, někdy se objevily kýžené momenty v jiných albech, různě vyskakovaly na povrch, ale měly právě tu nezaměnitelnou povahu, která později vykrystalizovala v "Mystic Chords & Sacred Spaces".

Který umělec měl na tebe největší dopad v začátcích tvé hudební cesty?

Vlastně má inspirace sahá ještě do rannějších fází, než často citovaná německá jména elektroniky sedmdesátých let. Je to hlavně hudba labelu ECM v jeho ranných fázích – Treje Rypdal, Eberhard Weber, Ralph Towner, OREGON, John Serman, celková atmosféra kolem ECM byla klíčová. Jon Hassell musí být na prvním místě seznamu.

V tomto roce jsi vydal dvojalbum "Back To Life" - nový díl série "Immersion", a současný výlisek je kolaborace "Low Volume Music" s Dirkem Serriesem, známým pod uměleckým jménem Vidna Obmana. Můžeš nějak naše čtenáře uvést do nového alba a do alb "Back To Life" a "Groove Immersion"?

Jak se pohybuji životem a časem, světlo dopadá na věci z jiné perspektivy, každým dalším rokem, a to má dopad na tvorbu. V případě "Back To Life" jsem se stáhl z koncertní činnosti na přelomu let 2011 a 2012, a mohl jsem se plně věnovat tvorbě, po období plných 25 let, kdy jsem koncertoval každý rok. Byl to ten pocit – možnost odpoutat se od rituálů živého hraní, které byly velkou součástí mého tvůrčího procesu toho času."Back To Life" mluví k tomuto prostoru, přerodu, stejně jako ostatní aktuální projekty je tvořené s vědomím, že nebude následovat živé hraní. Dirk Serries a já jsme se rozhodli pro další spolupráci po celých deseti letech. Jsme hluboce propojeni po všem tom hraní v Evropě a Spojených státech, vůbec nebylo znát, že jde o rozestup deseti let. Ve svých životech jsme se posunuli, ale to neverbální spojení – bylo to tam.

Zatím jsem dokončil dvouletý projekt s Byronem Metcalfem a mám téměř hotová dvě "deep" ambientní alba na rok 2013.

Jsi ovlivněn v Čechách narozeným psychologem Stanislavem Grofem, tento vliv cítím zejména na trilogii "Fever Dreams". Také tvé slavné dílo"The Magnificent Void" bylo inspirováno Grofovými idejemi. Můžeš nám k této inspiraci něco říct? Jak jsou pro tebe jeho psychologické koncepce důležité?

Už po léta byla má hudba používaná pro sety, které se používají na Grofovo Holotropním dýchání. Můj osobní zájem byl dostat se k jádru existence, zvýšit hlasitost přítomného okamžiku, vystoupit z běžného do toho, co zase tak běžné není. Pro mě je zvuk posvátný lék a považuji jej za nejlepší ke spuštění prožitku, jakmile se do něj ponoříš. Kdykoliv čtu Stanovu práci, nebo se nacházím ve společnosti lidí, kteří u něj studovali a vstoupili do sfér transpersonální psychologie, cítím se doma a jsem zvědavý na okamžiky, které se můžou stát inspirací. V roce 2006 jsem byl poctěn Stanislavovým pozváním, abych zahrál na jeho konferenci v Kalifornii. Byl to velký okamžik v mém životě. Toto propojení s transpersonálním světem je základem mé spolupráce s Byronem Metcalfem, který se Stanem studoval po mnoho let. Na začátku příštího roku vyjde naše nové společné album, které je milníkem v našem neo-šamanistickém trance music putování. Jmenuje se "Tales From The Ultra Tribe".

Jaké používáš nástroje? Mění se v průběhu času, nebo máš nějaké favority, které používáš průběžně?

Pokračuji v práci s hardwarovými syntezátory, analogovou mixážní konzolí, prostě s nástroji, kterých se můžu dotýkat. Znám ty trendy, že vše je v počítači, ale stále preferuji pocit mít v ruce hudební nástroj a má to i výhodu, že mohu skládat a nahrávat dny, aniž bych musel zapínat počítač nebo neustále koukat do obrazovky. Od začátku používám mixážní pult Soundcraft, mí největší analogoví oblíbenci jsou Oberheim Xpander a Matrix 12, používám je od osmdesátých let. Konečně jsem si vylepšil sbírku instrumentů a vysloužil jim místo ve studiu, jsou to vše hardwarové nástroje od Emu, Korg, Rolandu, Nord Lead Waldorf a jsem závislý na Eurorack modulátorech, nějaký čas jsem se jí nemohl zbavit. Vše je to o esenci čistého analogového zvuku, koncepci nekonečného objevování a následovné biogeneze modulací, budování těchto živých tvarů do větších struktur může zabrat týdny a měnit se a vyvíjet v průběhu měsíců. "Possible Planet" a "Circadian Rhythms" jsou dobré příklady čistého analogového zvuku, žádné midi, žádné klávesy, všechen výstup a nuance pocházejí z láskyplného otáčení knoby a prožití čistého fyzického zvuku.

Pravidelně vydáváš různé kolaborace, například "The Road Eternal" s Erikem Wøllo. Jak se liší tvůrčí proces ve spolupráci s jinými autory od toho individuálního?

Spolupráce s ostatními je přirozená potřeba po dlouhých obdobích práce o samotě. Je to skvělý způsob jak propojovat různé nápady a potřeby.

DVD "Kairos" z roku 2006 bylo velmi zajímavým vizuálním projektem. Plánuješ podobné práce do budoucna?

Prozatím nic v dohlednu, soustředím se plně na skládání a přípravu koncertů pro rok 2013.

Žiješ v Sonorské poušti v Arizoně. Můžes nám popsat tuto inspiraci, která je tak silná například v albech "The Road Eternal" nebo "Destination Beyond"?

Žiji v dynamické pouštní krajině, jsou zde hory, kaňony, rozsáhlý rozhled. Ze svého studia vidím mnoho kilometrů. Potřebuji toto elementární místo, toto afmosféricko-environmentální vnoření. Vyrostl jsem v San Diegu v Kalifornii a za mlada jsem přespával v poušti, druhý den jsem projížděl velehorami a sledoval západ nad Pacifikem. Vše během jednoho dne. Toto má na mě stále největší vliv. Daleko před ostatními umělci mě ovlivňuje především tato propojenost s nejzákladnějšími aspekty přírodního prostředí, kde sbírám nejvíce inspirace. Také miluji samotářské výjezdy, poslouchaje svou rozdělanou hudbu, nebo jen tak bez hudby. Často po návratu nahraji nové věci zachycující ono kouzlo dojmů, a pak opět vyjíždím a poslouchám, co jsem zplodil před týdnem. Dělám to už od sedmdesátých let. Tehdy mě provázela hudba labelu ECM nebo Berlínské školy jako soundtrack.

Jak jsou pro tebe důležité živé koncerty? Plánuješ nějaké koncertní aktivity? Třeba v Evropě?

Miluji hrát svoje zvuky naživo. Akorát bych si přál, abych lusknul prsty a objevil se na place u svého již nachystaného komplexního vybavení a začal. Momentálně je problém s mým vybavením cestovat letadlem, jak blíže vysvětlím. V Evropě jsem mezi léty 1991 až 2003 hodně hrál, po útocích 11. září 2001 začalo být cestování s vybavením velmi namáhavé, vyčerpávající a drahé. Vím, že jsi můžu vypůjčit nástroje v Evropě, ale pořád potřebuji určité prvky, které jsou důležité a specifické pro můj sound. Jenom letět někam s didgeridoo je v současnosti dost náročné. Chápu, že mnozí podceňují důležitost objemu plánování a koordinací, které musím vkládat do přípravy živého hraní, ale i když je to pro deset lidí, stále buduji rozsáhlou stanici složenou z mnoha elementů. Je to složitý proces a musím se plně ponořit do přípravy vystoupení. Od posledního SoundQuest Festivalu se snažím trochu redukovat velikost své stanice, abych byl stále schopen tvořit autentické zvuky. Jen je zkrátka nepřijatelné stát se laptopovým tvůrcem ve smyslu živého hraní. Používám "travel-friendly" výbavu, snažím se najít vyváženost skrze hardwarové syntezátory, živou interakcí s publikem, didgeridoo, smyčkováním a podobně. Je tam pár laptopů a 24 pásmový mix. Momentálně jsem dokončil nový set up a vypadá to dobře. Pravidelně hrávám pro sebe a pár přátel u nás doma. Budu pokračovat v tomto způsobu a vyvíjet nový živý prožitek který je pro můj tvůrčí proces autentický. Až bude vše připraveno, začnu zase vystupovat, ale Evropa je pravděpodobně za současných podmínek nedostupná.

Poslední otázka je více duchovního rázu. Tento rok – 2012 – všichni cítíme, že se něco mění v duchu našeho světa (a pochopitelně v nás lidských bytostech). Co je pro nás podle tebe podstatné, pokud chceme udělat z tohoto světa lepší místo?

Cítím, že se tok světa zrychluje v mnoha směrech. Pro mě jsou zvuky, které dělám prostorem spočinutí a obnovy, daleko od akcelerace, a jako odpověď na tuto akceleraci okolního světa. Těžce vydřený život skutečné tvůrčí svobody a možnost pokračovat v napájení z této studnice vyžaduje, že nemohu nic brát za dané. Smyslem je naslouchat pozorně každý den a vyjádřit, co obklopuje pouštní stolovou horu, nebo městskou krajinu. Toto vše udržuje můj plamínek v klidném a vydatném plápolání.

Odkaz: www.steveroach.com

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Nejnovější diskuze

Avishai Cohen & Filharmonie Brno

Lenka Löfflerová anonym
06.12.15 | 19:31:00

RIVER

Mirek anonym
21.11.15 | 12:07:13

Dr. Dre - Compton

Ivoš Otcovský
18.10.15 | 20:43:29

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Jaroslav Burda
16.06.15 | 13:13:52

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Estragon anonym
16.06.15 | 11:30:55

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Cyberolas anonym
15.06.15 | 22:09:18

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Šárka Kindlová anonym
15.06.15 | 21:23:29

Mathias Grassow - Uttarakuru

Acerot anonym
31.01.15 | 11:02:09

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Štěpán Šimek
15.01.15 | 09:27:18

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Radek anonym
14.01.15 | 19:57:40

Více

Audio

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR - Godula

Běs
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube