Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

MUTANT STAR - Dobrá party musí mít spirit

MUTANT STAR - Dobrá party musí mít spirit

MUTANT STAR patří již mnoho let mezi stálice české psytrancové scény. Má za sebou dvě dlouhohrající alba ("Demimonde" a "Forest Keeper") a účast na mnoha kompilacích. Styl MUTANT STAR je specifický i v rámci celého žánru, nepřimyká se k současným trendům a tvoří působivou noční hudbu plnou energie a originálních zvuků. S Menefem, již jediným členem tohoto někdejšího dua, jsem si povídal o psychedelické scéně i prožívání této jedinečné hudby.

Jak ses dostal ke goa a celé psytrancové kultuře?

V letech 1990–1995 se ke mně dostalo hodně goa trance muziky od sestry Afagddu, ex-člena MUTANT STAR, cestovala v té době po Indii i přímo po Goa a přivezla nám nějaké Goa a GoaCore mixy ještě na MC kazetách. Úplně jsem tomu propadl, bylo to pro mě něco nového, sice jsem měl už v té době hodně rád elektronickou hudbu, ale goa trance mi mluvil do duše, bylo v něm v té době hodně východních melodií a to mě baví, asi kvůli mému syrskému původu.

Projektu MUTANT STAR předcházel avantgardní metalový projekt DEMIMONDE, existuje mezi nimi nějaký koncepční vztah?

Určitě existuje. Metalový projekt DEMIMONDE vydal v roce 2000 druhé album na labelu Epidemie records, které se jmenovalo právě MUTANT STAR. Podle toho jsme pojmenovali taneční projekt MUTANT STAR a první oficiálně vydané album Mutant Star se jmenovalo DEMIMONDE, aby se to hezky pletlo. V podstatě 2 členové metalové bandy DEMIMONDE, já Ankhabut - kytarista a baskytarista Afagddu založili trance projekt MUTANT STAR.

MUTANT STAR měl původně dva členy? Kdy a proč jste se rozdělili?

My jsme se nerozdělili v pravém slova smyslu. Již delší dobu druhý mutant pokukoval vrátit se zpět k baskytaře a kapele DEMIMONDE, což také udělal, trance ho asi omrzel. Mě naopak začal bavit ještě více. A upřímně, v hudbě mám jasně danou představu, co při tvorbě v daném tracku chci nebo nechci použít a najít kompromis v kapele v sedmi lidech je někdy velmi složité, vyhovuje mi mít možnost tvořit sám bez kompromisů.

Jak přistupuješ k živému vystoupení? Co například používáš za techniku apod.?

Většinou mám již připravený mix, vyexportovaný specielně tak abych měl prostor pro živé hraní a improvizace. Minule jsem zkoušel vzít poprvé Nord Lead 2x ale moc mi to na live nevyhovuje, takže se vrátím k Virusu TI, který si přivezu i do Budějic, má velmi šikovný arpeggiator a tuny velmi ostrých a mocných synthů i fx parádiček.

Jak vnímáš současnost psytrance hudby? Jsi aktivní posluchač, nebo namátkový?

Psytrance vnímám především jako kulturu a do jisté míry i určitý pohled na svět nebo řekněme vesmír. Hudba je jen jeden z projevů této kultury. Ano, psytrance a hlavně staré dobré goa poslouchám často, ale zdaleka to není jediný oblíbený styl. Dřív jsem byl ortodoxnější, ale poslední dobou ocením jakoukoliv kvalitní práci napříč celým hudebním spektrem.  Vždy jsem říkal, že mám rád vše od vážné hudby přes metal až po hip hop kromě dechovky, ale to už také neplatí, nedávno jsem slyšel neskutečně energickou vynikající dechovku z Balkánu.

Co očekáváš od dobré psyparty?

Tak většinou se říká, že dobrá party musí mít spirit, ale podle mě je to kombinace více věcí. Příjemné prostředí, dostatek lidí, příjemný chillout kde se dá trochu odpočinout. Důležité je, aby byla po technické stránce v pořádku, takže aby vše fungovalo jak má a v rámci možnosti i dostatečně kvalitní zvuk. Bohužel psytrance scéna v ČR se nijak poslední dobou nevyvíjí, co se nárůstu příznivců týče.  To co jsem měl šanci zažít při mém vystupování venku, ať už to bylo třeba v nedalekém Rakousku, Slovensku nebo Polsku, nebo i v dalekém Finsku byla opravdu masivnější scéna, to pak dává pořadatelům větší možnosti.

Na druhou stranu v ČR jsem hrál již na desítkách akcí a mnoho z nich měli neskutečnou atmosféru a spirit. Takže záleží na konstelaci všeho možného. Třeba jsem si jistý, že na letních open air akcích je počasí a vedro v noci hlavním důvodem skvělé nálady a podařené akce, proto nechápu, proč se nepořádají mezi červencem a srpnem ve větší míře.

6. prosince zahraješ na budějovické psytrance akci Goa Mykolash v Mighty Baru Velbloud. Už jsi v Budějovicích někdy hrál? Těšíš se?

Myslím, že už jsem v Budějovicích hrál minimálně jednou, ale musel bych hodně lovit v paměti, vystupoval jsem skoro ve všech větších městech v ČR. Těším se moc.

Upřímně to mám tak, že těsně před akcí se mi vůbec nechce všechny ty kabely a přístroje vypojovat s představou, že až se vrátím do studia tak to musím zas vše zapojovat (lol). Ale samotné vystoupení, když se podaří synchronizovat frekvence s lidmi, mě neskutečnou energií nabijí, a to mi dává sílu v tom pokračovat. A samotné live hraní mě stále velmi baví, vždy vznikne jedinečná kombinace zvuků a unikátní drive.

Odkazy:
www.mutantstar.com
Facebook

Diskuze

Cekem příspěvků: 1

demimondebizzaro, marast...21.11.13 | 23:13:33

Nejnovější diskuze

Avishai Cohen & Filharmonie Brno

Lenka Löfflerová anonym
06.12.15 | 19:31:00

RIVER

Mirek anonym
21.11.15 | 12:07:13

Dr. Dre - Compton

Ivoš Otcovský
18.10.15 | 20:43:29

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Jaroslav Burda
16.06.15 | 13:13:52

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Estragon anonym
16.06.15 | 11:30:55

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Cyberolas anonym
15.06.15 | 22:09:18

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Šárka Kindlová anonym
15.06.15 | 21:23:29

Mathias Grassow - Uttarakuru

Acerot anonym
31.01.15 | 11:02:09

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Štěpán Šimek
15.01.15 | 09:27:18

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Radek anonym
14.01.15 | 19:57:40

Více

Audio

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR - Godula

Běs
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube