Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

VERTIGO - Pro nás je vždy příjemné, vyjet kamkoliv ven

VERTIGO - Pro nás je vždy příjemné, vyjet kamkoliv ven

Kapela VERTIGO patří mezi stálice na naší alternativní hudební scéně, existuje zde s námi už dlouhých 14 let a i přesto, že za tu dobu se může pochlubit úspěchy jako málokterá jiná, pro naprostou většinu populace zůstává nadále kapelou zcela neznámou. O tom, proč tomu tak je, odkud VERTIGO přišlo a kam směřuje, jsem si při příležitosti vystoupení VERTIGA v pražském Jazz Docku dne 13.4.2014 povídal s Danem Šoltisem a Vojtěchem Procházkou.

VERTIGO na československé scéně působí už poměrně dlouhou dobu. Prozraďte ve stručnosti našim čtenářům genezi kapely a případně i úspěchy, kterými se VERTIGO může pochlubit.

Vojtěch Procházka: VERTIGO vzniklo a odehrálo své první dva (možná i tři nebo čtyři, už si nevzpomínám) koncerty jako kvartet v sestavě: Marcel Bárta, Vojtěch Procházka, Rastislav Uhrík, Dano Šoltis. Ovšem pikantní detail je, že Dano ten úplně první koncert nemohl odehrát, takže za něj zaskočil Miloš Dvořáček. Miloš zafungoval taky jako jistý oslí můstek pro příchod Oskara do Vertiga. V minulosti totiž Miloš nějakou chvíli hrál s kapelou Muff jako perkusista a v jednu chvíli taky jako trumpetista. Druhý dechový nástroj se Marcelovi zalíbil a ve chvíli kdy Miloš nemohl nebo nechtěl hrát na trumpetu, zavolal Marcel na hraní do Muffu Oskarovi. Posléze ho přízval i do Vertiga a už u toho zůstalo.

Kvůli stejnojmenné ska-kapele VERTIGO jsme museli změnit název a rozhodli jsme se pro VERTIGO Quintet. K další změně názvu (zpět. na VERTIGO – pozn. autora) pak oficiálně došlo s vydáním desky "Metamorphosis".

A ty úspěchy a neúspěchy?

Vojtěch Procházka: Pokud se ptáš na Anděla 2005, tak ten nás samozřejmě moc potěšil a dodal nám motivaci do další práce. Ale když to vemu zpětně, asi jsme od toho čekali přeci jenom trochu víc, větší publicitu a víc nabídek k hraní, jenže ono nic.

I tak ale skvělý start! Jaké bylo další směřování kapely?

Dano Šoltis: Od začiatku a vzniku kapely sa VERTIGO snažilo presadiť nielen na domácich, ale aj zahraničných pódiách. Po úspešnom debutovom CD sa naštartovala séria koncertov a vystúpení nie len na domácej scéne, ale často aj v zahraničí, či už na festivaloch, alebo v kluboch (Španielsko, Portugalsko, Francúzsko, Maďarsko, Polsko, Nemecko, Slovensko). Aj vďaka tomu mala kapela ideálny zdroj motivácie, s ktorým prichádzali a neustále prichádzajú nové hudobné nápady.

Jako druhou desku jste vydali živák "Live U Staré Paní", kde v roli hosta vystoupila Lenka Dusilová. V tu chvíli se zdálo být nasnadě, že se spolupráce s Lenkou prohloubí, ale nakonec tomu tak nebylo. Proč?

Dano Šoltis: Spolupráca s Lenkou bola skvelá, jej vklad do kapely a turné ktoré sme spoločne absolvovali znamenali pre mňa osobne veľmi zaujímavé hudobné spojenie, ktoré ma bavilo, ale bohužiaľ to skončilo len ako krátkodobý projekt. Čím to je, na to nedokážem jednoznačne odpovedať.

Vojtěch Procházka: S Lenkou jsme odehráli pěkné turné, ovšem Lenka to myslím sama brala jako hostování a naše souhra s ní byla trochu odtažitá. I když to bylo samozřejmě dané hodně tím, že jsme toho až zas tolik neodehráli a pro Lenku byla naše hudba něco úplně nového. Na tom turné se ale  taky stala jedna důležitá věc: z Brna se na nás přijela do Olomouce podívat Dorka Barová.

Tento živák je kritikou, ale hlavně mezi mezi fanoušky, velmi vysoko ceněný. Má skvělou atmosféru, na posluchače působí "našláple" a navíc se na něm objevilo několik nových skladeb, které nenajdeme na žádné studiové desce. Neuvažujete o vydání nějakého nového alba z prostředí koncertních pódíí? Materiálu musíte mít určitě hodně.

Vojtěch Procházka: Pokud já vím, tak se na to nechystáme. A co se týče koncertního materiálu na živou desku, tak ten teda ještě nemáme.

Dano Šoltis: Ja sa priznám, že už som nad tým pár krát uvažoval, ale vždy mi prišlo zbytočné vydávať na CD skladby ktoré, už boli v minulosti nahrané. Tento živák bol výnimkou.

Čo by ale malo zmysel, je vydať ''special'' CD zo skladbami, ktoré sa na naše albumy nikdy nedostali. Nad tým uvažujem podstatne viac než nad ''LIVE'' CD. Je to ale zatiaľ len teoretický nápad, momentálně na to nie je bohužiaľ čas. Ale kto vie, do budúcna...

Posuňme se dál, Vojtěch to už naznačil, v roce 2008 vaše řady, v roli stálého hosta, rozšířila čelistka a zpěvačka Dorka Barová, posléze jste vydali druhou studiovou desku s názvem "VERTIGO Quintet & Dorota Barová". Logicky muselo dojít k určitému hudebnímu posunu, ale přesto si VERTIGO zachovalo svůj typický zvuk. Jak vnímáte toto období a jak moc velkým přínosem se pro vás Dorka stala?

Vojtěch Procházka: Co je náš typický zvuk? Syntezátor, zvonkohra, Kaoss Pad, baskytara a klarinet? Ale ano, Dorka s violoncellem a zpěvem rozšířila náš zvuk, takže si můžeme dovolit takřka symfonickou zvukovou rozmáchlost.

Zřejmě k vám zapadla opravdu dokonale, neb jste se u příležitosti vydání další studiové desky "Metamorphosis" rozhodli modifikovat název kapely VERTIGO QUINTET na VERTIGO a Dorka se tak stala plnohodnotným členem kapely.

Vojtěch Procházka a Dano Šoltis: Ano, je to tak, Dorka je pro nás nepochybně velkým přínosem (tvrdí oba svorně – pozn. autora).

Jak už bylo vzpomenuto, rok 2011 byl pro kapelu významný tím, že jste na jaře tohoto roku vydali doposud poslední řadové album s názvem "Metamorphosis". S tímto novým materiálem opět nevídaným způsobem čeříte žánrové vody a podruhé v historii kapely získáváte Zlatého Anděla v kategorii Jazz & blues. Opět mi nedá nepoložit stejný dotaz: co pro vás toto ocenění znamená a jak to kapelu v jejím vývoji ovlivnilo?

Vojtěch Procházka: Je pro nás stejně významné, jako to z roku 2005, akorát že tentokrát jsme možná o něco víc slavili, protože jsme to nečekali a konkurence myslím byla dost dobrá.

Dano Šoltis: Rozhodne nás to veľmi potešilo. Je ale veľká škoda, že aj napriek tomu, že kapela získa takéto ocenenie, je veľmi zložité s kapelou koncertovať, o muziku podobného typu nemajú v ČR ľudia až tak veľký záujem. Ak aj áno, je to zase ekonomicky komplikované.

Aj napriek tomu si ale myslím, že ''Anděl'' kapelu opäť dokázal motivovať k novej tvorbe. Človek tak má aspoň čiastočný pocit, že to, čo robí, má zmysel nielen pre neho samého, ale aj pre ďalších ľudí, ktorý sa z toho tešia a dokážu to oceniť.
Ja osobne si oboch Andelov a jednu nomináciu (za desku VERTIGO Quintet & Dorota Barová z roku 2008 – pozn. autora) veľmi vážim a považujem to za podstatný úspech pre VERTIGO.

Hudební projev kapely je velmi originální a na naše konzervativní české poměry i relativně odvážný, u kritiky sklízí svým přístupem často nadšené ovace, přesto kapela není u širokého povědomí zdejšího posluchačstva zas tolik známá. Čím si to vysvětlujete?

Dano Šoltis: VERTIGO hrá nekomerčnú hudbu, hľadá si vlastnú cestu bez ohľadu na trendy, alebo komerčné smerovanie. Je to hudba, ktorá si vyžaduje veľa pozornosti a koncentrácie poslucháča. To môže na širokú verejnosť pôsobiť príliš zaťažujúco. Presadiť takúto muziku v médiách je práve kvôli tomu veľmi zložité. Ale aj napriek tomu sa nasa hudba dostala k mnohým ľuďom, ktorý nás majú radi a naša hudba ich teší.

Vojtěch procházka: Je pravda, že naše hudba se stále více vzdaluje tomu, na co je běžný posluchač zvyklý. Ba co víc, naše hudba se taky vzdaluje tomu, na co byli naši fanoušci zvyklí ze starších desek, zejména z té první, která vyhrála Anděla. Zároveň si ale myslím, že spousta našich věcí je velice poslouchatelná a přístupná, zejména pokud se dobře naservíruje.

Ale myslím, že celý problém je jednoduše v tom, že málo hrajeme, nejsme v rádiu, nejsme v televizi, nejsme v novinách, nikdo o nás nemluví a tak o nás prakticky nikdo ani neví. Aktuálně hrajeme jenom párkrát do roka v Jazz Docku nebo v Rybě naruby.

Většina členů kapely má paralelně s domovským VERTIGEM několik dalších projektů, kterým se intenzivně věnuje. Není to pro VERTIGO problém? Vždyť jenom sejít se na zkoušku musí být organizačně poměrně náročné, nemám pravdu?

Dano Šoltis: Je to tak. Každý z nás má niekoľko ďalších projektov, ale snažíme sa naše termíny organizovať tak, aby kapela dokázala fungovať aj napriek extrémnej vyťaženosti jedntolivých členov.

Vojtěch Procházka: VERTIGO je vyloženě nekomerční projekt a jako takový pochopitelně negeneruje žádné peníze. Pokud se ale chceme živit hudbou, jsou naše aktivity mimo vVERTIGA doslova nutností. I díky tomu s VERTIGEM tak málo hrajeme. Přáli bychom si aby tomu bylo jinak, ale tak se věci prostě mají.

V minulosti jste poměrně často koncertovali v zahraničí. Je velký rozdíl mezi koncertováním doma a venku, případně v čem?

Dano Šoltis: Ťažko povedať. Ja myslím, že ani nie. VERTIGO komunikuje hudobne-medzinárodným jazykom a preto tie rozdiely nie sú až tak poznať.

Vojtěch Procházka: Pro nás je vždy příjemné, vyjet kamkoliv ven, naposledy jsme si moc užili Rumunsko. Zobecnit hraní doma a v zahraničí ale nejde. Všude je to jinak, pokaždé. Doufám, že zas brzy někam vyjedeme.

Jaká je nejbližší budoucnost kapely VERTIGO? Proslýchá se, že připravujete novou studiovku. Jak se bude jmenovat kdy ji můžou posluchači očekávat?

Dano Šoltis: Ano, nahrali sme nové CD, opät v studiu Sono a pod vydavateľstvom Animal Music. Nové CD sa bude volať "TAJ" a krst bude 10.5. od 19:00 v pražskom Jazz Docku.

Vojtěch Procházka: Určitě se přijďte podívat, budeme se těšit!

Přeji nové desce úspěch a kapele VERTIGO do budoucna hlavně více koncertů. Děkuji za rozhovor.

Odkazy:
www.vertigoquintet.com
Facebook

Jazzko

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nezávislý | 03.05.14

Nejnovější diskuze

Avishai Cohen & Filharmonie Brno

Lenka Löfflerová anonym
06.12.15 | 19:31:00

RIVER

Mirek anonym
21.11.15 | 12:07:13

Dr. Dre - Compton

Ivoš Otcovský
18.10.15 | 20:43:29

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Jaroslav Burda
16.06.15 | 13:13:52

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Estragon anonym
16.06.15 | 11:30:55

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Cyberolas anonym
15.06.15 | 22:09:18

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Šárka Kindlová anonym
15.06.15 | 21:23:29

Mathias Grassow - Uttarakuru

Acerot anonym
31.01.15 | 11:02:09

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Štěpán Šimek
15.01.15 | 09:27:18

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Radek anonym
14.01.15 | 19:57:40

Více

Audio

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR - Godula

Běs
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube