Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

LUNAR5 - je to pro mě hlavně jakási duchovní terapie

LUNAR5 - je to pro mě hlavně jakási duchovní terapie

Jsou to sice již dva roky, co vyšlo album projektu LUNAR5, ale byla by škoda jej nepředstavit širšímu světu. Nejen album, ale i projekt jako takový. S rozhovorem o LUNAR5 a nejen o něm souhlasil jeho otec Lukáš Rufer.

Lukáši, mohl bys nám blíže představit svůj projekt LUNAR5?

LUNAR5 je takovej můj hudební deníček, kde se cítím naprosto svobodnej a z pohledu tvorby ničím neomezovanej. I žánrově se jedná o celkem pestrou kombinaci zejména s prvky chilloutu, nu-jazzu, world music, ambientu nebo lehkého elektra. Základem jsou však vždycky kytary nebo basa, mám rád, když je to co nejvíce živé.

Kdy se dají datovat začátky projektu LUNAR5 nebo spíše, kdy tě napadlo zrovna tuhle hudbu dělat?

Myslím, že všechno začalo na přelomu let 2005/6 rozpadem třebovské kapely GARDEN IS OPEN, kde jsem asi 5 let hrál na basu. Začal jsem řešit, co budu dělat, protože jsem od svých úplných hudebních začátků vždycky něco tvořil, tak nějak ze své podstaty. Najednou se mi otevřel široký prostor, ale já vůbec nevěděl, kudy se mám vydat, jestli se vrátit zpátky ke kytaře a písničkám, který jsem vždycky dělal, nebo pokračovat dál s basou a zkusit něco progresivnějšího. Měl jsem spousty nápadů, ale nevhodné podmínky, jak je zaznamenat a hlavně jsem byl sám, bez kapely. Tehdy začínal boom domácího digitálního nahrávání a já měl letité zkušenosti se záznamem do čtyřstopého kazeťáku, lákaly mne možnosti pohodlné editace a snadného ovládání, takže první investice šla směrem do počítače a zvukové karty, monitorů, mikrofonů… Vzalo to najednou rychlý obrátky a já proseděl minimálně dva roky tím, že jsem jen testoval různé možnosti a postupy, jak tvořit a jak vyprodukovat nahrávku zcela sám. Neudělal jsem ale prakticky jedinou plnohodnotnou věc nebo písničku. Všechno to byly jen takový náčrty, nedokončené pokusy. Dobře si pamatuju, že jsem byl poměrně zoufalej a v depresi. Moje tehdy nastávající žena mi často říkala, abych nahrával ty písničky, který si hraju na kytaru a ne ty elektronický podivnosti:-). Bohužel měla pravdu. To byl rok 2008 a právě tady vznikl projekt LUNAR5, kterej se prezentoval víceméně jen několika výše nedotaženými demáči. Pravej zlom přišel až se skladbou "Ocean Cry", kterou mi pomohl dokončit a zformovat Martin Linda a.k.a. Amorphine. To byla vlastně první věc, se kterou jsem se chtěl doopravdy prezentovat a ty dosavadní jsem ze všech internetových profilů odstranil.

Jak probíhalo natáčení, kdo všechno se na něm mimo tebe podílel a jak dlouho celý proces až po finální mastering trval? Je pravdou, že se jednalo o roky 2009 až 2012?

Veškeré nahrávání vždy probíhalo doma, v tomhle případě jsem nikdy neuvažoval, že bych točil někde v profesionálním studiu, zejména proto, že jsem skladby často vytvářel průběžně, jako kdyby malíř tu a tam prošel kolem plátna a něco na něj vždy přidal. Kolikrát s nejasnou představou, jak to dopadne a kam se to bude ubírat… Dneska již vím, že to pro mě byla hlavně jakási duchovní terapie a možnost ponoření se do svých představ formou, kterou mi klasická písničková struktura neumožňuje. Často se mi stalo, že jsem pak otevřel projekt a zjistil, že už je to vlastně hotový, chtělo to třeba jen časový odstup. Je pravda, že když se zaměříme pouze na desku "Soundpainting", tak ta realizace trvala zhruba ty tři roky. To je však dáno tím, že jsem dlouhou dobu ani neuvažoval o nějakém albu, žil jsem spíše tím, že jsem dělal singly a dával je na Soundcloud či Bandzone nebo přátelům na mini CD. Bavil mne rituál dokončení skladby, vyrobení artworku a prezentace na internetu. Ze začátku mi opravdu hodně pomohl Martin Linda, kromě zmíněné "Ocean Cry" ještě udělal remix "Soon", pak už to bylo všechno víceméně v mé režii s občasným přispěním mé ženy na postu vokalistky a pár přátel na různé nástroje.

Nahrával jsi ve vlastním domácím studiu Lunar Room. Můžeš nám jej blíže představit?

Lunar Room není a nikdy nebyl ničím více než "jen" jednou místností uzpůsobenou pro natáčení či míchání zejména vlastní autorské hudby. Nejedná se o klasické studio, které dokáže pokrýt potřeby většiny muzikantů. V současné chvíli už mi zbyla pouze pěkná režie vhodná zejména pro mix a mastering. Zpracování zvuku mne vždy zajímalo a bavilo. Navíc, v případě, že člověk chce produkovat kompletní nahrávku od základu sám bez spolupráce s profesionálním zvukařem, musí se naučit opravdu hodně z této oblasti. Na toto konto jsem během několika let investoval do vybavení veškeré volné finance, vyzkoušel jsem poměrně velké množství studiové techniky a postupem času jsem dostal možnost míchat nebo natáčet i jiné interprety. Samozřejmě výsledky jsou vždy ovlivněny dosaženou zkušeností a šikovností a taky frekvencí příležitostí. V mém případě je tento proces zrání možná poněkud pomalejší nežli u talentovanějších kolegů, nicméně dle zpětné vazby vím, že mám svůj rukopis a buď to někomu sedne či nikoli. Každopádně v rámci služeb Lunar Room pro veřejnost se soustředím hlavně na nabídku zhotovení mixu a masteringu, kde poskytuji určitou levnější alternativu nebo třeba vstřícnější podmínky a dodací lhůtu.

Mimochodem na portálu Magnatune (o kterém ještě budeme hovořit) se uvádí, že výsledkem toho, že jsi nahrával ve vlastním studiu je, že nahrávka není sice křišťálově čistá, ale zvuk je prvotřídní s atmosférou a autenticitou.

To je myslím v pořádku, protože tyto textové podklady jsem jim předával já na jejich žádost (hehe). Samozřejmě je vždycky nepříjemné hodnotit sám sebe, ale na druhou stranu mně nedělá moc problém veřejně přiznat, že se mi něco nepovedlo. Ať již z pohledu aranží a hudebního obsahu nebo samotného zvuku se pořád vyvíjím a ty chyby samozřejmě dneska slyším, stejně jako je slyším na mixu, který jsem odevzdal před půl rokem. Důležité je pro mě jen to, jestli to nějakým zásadním způsobem neubírá atmosféře a poslouchatelnosti, což mi v případě "Soundpainting" navzdory všem nedostatkům nepřišlo.

Kdo kromě tebe nahrával už ve tvém "studiu" nebo využil tvých služeb, pokud bys mohl jmenovat nějaké kapely? A nahrávala u tebe i tvá domovská kapela CITIZEN37?

Referenční portfolio se pomalu rozrůstá, i když těch zakázek mnoho není. Hodně rád vzpomínám na dnes již neexistující formaci SIMPLY MOOD, kterým jsem míchal i finalizoval celou desku, pak určitě Evu Turnovou – basistku PLASTIC PEOPLE, pro kterou jsem dělal na EP jejího projektu Eturnity. Hodně fajn pak byla možnost nahrát basu a kytaru do jedné skladby v rámci druhé desky "One" producentské dvojice Kato Kahra, na které se podílelo spousty mezinárodních umělců. Pro CITIZEN37 tady nahrávám všechny kytary, dělám editace i aranže nahraného materiálu, ale zbytek točíme i mícháme s Milanem Rollerem ve studiu Wavedesign. Možná, že u mě se dodělají zbylé skladby z první desky jako nějaký singl nebo bonus, ale další album opět externě.

Zpět k albu "Soundpainting". Na portálu audiozone.cz jsi původně inzeroval, že vydáš CD nebo digi release buď zdarma, nebo za jakoukoli částku. Na Bandcampu to tak je stále, avšak například na Amazonu se již za tvé album platí. Dostáváš z tohoto prodeje nějaká procenta?

Haha… Tak o Amazonu vůbec nevím, to slyším poprvé. Každopádně tohle asi bude v kompetenci Magnatune, já si ty podmínky přesně nepamatuju, je mi jasný, že se to asi moc neprodává, protože mi nikdy zvenku nepřišel ani dolar, ale Magnatune myslím vyplácej až po překročení prodeje v hodnotě 100$, tak možná za pár let něco dostanu:-). Jinak samozřejmě na Bandcampu se občas něco prodá nebo posílám fyzické CD, což mne těší asi nejvíc.

Původně jsi inzeroval, že jsi považoval téměř za zbytečné oslovit nějaké vydavatelství a desku jim nabídnout. Jak to bylo s Magnatune? Na základě čeho jsi je oslovil a jak pokračuje spolupráce? Jinak tvá deska se na tomto portálu držela dva měsíce mezi oblíbenými, je to tak?

Jo, tohle jsem někde psal. Z části proto, že občas mívám pocit, že hudba si cestu musí najít sama a veškerý další projevy spojený s ambicemi nebo nějakým egem jsou mi protivný. Jenže na druhou stranu cítím i zodpovědnost za to dílo a nyní to spíš vnímám jako chybu, že jsem to nikde netlačil, navíc, když LUNAR5 nemá možnost živý prezentace… což je dneska už taky vlastně ortel vedoucí často k zániku a nezájmu ze strany vydavatele. Na Magnatune jsem prostě vyplnil jejich upload formulář a pak si jednou po půl roce přečetl mail, že se jim to líbí, jestli mám ještě další desku, a že to chtěj vydat. Co se týče oblíbenosti, tak deska tam sice vydržela dlouho, ale jaký pro to jsou kritéria, mi není jasný. Jen mne to překvapilo. Stále jsem měl ale pocit, že v Čechách by tohle nikoho nezajímalo a taky se mi rozjížděla kapela, kam jsem vkládal hlavní energii i čas. Tak jsem to prostě nechal být.

Je tvůj projekt zaměřený na Českou republiku jako takovou nebo na virtuální trh celosvětově? Teď mi to neměj za zlé, ale: Bandzone - nejvíce znají lidi, co někde hrají, Audiozone - lidé, kteří se zabývají nahráváním, Magnatune - americký portál, Soundcloud - hudební portál, Youtube - video portál. Pořád si tak nějak myslím, že běžný posluchač, pokud nezná výše uvedené portály, nemá šanci se seznámit s tvojí muzikou.

Takhle jsem o tom nikdy nepřemýšlel. Je fakt, že na Audiozone (kdysi Electrozone) jsem vždycky dostal nejvíce podnětných komentářů a rad ohledně skladby i zvuku. Tohle fórum mě svým způsobem dost zformovalo a stalo se jakýmsi domovem, stejně tak ale i na Bandzone jsem chytil "zlatou éru" a LUNAR5 tam zaregistrovalo poměrně dost lidí. Soundcloud mi jeden čas taky hodně pomohl a generoval tisícovky přehrání, ale to samozřejmě ve skutečnosti vůbec nic neznamená. Jsou to v nejlepší víře jen drobné energetické kapičky, které člověka mohou více motivovat k další činnosti. Na to, aby se deska dostala o stupeň výš, by bylo asi potřeba zajistit určitou propagaci, klip a taky formu živého vystoupení. Osobně bych si tu hudbu spíše dokázal představit v nějakém filmu.

Dočkáme se někdy živého provedení LUNAR5, pokud ve svém okolí najdeš ty správné spoluhráče, abys mohl oslovit ještě širší okruh lidí?

Já myslím, že možný to je, ale zároveň si taky myslím, že by to nemělo moc společnýho s obsahem desky. Nicméně, kdybych měl někdy potřebu naživo prezentovat hudební plochy a ne tradiční písně, a byl jsem na to tak opět sám, tak asi využiju k prezentaci jména LUNAR5.

Bude nějaký nástupce desky "Soundpainting"? Už máš i nové skladby "Albatross" a "Flight to Mars Colony", pokud jsem správně pochopil na tvém profilu na Bandzone.cz.

Nemám v plánu nic určitýho, tyhle dvě nový věci jsou takový demáče, a když budu zlej, tak je označím jako odpad, kterej mi je líto vyhodit. Svým způsobem by se hodily k addonu či prequelu LOST CATS (k poslechu na Bandzone nebo Soundcloud), kterej jsem uvolnil souběžně s hlavní deskou. Je to 30 minut souvislé hudby, kde jsem zveřejnil nedokončené skladby a zároveň třeba i úplně prvotní nahrávky LUNAR5. Jedinou mojí vizí mimo kapelu je udělat ryze kytarovej materiál a možná se vrátit k písňové formě nebo spolupracovat s někým dalším a taky míchat.

Můžeš nám na závěr prozradit jména umělců a kapel, které tě inspirují nebo jejichž tvorbu máš rád?

Pokud zůstaneme u LUNAR5, tak v samotném počátku mne nejvíce inspirovali baskytaroví velikáni jako Marcus Miller, Richard Bona a taky Doug Wimbish (ten hlavně v rámci projektu Jungle Funk), hodně jsem taky poslouchal Stephana Micuse, kterého považuju za nejlepšího multi-instrumentalistu minimálně v oblasti World music. Nemůžu vynechat Thoma Yorka. No, a v Čechách asi nejvíce kolegové - takže Amorphine a Kato Kahra. Je toho samozřejmě mnohem více.

Přeji hodně dobré muziky a hodně nových fanoušků. Díky za rozhovor

Já moc děkuju za zájem i pěkný otázky.

Odkazy:
facebook.com/Lunar5
bandzone.cz/lunar5
lunar5.bandcamp.com
soundcloud.com/lunar5
lunarroom.wix.com/lukasrufer

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Nejnovější diskuze

Avishai Cohen & Filharmonie Brno

Lenka Löfflerová anonym
06.12.15 | 19:31:00

RIVER

Mirek anonym
21.11.15 | 12:07:13

Dr. Dre - Compton

Ivoš Otcovský
18.10.15 | 20:43:29

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Jaroslav Burda
16.06.15 | 13:13:52

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Estragon anonym
16.06.15 | 11:30:55

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Cyberolas anonym
15.06.15 | 22:09:18

Barbora Mochowa - Mávnutím křídel havraních

Šárka Kindlová anonym
15.06.15 | 21:23:29

Mathias Grassow - Uttarakuru

Acerot anonym
31.01.15 | 11:02:09

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Štěpán Šimek
15.01.15 | 09:27:18

Zajímavá "sluchátková" hudba roku...

Radek anonym
14.01.15 | 19:57:40

Více

Audio

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR - Godula

Běs
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube